Ciąża Article · 9 grudnia 2017

Drugie badanie prenatalne

Drugie badania prenatalne to przede wszystkim dokładna ocena anatomii płodu. Na jej podstawie lekarz może wykluczyć lub stwierdzić wady strukturalne płodu, tj.: wady serca, rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia, wady ośrodkowego układu nerwowego.

Drugie badanie prenatalne

W ubiegłym tygodniu podejmowaliśmy temat badań prenatalnych w pierwszym trymestrze ciąży: https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/pierwsze-badanie-prenatalne. Dziś przedstawiamy drugi artykuł z cyklu publikacji na temat badań prenatalnych.

 

Po lekturze pierwszego tekstu wiesz już, że przesiewowe badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta w ciąży. Pozwalają one wykluczyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i aberracji chromosomowych tj. zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, w jakich szczególnych przypadkach, badania prenatalne refundowane są przez NFZ oraz czego możesz spodziewać się podczas drugiej wizyty w gabinecie badań prenatalnych.

 

Kiedy badanie prenatalne refundowane jest przez NFZ?

 

Badania prenatalne są podstawowym elementem profilaktyki w kierunku wykrywania wad rozwojowych i genetycznych płodu. W związku z tym, że ryzyko urodzenia chorego dziecka wzrasta w określonych przypadkach, Narodowy Fundusz Zdrowia opracował „Program badań prenatalnych”. W ramach tego programu refundowane są I i II badania przesiewowe.

 

Podstawą kwalifikacji do programu jest spełnienie co najmniej jednego z poniższych kryteriów:

 

  • wiek kobiety powyżej 35 lat,
  • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej u płodu dziecka,
  • stwierdzona u co najmniej jednego z rodziców strukturalna aberracja chromosomowa,
  • podejrzenie wystąpienia ryzyka urodzenia dziecka obciążonego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową w czasie trwania ciąży.

 

Warunkiem skorzystania z bezpłatnych badań prenatalnych jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Powinno ono zwierać:

  • wskazania kwalifikujące do programu,
  • opis nieprawidłowości,
  • wyniki badań potwierdzających zasadność skierowania.

 

 

Zobacz też: Badania prenatalne

 

Badania prenatalne w drugim trymestrze ciąży

 

Drugie badania prenatalne to przede wszystkim dokładna ocena anatomii płodu. Na jej podstawie lekarz może wykluczyć lub stwierdzić wady strukturalne płodu, tj.: wady serca, rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia, wady ośrodkowego układu nerwowego.

 

USG

 

Podczas badania USG wykonywana jest biometria płodu. Lekarz wykonuje szereg pomiarów poszczególnych części ciała. Na podstawie wymiarów główki i kości długich ocenia szacowaną wagę dziecka, a także wiek ciąży. Ocenia również budowę twarzy, głowy, mózgu, rdzenia kręgowego, kręgosłupa, kończyn, narządów w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej. Ocenie podlega także funkcja łożyska oraz ilość płynu owodniowego.

 

Echokardiografia

 

 

Ważnym elementem drugich badań prenatalnych jest echokardiografia. To nieinwazyjne ultrasonograficzne badanie serca płodu pozwala na dokładną ocenę jego położenia i budowy. Analizie podlega również funkcjonowanie układu krążenia. Podczas tego badania USG można zaobserwować lub wykluczyć większość wad wrodzonych serca. Nowoczesna ultrasonografia trójwymiarowa oceny serca STIC pozwala na oglądanie serca płodu w kilku płaszczyznach i jego przestrzenną ocenę.

 

Podczas drugiego badania prenatalnego masz szansę poznać płeć dziecka

 

Drugie badania prenatalne to także szczególny moment, ze względu na możliwość zobaczenia swojego dziecka, jeszcze w życiu płodowym. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz, jak zaciska piąstkę, wkłada paluszki do buzi, robi fikołki albo bawi się pępowiną. Podczas tego właśnie badania dowiesz się również, w jakim kolorze przygotować wyprawkę dla maluszka, jeśli oczywiście właściwie się ułoży. Jednak zdjęcia czy filmy z dzieckiem w roli głównej to dodatek, ciekawa pamiątka, a nie cel sam w sobie. Pamiętajmy o tym przygotowując się do badania.

 

Kiedy wykonać drugie badania prenatalne?

 

Drugie badanie prenatalne należy wykonać dokładnie między 18 a 23 tygodniem i 6 dniem ciąży. Aby wynik badania był wiarygodny należy bezwzględnie zmieścić się w podanych widełkach czasowych.

 

Badania ultrasonograficzne drugiego trymestru umożliwiają ocenę ryzyka wystąpienia potencjalnych zaburzeń u rozwijającego się płodu. Dlatego są tak wartościowe i zalecane wszystkim kobietom w ciąży. Wykrycie ryzyka wystąpienia wady u dziecka daje bowiem lekarzowi prowadzącemu wiedzę do właściwego prowadzenia takiej ciąży. Konieczna jest również kierunkowa, rozszerzona diagnostyka w specjalistycznych ośrodkach. Pamiętajmy, że celem badania prenatalnego jest określenie ryzyka wystąpienia określonej wady u dziecka, a nie jej diagnoza. Jeżeli takowe zostanie określone jako wysokie, współczesna medycyna dysponuje wiedzą i środkami, które umożliwiają leczenie dziecka jeszcze w życiu płodowym lub zaraz po urodzeniu noworodka. Wiedza o możliwych wadach czy zaburzenia w rozwoju dziecka, aczkolwiek trudna dla przyszłych rodziców, jest niezbędna do właściwego przebiegu ciąży, porodu i prawidłowej opieki w pierwszych chwilach życia ich dziecka.

 

Badania prenatalne w Klinice Gyncentrum odbywają się z wykorzystaniem technologii HD Live, która gwarantuje jeszcze lepszy obraz oraz możliwości diagnostyczne. Funkcja obrazowania HD Live Silhouette umożliwia dodatkowo dokonanie ocen struktur anatomicznych już w pierwszym trymestrze ciąży.

Konsultacja merytoryczna
pracownik10 dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
Ginekolog położnik, perinatolog
Specjalista Gyncentrum w zakresie diagnostyki prenatalnej. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, londyńskiej Fundacja Medycyny Płodu oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża

Chcesz wykonać badania prenatalne?
Zapraszamy do Gyncentrum!