ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW

Zespół policystycznych jajników (ang. policystic ovary syndrome, PCOS) jest wieloczynnikowym endokrynnym zaburzeniem metabolicznym występującym u kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się drobnotorbielowatością jajników, przewlekłym brakiem owulacji, hiperandrogenizmem i w konsekwencji może prowadzić do niepłodności. Szacuje się, że na PCOS cierpi nawet 26,7% kobiet w wieku rozrodczym. Ponieważ choroba ma bardzo zróżnicowany obraz kliniczny i nietypowe objawy, postawienie właściwej diagnozy bywa trudne. Obecnie prowadzone jest badanie kliniczne z użyciem dwóch substancji, które w połączeniu mają łagodzić objawy towarzyszące PCOS.

REKRUTACJA ZAMKNIĘTA (badanie zamknięte).

JAK OBJAWIA SIĘ PCOS?

Oznaki i objawy PCOS są różne. Często rozwijają się już w okresie dojrzewania, w okolicach pierwszej miesiączki. Czasami PCOS rozwija się później, np. w odpowiedzi na znaczny przyrost masy ciała. Do najczęstszych objawów występujących w przebiegu zespołu policystycznych jajników należą:

  • zaburzenia miesiączkowania (skąpe, nieregularne lub przedłużające się miesiączki)
  • nadmierne owłosienie ciała (hirsutyzm)
  • trądzik
  • łysienie androgenowe
  • rogowacenie ciemne
  • łojotok

Charakterystyczną cechą zespołu policystycznych jajników jest hiperandrogenizm (zwiększony poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych) oraz policystyczna morfologia jajników widoczna w obrazie USG. W jajnikach kobiety chorej na PCOS powstają liczne małe pęcherzyki, których obecność może prowadzić do zaburzeń owulacji i ostatecznie utrudniać zajście w ciążę.

U zdecydowanej większości kobiet PCOS towarzyszy również dysfunkcja metaboliczna charakteryzująca się insulinoopornością i kompensacyjną hiperinsulinemią.  Znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej czy incydentów sercowo-naczyniowych. Oba stany mogą być także przyczyną nadwagi i otyłości. U części chorych występują również mniej typowe objawy,  jak bezsenność, wahania nastroju, depresja, bezdech senny, zaburzenia łaknienia czy obniżone libido.

JAK DIAGNOZUJE SIĘ PCOS?

Diagnozę PCOS stawia się, gdy wystąpią co najmniej dwa z poniższych objawów:

  • nieregularne miesiączki – najczęstszą oznaką PCOS są rzadkie, nieregularne lub przedłużone cykle miesiączkowe,
  • nadmiar androgenów – podwyższony poziom męskich hormonów płciowych może przyczynić się do wystąpienia nadmiernego owłosienia twarzy i ciała (hirsutyzm), a czasami trądziku i łysienia androgenowego,
  • policystyczny obraz jajników – gdy jajniki są powiększone i zawierają charakterystyczne pęcherzyki, czego rezultatem może być ich nieprawidłowe funkcjonowanie i zaburzenia owulacji.

JAK LECZY SIĘ PCOS?

Leczenie zaburzeń związanych z zespołem policystycznych jajników powinno być dostosowane do przeważających objawów choroby i indywidualnych potrzeb pacjentki oraz obejmować wyeliminowanie zaburzeń metabolicznych poprzez zmianę stylu życia, wdrożenie aktywności fizycznej i zrównoważonej, odpowiednio dobranej diety. Terapia powinna być wielopłaszczyznowa i mieć na względzie zarówno zaburzenia miesiączkowania, niepłodność jak i eliminację zaburzeń metabolicznych.

Powyższe działania mogą wspierać profilaktykę i skutkować mniej dokuczliwym przebiegiem choroby, jednakże kluczowym jest, aby pacjentka uzyskała odpowiedni rodzaj leczenia farmakologicznego dobrany przez specjalistę ginekologa lub endokrynologa.

W leczeniu PCOS stosowane jest leczenie łagodzące objawy choroby i zapobiegające powikłaniom. Są to między innymi dwufazowe doustne środki antykoncepcyjne, które mają za zadanie ustabilizować gospodarkę hormonalną i uregulować owulację lub leki o działaniu antyandrogennym stosowane w przypadku uporczywego trądziku, hirsutyzmu lub łysienia.

Choć dokładna przyczyna zespołu policystycznych jajników jest nieznana (obecnie przyjmuje, że decydujące znaczenie w rozwoju PCOS mają czynniki genetyczne), to wczesna diagnoza, odpowiednio wdrożone leczenie i zbilansowana dieta wraz z utratą masy ciała mogą zmniejszyć ryzyko długotrwałych następstw, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca, a nawet niepłodność.

PCOS - INNOWACYJNE TERAPIE

Oprócz popularnie wybieranego leczenia hormonalnego, w najnowszym badaniu klinicznym III fazy swoje zastosowanie znalazło połączenie 2mg Dienogestu oraz 0,02mg Etynyloestradiolu. Produkt zawiera dwa szeroko stosowane składniki aktywne, obecne w produktach już wprowadzonych na rynek, ale o niższej dawce Etynyloestradiolu. Lek jest oparty o niskodawkową formulację o przedłużonym uwalnianiu aktywnych składników, co zmniejsza dobowe wahania poziomu hormonów w osoczu i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i tolerancji leku przy zachowaniu wysokiej jego skuteczności. Etynyloestradiol w niższej dawce zmniejsza ryzyko żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej, z kolei Dienogest wykazuje działanie antyandrogenne.

Połączenie Dienogestu i Etynyloestradiolu przyczynia się do obniżenia poziomu androgenów w surowicy, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie nadmiernego owłosienia (hirsutyzmu). Po leczeniu Dienogestem i Etynyloestradiolem poziom globuliny wiążącej hormony płciowe w surowicy znacząco wzrasta i następuje znaczny spadek całkowitego i wolnego poziomu testosteronu. Lek ma niewielki wpływ na metabolizm lipidów i węglowodanów, hormony nadnerczy i ciśnienie krwi. W szczególności Dienogest ma silne działanie antyandrogenne. Z tego powodu ma zbawienny wpływ na włosy i skórę oraz poprawę stanu skóry przy występowaniu trądziku pospolitego.

Wcześniej przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że połączenie DNG/EE jest niezawodnym inhibitorem owulacji o wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej i dobrym profilu bezpieczeństwa.

KRYTERIA, KTÓRE MUSISZ SPEŁNIĆ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W BADANIU KLINICZNYM

  • chęć stosowania badanego leku przez dziewięć 28-dniowych cykli oraz niehormonalnych metod antykoncepcyjnych na czas trwania badania
  • pacjentki do 40. roku życia
  • pacjentki niekarmiące piersią, nieciężarne oraz nieplanujące ciąży na czas trwania badania
  • brak ryzyka choroby zatorowo-zakrzepowej żył i tętnic
  • pacjentki niepalące tytoniu
  • pacjentki ze wskaźnikiem masy ciała (BMI): 18 kg/m2 ≤ BMI < 35 kg/m2
  • pacjentki nieplanujące poważnych zabiegów, operacji na czas trwania badania, które wymagałyby odstawienia leku
  • pacjentki nieprzyjmujące środków antykoncepcyjnych w ciągu ostatnich 3 miesięcy
  • pacjentka może przystąpić do badania z przewlekłymi chorobami współistniejącymi, pod warunkiem, że przyjmuje stabilna dawkę leku minimum 3 miesiące
  • pacjentki niehospitalizowane oraz niechorujące na COVID w ostatnich 3 miesiącach

ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W BADANIU

    ZAPISZ SIĘ





    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsaclinical.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum Sp.z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.

    BADANIE PROWADZONE W LOKALIZACJACH

    KATOWICE

    ul. Żelazna 1 III piętro, Katowice
    +48 32 724 10 12
    +48 787 863 839

     

    KRAKÓW

    ul. Mehoffera 10, Kraków
    +48 32 724 10 12
    +48 787 863 839