Diagnostyka niepłodności Article · 22 października 2019

Alergia na nasienie – kilka najważniejszych faktów!

Jeśli po stosunku z partnerem odczuwasz pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych, pojawiają się u Ciebie duszności oraz swędząca wysypka, to być może należysz do 12% kobiet uczulonych na…męskie nasienie.

Alergia na nasienie – kilka najważniejszych faktów!

Jeśli po stosunku z partnerem odczuwasz pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych, pojawiają się u Ciebie duszności oraz swędząca wysypka, to być może należysz do 12% kobiet uczulonych na…męskie nasienie. Problem ten odbiera nie tylko przyjemność z seksu, ale może też stanąć na drodze do rodzicielstwa. Więcej o alergii na nasienie dowiesz się, z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!

 

Jak rozpoznać alergię na nasienie?

 

Wiele kobiet niestety nie zdaje sobie sprawy z posiadania alergii na nasienie (zwanej też nadwrażliwością na nasienie partnera). Dolegliwości, które przy niej występują często tłumaczy się stanem zapalnym, grzybicą pochwy, chorobami wenerycznymi albo reakcją uczuleniową na niektóre kosmetyki, np. płyny do higieny intymnej.

 

Panie z alergią na nasienie najczęściej skarżą się na swędzenie i pieczenia w pochwie, białe upławy, wysypkę okolic intymnych oraz obrzęk. Jeśli kobieta ma silną alergię na nasienie, dolegliwości mogą wystąpić również poza obszarem narządów płciowych. Wówczas wysypka pojawia się nie tylko w okolicach warg sromowych, ale również na pozostałych częściach ciała. W skrajnych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego i poważnych zaburzeń oddychania, co może nawet zakończyć się śmiercią.

 

Pierwsze objawy alergii na nasienie pojawiają się zwykle bezpośrednio po stosunku, maksymalnie do godziny po nim. Przy czym w 40-50% przypadków reakcja alergiczna występuje już po pierwszym współżyciu. Kobieta może mieć ogólną alergię na nasienie i objawy po stosunku z dowolnym partnerem lub być uczulona na nasienie tylko jednego mężczyzny. W drugim przypadku często ma to związek z nadwrażliwością na któryś ze składników jego diety (np. mleko, orzechy). Zdarza się też, że reakcja alergiczna pojawia się nagle, nawet po wielu latach współżycia z tym samym mężczyzną.

 

To nie plemniki są alergenem…

 

…ale zawarte w nasieniu białka, które mają bronić męskie komórki rozrodcze przed niszczycielskim działaniem kwaśnego środowiska w kobiecej pochwie. Największy udział w alergii na nasienie przypisuje się wytwarzanej przez prostatę glikoproteinie, jednak przypuszcza się, że zaangażowane są też inne białka, w tym puturescyna, spermina i kadawedryna. Badania naukowe potwierdzają również, że alergia na nasienie częściej występuje u kobiet cierpiących na inne odmiany alergii.

 

Dlaczego alergia na nasienie może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę?

 

Sama alergia na nasienie nie powoduje zaburzeń płodności. Jednak objawy występujące po kontakcie ze spermą potrafią być tak silne, że kobieta nie jest w stanie współżyć bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Alergia na nasienie nie przekreśla jednak szansy na posiadanie potomstwa. Ponieważ to nie plemniki są odpowiedzialne za reakcje alergiczną, bez problemu mogą brać udział w procesie zapłodnienia. W przypadku zbyt wysokiego ryzyka wstrząsu anafilaktycznego z pomocą może przyjść zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro.

 

Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować alergię na nasienie?

 

Diagnostykę alergii na nasienie warto zacząć od wykluczenia innych chorób i uczuleń dających podobne objawy. Podstawowym badaniem diagnostycznym przy podejrzeniu alergii na nasienie są alergiczne testy skórne, do których wykorzystuje się nasienie partnera. Pomocne w diagnostyce będą też testy serologiczne z krwi. Dlaczego? Ponieważ alergia na nasienie to przypadłość o podłożu autoimmunologicznym, we krwi chorej kobiety powinny znajdować się charakterystyczne przeciwciała.

 

Jak pozbyć się alergii na nasienie?

 

Alergię na nasienie leczy się podobnie jak inne rodzaje alergii – poprzez odczulanie. Kobietę odczula się zasadniczo na dwa sposoby. Oba polegają na dopochwowej aplikacji nasienia partnera. W pierwszym przypadku co 20 minut do pochwy kobiety podaje się rozcieńczone nasienie. Jednocześnie z każdą kolejną aplikacją stężenie nasienia w roztworze jest wyższe. Cała procedura trwa ok. 2 godzin. Drugi sposób polega natomiast na podawaniu zastrzyków z niewielką ilością spermy przez okres kilku tygodni. Obie metody są stosunkowo proste w stosowaniu, a do tego dają bardzo dobre efekty. Pocieszające jest również to, że alergia na nasienie zwykle znika wraz z wiekiem. Kobieta nie jest więc na nią skazana do końca życia.

 

Mężczyzna uczulony na własną spermę?

 

Tak, taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa. Już w 2002 roku w piśmiennictwie medycznym pojawiły się pierwsze wzmianki o POIS (ang, POIS – post-orgasmic illness syndrome), czyli tzw. zespole postejakulacyjnym. U mężczyzny dotkniętego POIS bezpośrednio po wytrysku pojawiają się objawy grypopodobne, gorączka, katar oraz zmęczenie. Przyczyną tych dolegliwości jest uczulenie na własną spermę. Do jej zdiagnozowania stosuje się testy skórne, a leczy poprzez odczulanie przy pomocy podskórnych zastrzyków z rozcieńczonego nasienia.

Obserwuj nas
Program in vitro ciąża lub zwrot kosztów gyncentrum
Tematyka
Diagnostyka niepłodności