Test NIFTY pro
Nieinwazyjny test prenatalny, dostępny dla każdej przyszłej mamy już od 10. tygodnia ciąży!
Zaszłaś w ciążę po 35. roku życia? Masz nieprawidłowy wynik badania USG lub testu PAPP-A? Ktoś z Twojej rodziny cierpi na chorobę genetyczną? A może po prostu troszczysz się o swoje dziecko i chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat jego zdrowia? Jeśli tak, wykonaj test NIFTY pro – nieinwazyjny test prenatalny z krwi oceniający ryzyko wystąpienia u dziecka jeszcze większej liczby zaburzeń niż jego podstawowa wersja – test NIFTY.
Poznaj zalety testu NIFTY pro:
- aż 94 badane zaburzenia genetyczne
- w 100% bezpieczny dla matki i dziecka
- badanie wykonywane z krwi
- badanie dostępne już od 10. – 12. tygodnia ciąży
- czułość na poziomie > 99%
- jedyne test genetyczny typu NIPT objęty ubezpieczeniem – w przypadku uzyskania fałszywie negatywnego wyniku (badanie nie ujawnia podwyższonego ryzyka choroby genetycznej, a dziecko rodzi się chore), matce przysługuje odszkodowanie w wysokości 210 000 zł. Jeśli natomiast wynik badania zasugeruje potrzebę przeprowadzenia amniopunkcji, kobiecie zwracane są koszty jej wykonania – do 2600 zł.
- wynik gotowy do 10 dni roboczych
Gdzie wykonasz testy prenatalne?
Test prenatalny NIFTY pro wykonasz w Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej oraz Częstochowie. A już niebawem także w Lublinie, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Zapraszamy!
Na czym polega test NIFTY pro?
Badanie NIFTY pro, podobnie jak jego podstawowa wersja, zalicza się do badań prenatalnych typu NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing). Badania te opierają się na analizie wolnego płodowego pozakomórkowego DNA (cell free fetal DNA, cffDNA), który występuje osoczu i surowicy krwi ciężarnej kobiety. Obecność płodowego DNA w krwiobiegu matki odkryto dopiero w 1997 roku. Był to jednak moment przełomowy w nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej. DNA płodu pochodzi z komórek łożyska i ma postać krótkich, poszarpanych fragmentów. Początkowo jest go niewiele, jednak z każdym kolejnym tygodniem ciąży stężenie cffDNA rośnie. W 10-12 tygodniu ciąży stanowi ok. 10% całkowitej puli wolnego DNA we krwi matki. Taka ilość jest wystarczająca do przeprowadzenia pewnego badania prenatalnego – NIFTY pro.
Sposób pobrania próbki do testu NIFTY pro niczym nie różni się od standardowej morfologii. Krew, w ilości ok. 10 ml, pobierana jest z żyły odłokciowej. Badanie nie wymaga od pacjentki wcześniejszych przygotowań. Ciężarna nie musi być też na czczo. Po pobraniu próbka krwi trafia do laboratorium, gdzie izolowany jest z niej DNA dziecka. Następnie przy użyciu metody Sekwencjonowania Nowej Generacji (Next Generation Sequencing, NGS) oraz zaawansowanej analizy bioinformatycznej materiał genetyczny jest oceniany pod kątem ryzyka wystąpienia konkretnych zaburzeń.
Test NIFTY pro bada materiał genetyczny płodu pod kątem:
- ryzyka wystąpienia trisomii 21, 18, 13, 9, 16 i 22 chromosomu
- ryzyko wystąpienia aneuploidii chromosomów płci
- ryzyka wystąpienia 84 mikrodelecji i mikroduplikacji
Łącznie test NIFTY pro bada DNA płodu na obecność aż 94 różnych zaburzeń. Dodatkowo na życzenie rodziców, wynik testu może zawierać informację o płci dziecka.
Badanie NIFTY pro zalicza się do najczulszych testów prenatalnych typu NIPT. Ocenia ryzyko wystąpienia nieprawidłowości u płodu z dokładnością przekraczającą 99%. Prawdopodobieństwo uzyskania fałszywego wyniku wynosi więc mniej niż 1%.
Dowiedz się więcejKtóre kobiety powinny wykonać test NIFTY pro?
Test NIFTY pro jest badaniem w pełni bezpiecznym, dlatego może go wykonać każda kobieta w ciąży, która po prostu troszczy się o swoje dziecko i chciałaby dowiedzieć się czegoś więcej na temat jego zdrowia. Ponadto badanie to jest też szczególnie zalecane w przypadku:
- kobiet po 35. roku życia;
- kobiet z nieprawidłowym wynikiem innych badań prenatalnych (USG, testu PAPP-A);
- kobiet, których dzieci z poprzednich ciąż posiadały wady genetyczne;
- kobiet, które ze względów medycznych nie mogą poddać się inwazyjnym badaniom prenatalnym;
- kobiet, które mają w rodzinie osoby dotknięte wadami genetycznymi.