Test potrójny

TESTY PRENATALNE

Nieinwazyjny test prenatalny z krwi. Ocenia ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz wad cewy nerwowej.

Test potrójny jest przesiewowym testem prenatalnym wykonywanym z krwi matki, oceniającym ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa (trisomia chromosomu 21), zespołu Edwardsa (trisomia chromosomu 18) oraz otwartych wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa. Polega na analizie stężenia trzech substancji obecnych w surowicy ciężarnej kobiety: beta gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG), α-fetoproteiny (AFP) oraz wolnego estriolu. Optymalny czas na wykonanie testu potrójnego to 14. – 20. tydzień ciąży.

W klinice Gyncentrum poza testem potrójnym proponujemy naszym pacjentkom również inne przesiewowe testy prenatalne: test Panorama, test Harmony, test NIFTY oraz NIFTY pro, test SANCO oraz test podwójny. 

Więcej
test potrójny

Interesuje Cię koszt testu potrójnego?
Zapoznaj się z cennikiem lub zadzwoń na infolinię 

KLINIKI GYNCENTRUM

Gdzie wykonasz test potrójny?

Test potrójny wykonasz w Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej oraz Częstochowie. A już niebawem także w Lublinie, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Zapraszamy!

Test potrójny Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Test potrójny Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Test potrójny Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Test potrójny Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

Test potrójny Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Test potrójny Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Test potrójny Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Test potrójny Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

O BADANIU

Jaka jest czułość testu potrójnego?

Czułość testu potrójnego szacowana jest na ok. 60-70% dla trisomii chromosomu 21 i ok. 80% dla wad cewy nerwowej. Ponieważ jest ona znacznie niższa w porównaniu z innymi przesiewowymi testami prenatalnymi, badanie to wykonuje się głównie u tych pacjentek, które nie zdążyły poddać się testom przesiewowym w kierunku chorób genetycznych w pierwszym trymestrze ciąży.

W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu potrójnego (wysokie ryzyko ww. aneuploidii lub wad cewy nerwowej), ciężarna zostaje skierowana na inwazyjne badania prenatalne, które rozstrzygają, czy dziecko jest obarczone konkretną wadą genetyczną. Testu potrójnego nie zaleca się również kobietom po 42. roku życia, z uwagi na duże ryzyko uzyskania fałszywie dodatniego wyniku.

Realizacja testu potrójnego

Test potrójny jest badaniem nieinwazyjnym, dzięki czemu nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla matki, ani dla rozwijającego się w jej ciele dziecka. Próbkę do testu, którą jest kilka mililitrów krwi, pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym tak samo jak do zwykłej morfologii. Do badania nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób i może być przeprowadzone o dowolnej porze dnia, ponieważ pacjentka nie musi być na czczo.

Więcej
DLACZEGO WARTO

Dlaczego warto zdecydować się na nieinwazyjny test prenatalny?

Nieinwazyjne testy prenatalne powinny być proponowane każdej kobiecie w ciąży bez względu na wiek. Oceniają one bowiem ryzyko wystąpienia wybranych nieprawidłowości u płodu, przede wszystkim najczęstszych w populacji aberracji chromosomowych. Z jednej strony charakteryzuje je wysoki wskaźnik wykrywalności badanych zaburzeń, a z drugiej nie wiążą się z żadnym ryzykiem powikłań. W wielu przypadkach, dzięki nieinwazyjnym testom prenatalnym, ciężarnej udaje się uniknąć badań inwazyjnych.

Więcej
testy prenatalne dlaczego warto

Zatroszcz się o zdrowie
swojego dziecka od
pierwszych dni!

Wykonaj testy prenatalne
w Gyncentrum.

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu badania.

    Umów badanie