Test na płodność dla par Wrocław

DIAGNOSTYKA NIEPŁODNOŚCI PARTNERSKIEJ WE WROCŁAWIU

Test na płodność dla mężczyzny i kobiety we Wrocławiu

O niepłodności mówimy wtedy, gdy po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń, kobieta nie zachodzi w ciążę. Przyczyn niepłodności może być wiele. Mogą one leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i zastosowanie odpowiedniej metody leczenia.

W klinice Gyncentrum Wrocław partnerzy mogą wykonać wszystkie badania oceniające ich płodność. W przypadku kobiet diagnostyka obejmuje badanie ultrasonograficzne AFC, badanie AMH, badanie FSH oraz badanie poziomu inhibiny B.  Panom proponujemy natomiast podstawową oraz rozszerzoną analizę parametrów nasienia, z zastosowaniem najnowocześniejszych metod diagnostycznych (MACS, test HBA, fragmentacja DNA plemników itp.)

Umów wizytę
Test na płodność
dla par Wrocław

Klinika Gyncentrum Wrocław
ul. Orląt Lwowskich 1

Więcej >>

TEST PŁODNOŚCI DLA MĘŻCZYZN WE WROCŁAWIU

Testy oceniające płodność mężczyzn we Wrocławiu

Podstawowym testem diagnostycznym służącym do oceny płodności męskiej jest kompleksowe badanie nasienia przeprowadzane w laboratorium andrologicznym. Ocenia ono parametry nasienia pacjenta oraz umożliwia zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości, mających wpływ na powodzenie przy poczęciu dziecka.

Podstawowe badanie nasienia pozwala określić m.in.:

 • liczbę plemników w ejakulacie
 • ruchliwość i kondycję męskich komórek rozrodczych
 • objętość oraz odczyn pH ejakulatu
 • wygląd ogólny, lepkość, aglutynację oraz czas upłynnienia spermy

Rozszerzone badanie nasienia to podstawowe badanie uzupełnione o dodatkowe analizy w zakresie:

 • morfologii plemników – budowa zewnętrzna plemników (główka, wstawka, witka)
 • test eozynowy – żywotność plemników
 • test POX – aktywne leukocyty
Umów badanie

 

Diagnostykę nasienia można rozszerzyć o dodatkowe parametry:

 • fragmentację DNA – ocena stopnia uszkodzenia materiału DNA plemników
 • posiew bakteriologiczny – obecność bakterii i grzybów w nasieniu
Umów badanie
BADANIE PŁODNOŚCI DLA KOBIET

Testy oceniające płodność kobiet we Wrocławiu

Ocena rezerwy jajnikowej to podstawowy test mówiący o stanie płodności kobiety. Rezerwa jajnikowa to ilość pęcherzyków w jajniku, zdolnych do wzrostu i rozwoju komórki jajowej. Każda kobieta rodzi się z określoną rezerwą jajnikową, która w ciągu życia kobiety zmniejsza się bezpowrotnie.

 

Ocena płodności kobiety obejmuje następujące badania:

 • AMH (ang. Anti-Müllerian Hormone) – marker określający dokładnie rezerwę jajnikową. AMH produkowany jest w pęcherzykach antralnych przez komórki ziarniste otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu. Określenie poziomu hormonu anty-Müllerowskiego pozwala świadomie zaplanować moment starań o dziecko, a także dobrać odpowiednią metodę leczenia w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Ocena rezerwy jajnikowej sygnalizuje również problem przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz pozwala przewidzieć moment wejścia w okres menopauzy. Badanie AMH nie jest zależne od cyklu menstruacyjnego, dlatego może być wykonane w dowolnym dniu.
Umów badanie
 • Badanie ultrasonograficzne AFC (ang. Antral Follicle Count) – ocena liczby pęcherzyków antralnych w jajnikach. Pęcherzyki antralne to pęcherzyki o średnicy 2-8 mm gotowe do wzrostu i przekształcenia się w pęcherzyki dominujące, w których dojrzewają komórki jajowe. Badanie powinno być wykonywane między drugim, a czwartym dniem cyklu. Oceny liczby pęcherzyków antralnych dokonuje lekarz podczas standardowego badania USG. O niskiej rezerwie jajnikowej mówimy, gdy liczba pęcherzyków antralnych w jednym jajniku jest <5. Taki wynik sygnalizuje możliwość wystąpienia problemów z zajściem w ciążę.
 • FSH (hormon folikulotropowy) – hormon odpowiedzialny za wytwarzanie i dojrzewanie pęcherzyków Graafa w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego. FSH pobudza także syntezę estrogenów i progesteronu, które regulują cykl owulacyjny kobiety, warunkują płodność oraz zapewniają prawidłowy przebieg ciąży. Badanie FSH wykonuje się wraz z badaniem hormonu LH i estradiolem. Analiza FSH i estradiolu pozwala określić rezerwę jajnikową, natomiast stosunek stężenia FSH i LH pozwala stwierdzić zaburzenia funkcji przysadki mózgowej oraz jest jednym z kryteriów rozpoznawczych zespołu policystycznych jajników (PCOS). Badania te należy wykonać między 2 a 3 dniem cyklu.
 • Inhibina B – wskaźnik służący do oceny rezerwy jajnikowej. Stężenie Inhibiliny B we wczesnej fazie folikularnej odzwierciedla ilość i jakość pęcherzyków jajnikowych. Pozwala także na diagnozę przedwczesnego wygasania czynności jajników. Badanie wykonuje się w 2. dniu cyklu.

 

PAKIET

AMH oraz Inhibina B

Sprawdź stan rezerwy jajnikowej we Wrocławiu i świadomie zaplanuj swoje macierzyństwo.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania
dotyczące badań płodności

Kiedy należy wykonać test na płodność?
 • Jeśli od kilku miesięcy nieskutecznie staracie się o dziecko
 • Jeśli planujecie odłożyć decyzję o rodzicielstwie i chcielibyście sprawdzić, ile czasu Wam zostało (ocena rezerwy jajnikowej)
 • Chcesz ocenić i ewentualnie poprawić parametry nasienia
 • Chcesz mieć pewność, że jesteś płodny/a
Dlaczego warto skorzystać z konsultacji niepłodnościowej?

Ponieważ taka konsultacja może okazać się pierwszym krokiem na drodze do spełnienia marzeń o potomstwie. Podczas konsultacji para ma okazję porozmawiać z lekarzem, który specjalizuje się właśnie w niepłodności – wie wszystko na temat jej możliwych przyczyn, wie jakie badania zlecić i jakie metody leczenia zastosować w danym przypadku, by para zyskała szansę na zajście w ciążę.

Jak wygląda konsultacja niepłodnościowa?

Pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności zazwyczaj towarzyszy niepewność i stres, dlatego wcześniej warto się do niej przygotować. Ponieważ niepłodność jest problemem dotyczącym obojga partnerów, najlepiej, aby na konsultacji niepłodnościowej pojawili się razem, by lekarz miał możliwość porozmawiania z obojgiem.

 

W pierwszej kolejności lekarz zbiera dokładny wywiad medyczny. Jest to bardzo ważny element konsultacji, ponieważ pozwala lekarzowi wstępnie ustalić, co może być przyczyną trudności z poczęciem dziecka u pary oraz obrać kierunek dalszej diagnostyki. Oprócz pytań o datę ostatniej miesiączki i długość cyklu lekarz może zadać pytania o:

 

 • występowanie problemów z płodnością u członków najbliższej rodziny (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie)
 • choroby przebyte w dzieciństwie (zwłaszcza choroby zakaźne, takie jak świnka czy różyczka)
 • stosowaną metodę antykoncepcji
 • styl życia (nawyki, nałogi)
 • współżycie (czy jest regularne)
 • przyjmowane leki
 • choroby przewlekłe

 

Następnie lekarz przechodzi do zbadania kobiety – wykonuje badanie ginekologiczne wraz z USG. W kolejnym kroku zapoznaje się z historią dotychczasowego leczenia. Na konsultację niepłodnościową warto więc zabrać pełną dokumentację medyczną, w tym wyniki wszystkich przeprowadzonych dotąd badań. Na podstawie zebranych informacji specjalista leczenia niepłodności ocenia stan zdrowia partnerów, proponuje dodatkowe badania diagnostyczne oraz omawia z pacjentami możliwości dalszego leczenia. W trakcie konsultacji partnerzy mogą oczywiście zadawać własne pytania, jeśli coś jest dla nich niejasne lub wzbudza wątpliwości.

Zróbcie pierwszy krok do skutecznego leczenia!
Umówcie się na badania płodności w Gyncentrum

Wykonajcie test płodności partnerskiej we Wrocławiu, umówcie termin badania!

Nie wiecie jakie badanie wykonać? Skonsultujcie się ze specjalistą Gyncentrum.

  Dziękujemy za wypełnienie formularza

  Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania we Wrocławiu.

  Umów badanie

  Sprawdź
  swoją płodność!

  Umów się
  na badanie AMH
  w Gyncentrum Wrocław

   Dziękujemy za wypełnienie formularza

   Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania we Wrocławiu.

   Strona główna