badanie amh katowice badanie amh 768x548

Badanie AMH Wrocław

Nasze pacjentki mogą kompleksowo sprawdzić swoją płodność, wykonując badanie AMH, badanie poziomu inhibiny B oraz badanie ultrasonograficzne AFC.

Sprawdź swoją płodność w klinice Gyncentrum! 

BADANIE AMH WE WROCŁAWIU

Po co wykonywać badanie AMH?

Badanie AMH (badanie hormonu antymüllerowskiego) ocenia potencjał rozrodczy kobiety. Informuje o rezerwie jajnikowej, czyli liczbie i jakości komórek jajowych. Sygnalizuje problem przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz podaje przybliżony czas, w jakim kobieta będzie w stanie zajść w ciążę. Jest to badanie niezbędne, jeśli występują problemy z płodnością. Można je wykonać w dowolnym dniu cyklu, także w trakcie terapii hormonalnej i przyjmowania antykoncepcji. Badanie rezerwy jajnikowej wykonuje się z krwi, nie wymaga przygotowań i jest całkowicie bezbolesne.

W klinice Gyncentrum Wrocław pacjentki mogą kompleksowo sprawdzić swoją płodność, wykonując badanie AMH, badanie poziomu inhibiny B oraz badanie ultrasonograficzne AFC. 

Umów badanie
probówka z krwią do badania AMH w Katowicach
pielęgniarka pobierająca krew od pacjentki do badania AMH w Katowicach
Badanie AMH Wrocław

Gdzie wykonać badanie AMH we Wrocławiu?

Badanie AMH wykonasz w Klinice Gyncentrum we Wrocławiu przy ul. Orląt Lwowskich 1. Sprawdź jakość swoich komórek jajowych i zwiększ swoje szanse na dziecko.

Badanie AMH Wrocław

Klinika Gyncentrum Wrocław 
ul. Orląt Lwowskich 1

Sprawdź dojazd >>

Umów badanie AMH w Klinice Gyncentrum Wrocław

  badanie amh oraz inhibina B 350 zł pakiet amh + inhibina b 350 zł

  Badanie AMH oraz Inhibina B za 350 zł

  WSKAZANIA

  Kto powinien wykonać
  badanie AMH?

  Badanie AMH powinna wykonać kobieta, która:

  • chciałaby sprawdzić swój potencjał rozrodczy
  • od pewnego czasu bezskutecznie stara się z partnerem o dziecko
  • decyzję o macierzyństwie chciałaby odłożyć na później
  • ma nieregularne miesiączki
  KORZYŚCI

  Dlaczego warto
  wykonać badanie AMH we Wrocławiu?

  Badanie AMH warto wykonać z następujących powodów: 

  • jest to jeden z najskuteczniejszych parametrów oceny kobiecej płodności
  • określa rezerwę jajnikową, czyli liczbę pęcherzyków zdolnych do zapłodnienia
  • wynik badania ułatwia wybór najlepszego momentu na starania o dziecko
  • umożliwia poznanie przyczyny zaniku menstruacji oraz nieregularnych miesiączek
  • pomaga w zdiagnozowaniu przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników oraz PCOS
  FAQ

  Najczęściej zadawane pytania
  dotyczące badania AMH

  Co to jest badanie AMH?

  Badanie AMH, inaczej badanie homonu antymüllerowskiego, określa rezerwę jajnikową kobiety, a tym samym ocenia jej płodność. Na podstawie uzyskanego wyniku kobieta dowiaduje się, ile mniej więcej czasu na zajście w ciążę. Badanie AMH pomaga również zdiagnozować zespół policystycznych jajników (PCOS) oraz przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników.

  Czym jest hormon antymüllerowski?

  Hormon antymüllerowski (AMH), inaczej substancja lub czynnik hamujący rozwój przewodów Müllera (ang. Müllerian-inhibiting substance – MIS, ang. Müllerian-inhibiting factor – MIF) to glikoproteina produkowana przez gonady – komórki Sertolego w jądrze i komórki ziarniste (pęcherzyki preantralne i antralne) w jajnikach. Poziom hormonu AMH koreluje z liczbą komórek jajowych. Im jest ich więcej, tym wyższe stężenie hormonu i odwrotnie – im mniej komórek jajowych, tym niższy poziom AMH na wyniku badania.

  Czym jest rezerwa jajnikowa?

  Proces powstawania komórek jajowych jest procesem dość skomplikowanym i ma swój początek już w okresie życia płodowego. To, jak przebiega zależy od bardzo wielu czynników: środowiskowych, genetycznych oraz hormonalnych. Na etapie rozwoju zarodkowego pierwotne komórki płciowe przechodzą liczne podziały, zwiększając przy tym liczebność. To czas, kiedy liczba żeńskich komórek płciowych rośnie zamiast maleć – jedyny w całym życiu kobiety. Przypuszcza się, że w okolicach 4. miesiąca ciąży komórek jest ok. 7 milionów. Jednak już w 7. miesiącu, w wyniku zachodzących apoptoz (śmierci komórki), ich liczba spada do 2 milionów i dalej się redukuje! Wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki, gdy dziewczynka ma 13-16 lat, rezerwa jajnikowa liczy już tylko 400 tysięcy komórek. Cały okres płodności kobiety, czyli od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki do momentu wystąpienia menopauzy, wiąże się z powolnym spadkiem liczby komórek jajowych.

  Co daje badanie rezerwy jajnikowej?

  Stopniowe kurczenie się zapasu oocytów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, któremu nie potrafimy przeciwdziałać. Badanie AMH, oraz inne testy oceniające kobiecą płodność, pozwala nam jednak kontrolować ten proces. To z kolei stwarza możliwość świadomego rodzicielstwa i rozpoczęcia starań o dziecko w najbardziej optymalnym momencie.

  Na rynku dostępnych jest też coraz więcej preparatów hormonalnych, za pomocą których możemy pobudzić jajniki do owulacji. Ten sam cel uzyskamy, ostrzykując je osoczem bogatopłytkowym – jest to zabieg coraz bardziej popularny wśród pacjentek. Ponadto kobieta może zabezpieczyć swoją płodność, zamrażając oocyty i wykorzystując je później w procedurze in vitro.

  Kiedy zrobić badanie AMH?

  Badanie AMH warto wykonać w następujących sytuacjach: 

  • gdy chcemy sprawdzić swój potencjał rozrodczy
  • gdy od dłuższego czasu bezskutecznie staramy się z partnerem o dziecko
  • gdy decyzję o macierzyństwo chcemy odłożyć na później
  • gdy mamy nieregularne miesiączki
  Jak przebiega badanie AMH?

  Pacjentka przychodzi do placówki w umówionym terminie i oddaje niewielką próbkę krwi – tak samo jak do standardowej morfologii. Badanie może wykonać w dowolnej fazie cyklu, także podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej i terapii hormonalnej.

  Czy badanie AMH jest bolesne?

  Do oznaczenia poziomu hormonu antymüllerowskiego wykorzystuje się niewielką próbkę krwi pacjentki. Pobiera się ją tak samo jak do zwykłej morfologii. Badanie jest więc całkowicie bezbolesne. 

  Jakie są normy poziomu AMH w organizmie?

  Normy AMH są uzależnione od wieku, ponieważ wraz z upływem lat poziom hormonu naturalnie się obniża. Poziom hormonu antymüllerowskiego w danych przedziałach wiekowych powinien wynosić:

  20-24 lat 1,52 – 9,95 ng/ml
  25-29 lat 1,20 – 9,05 ng/ml
  30-34 lat 0,71 – 7,59 ng/ml
  35-39 lat 0,41 – 6,96 ng/ml
  40-44 lat 0,06 – 4,44 ng/ml
  45-50 lat 0,01 – 1,79 ng/ml
  Kobiety z PCOS 2,41 – 17,1 ng/ml

  Czy przy niskim AMH można zajść w ciążę?

  Niska rezerwa jajnikowa nie przekreśla szans na zajście w ciążę. Bywa, że kobieta ma niską rezerwę jajnikową, a mimo to udaje jej się doczekać potomstwa. Niekiedy jednak, by zostać mamą, potrzebuje pomocy ze strony kliniki leczenia niepłodności.

  Ile kosztuje badanie krwi AMH?

  Koszt badania AMH (ocena rezerwy jajnikowej) w klinice Gyncentrum wynosi 186 zł. Cennik pozostałych badań oferowanych w klinice Gyncentrum znajdziesz tutaj.

  Co oznacza niskie stężenie AMH?

  Niska rezerwa jajnikowa najczęściej świadczy o przedwczesnym wygaśnięciu funkcji jajników. (ang. premature ovarian failure – POF). Mówimy o nim wtedy, gdy czynność jajników ustaje przed ukończeniem 40. roku życia, czyli przed osiągnięciem wieku uważanego  za standardowy dla menopauzy w populacji polskiej.

  Co oznacza wysokie stężenie AMH?

  Podwyższone stężenie AMH może sugerować, że pacjentka choruje na zespół policystycznych jajników (PCOS). Schorzenie to jest obecnie najczęstszą endokrynopatią u kobiet w wieku rozrodczym. Polega na obecności wielu maleńkich pęcherzyków w jajnikach. W przebiegu choroby mogą występować zaburzenia miesiączkowania oraz cykle bezowulacyjne, hirsutyzm oraz trądzik. Charakterystyczny dla PCOS jest również wysoki poziom hormonu AMH.

  Dlaczego przed in vitro wykonuje się badanie AMH?

  Wyniki badań naukowych wskazują, że szanse na uzyskanie ciąży w procedurze in vitro są większe u kobiet z wysokim poziomem AMH w porównaniu z kobietami, u których poziom tego hormonu jest niski. Istnieje korelacja pomiędzy odsetkiem prawidłowo zapłodnionych komórek a stężeniem hormonu antymüllerowskiego. Znając rezerwę jajnikową pacjentki, lekarzowi łatwiej dostosować metodę leczenia oraz przewidzieć odpowiedz jajników na stymulację hormonalną.

  Sprawdź swoją płodność!

  Umów się
  na badanie AMH
  w Gyncentrum Wrocław

   Dziękujemy za wypełnienie formularz

   Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania rezerwy jajnikowej we Wrocławiu.

   Strona główna