Inseminacja Lublin

inseminacja2
INSEMINACJA W LUBLINIE

Gdzie wykonać zabieg inseminacji w Lublinie?

Zabieg inseminacji wykonasz w Klinice Gyncentrum w Lublinie przy ul. Tomasza Zana 32A. Aby wykonać inseminację domaciczną w Gyncentrum Lublin należy wcześniej ustalić termin wizyty. Można to zrobić osobiście lub kontaktując się z Infolinią Gyncentrum.

Umów badanie
Inseminacja Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Tomasza Zana 32A

Więcej

INSEMINACJA LUBLIN

Inseminacja – najprostsza i najmniej obciążająca metoda wspomagania rozrodu.

Umów badanie

Inseminacja polega na bezpośrednim podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego wcześniej nasienia pobranego od partnera lub anonimowego dawcy. Nasienie podawane jest za pomocą cieniutkiego cewnika, co pozwala pominąć barierę śluzu szyjkowego i znajdujących się w nim przeciwciał, bakterii oraz grzybów. Inseminację przeprowadza się w trakcie naturalnej owulacji lub owulacji stymulowanej hormonalnie.

W Klinice Gyncentrum Lublin przeprowadzamy inseminację domaciczną nasieniem partnera lub anonimowego dawcy wraz z oznaczeniem beta hCG po 14 dniach od procedury. Dodatkowo korzystamy z innowacyjnej metody selekcji plemników Fertile Chip, która umożliwia wybór plemników o najwyższym potencjale do zapłodnienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu inseminacji w Lublinie? Czytaj dalej lub skontaktuj się z Infolinią Gyncentrum.
+48 735 122 777
WSKAZANIA

Dla kogo jest zabieg inseminacji?

Podstawowym wskazaniem do inseminacji jest niepłodność, czyli zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemożność uzyskania ciąży przez okres 12. miesięcy, pomimo regularnego współżycia bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych. Niepłodność może być spowodowana wieloma czynnikami, jednak nie wszystkie będą wskazaniem do inseminacji.

Zabieg ten jest proponowany parom, u których:

 • występuje niemożność odbycia stosunku pochwowego,
 • występuje niepłodność o podłożu immunologicznym, spowodowana tzw. wrogim śluzem szyjkowym (w śluzie znajdują się przeciwciała działające plemnikobójczo),
 • występują obniżone parametry nasienia (mała liczba, mała ruchliwość plemników),
 • występuje endometrioza I i II stopnia,
 • występuje niepłodność idiopatyczna.
PRZECIWWSKAZANIA DO INSEMINACJI

Kiedy zabiegu inseminacji nie wykonujemy?

W niektórych przypadkach inseminacja ma małe szanse powodzenia. Aby procedura mogła zakończyć się sukcesem, muszą zostać z spełnione określone warunki. W przeciwnym razie inseminacja może okazać się zupełnie nieskuteczna i lekarz podejmie decyzje o odstąpieniu od procedury.

Inseminacji nie wykonuje się w przypadku:

 • niedrożnych jajowodów – drożne jajowody są warunkiem koniecznym do przeprowadzenia inseminacji,
 • mięśniaków macicy,
 • polipów,
 • stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych,
 • zaburzeń błony śluzowej macicy,
 • parametrów nasienia niespełniających wymogów (koncentracja i ruchliwość plemników znacząco poniżej normy),
 • występowania choroby nowotworowej,
 • obecności bakterii w nasieniu partnera.
ETAPY ZABIEGU INSEMINACJI W LUBLINIE

Inseminacja krok po kroku

Umów konsultację ze specjalistą
Stymulacja hormonalna

Stymulacja hormonalna owulacji ma za zadanie doprowadzić do zwiększenia ilości dojrzewających komórek jajowych i uzyskania prawidłowych oocytów. W celu określenia liczby oraz wielkości pęcherzyków antralnych w 2-3 dniu cyklu wykonuje się dopochwowe badanie ultrasonograficzne. Inseminacja nie zawsze musi być poprzedzona stymulacją hormonalną, może odbywać się również na cyklu naturalnym.

Pobranie nasienia męża/partnera

Oddanie nasienia powinno nastąpić w dniu inseminacji w Klinice Gyncentrum. Przed oddaniem nasienia należy zachować 3-5 dni wstrzemięźliwości seksualnej. Wpływa to na ilość i jakość nasienia. Przed podaniem nasienie jest odpowiednio przygotowywane – oddziela się spermę od płynu nasiennego, a następnie biolog wybiera najbardziej wartościowe plemniki.

Podanie plemników do jamy macicy.

Zabieg inseminacji przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz za pomocą cieniutkiego cewnika umieszcza nasienie w jamie macicy kobiety. Zabieg trwa ok. 15 min i jest zupełnie bezbolesny. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu.

Umów konsultację ze specjalistą
FAQ

Najczęściej zadawane pytania
dotyczące inseminacji

Czym różni się inseminacja od in vitro?

W inseminacji wykorzystujemy naturalny potencjał rozrodczy partnerów. Plemniki (po odpowiednim ich przygotowaniu i podaniu do macicy) same dążą do zapłodnienia komórki jajowej. Zabieg ma pomóc jedynie w pominięciu barier, które mogłyby uniemożliwić zapłodnienie i ułatwić plemnikom drogę do komórki jajowej. Zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro) jest już bardziej zaawansowaną i złożoną procedurą. Najpierw kobieta musi przejść stymulację owulacji, by możliwe było pozyskanie jak największej ilości pęcherzyków jajnikowych z komórkami jajowymi w środku. W kolejnym etapie na drodze punkcji komórki jajowe są pobierane i przekazywane do laboratorium, gdzie dochodzi już do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Zapłodnienie odbywa się więc poza organizmem kobiety, a nie jak w przypadku inseminacji w organizmie. Gotowe zarodki są następnie hodowane przez kilka dni i podawane do macicy – etap ten nazywamy transferem zarodka.

Jakie badania należy wykonać przed inseminacją?

Przed przystąpieniem do inseminacji, poza podstawowym badaniem ginekologicznym, kobieta powinna mieć wykonane następujące badania:

 • ocena rezerwy jajnikowej (AMH, AFC, FSH, Estradiol)
 • Sono-HSG (badanie drożności jajowodów)
 • badanie cytologiczne
 • badania wirusologiczne (HIV, HCV, HBS, HBC, VDRL)
 • badanie w kierunku Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Ureoplasma urealitycum

W przypadku mężczyzn jedynym wymaganym badaniem jest badanie nasienia.

Czy inseminacja jest skuteczna?

Skuteczność inseminacji zależy od przyczyny problemów, z jakimi boryka się para. Jeśli kobieta i mężczyzna są zdrowi, a powodem wykonania inseminacji są zaburzenia seksualne i niemożność odbycia stosunku pochwowego, wówczas szanse na uzyskanie ciąży drogą inseminacji domacicznej będą wynosić ok. 25 – 30%, czyli mniej więcej tyle samo, ile wynoszą u młodych, zdrowych par, współżyjących w najbardziej płodnym momencie cyklu. Trzeba jednak pamiętać, że pary korzystają z inseminacji domacicznej także z zupełnie innych wskazań – obniżonych parametrów nasienia, łagodnej endometriozy, zaburzeń immunologicznych. W takim przypadku nie możemy spodziewać się maksymalnej skuteczności zabiegu – będzie ona wynosiła od kilku do kilkunastu procent.

Bezskutecznie staracie się o dziecko?
Umówcie konsultację ze specjalistą leczenia niepłodności Gyncentrum Lublin!

Rodzaje inseminacji

W zależności od pochodzenia nasienia oraz miejsca jego podania wyróżnia się kilka rodzajów inseminacji. Najczęściej stosowaną metodą podania nasienia jest inseminacja domaciczna. Jeśli nasienie partnera jest dobrej jakości, wówczas zostaje ono podane partnerce. Jeśli nasienie jest słabej jakości lub niemożliwe jest jego pobranie, wówczas proponowane jest skorzystanie z nasienia anonimowego dawcy.

Podział ze względu
na miejsce podania nasienia

 • Inseminacja domaciczna – nasienie mężczyzny trafia do jamy macicy. Najczęściej wykonywana i najbardziej skuteczna.
 • Inseminacja doszyjkowa – nasienie mężczyzny trafia do szyjki macicy.
 • Inseminacja dojajowodowa – nasienie mężczyzny trafia do jajowodu. Obecnie ten rodzaj inseminacji jest wykonywany najrzadziej.

Podział ze względu
na pochodzenie nasienia

 • Inseminacja nasieniem partnera – nasienie do inseminacji oddawane jest w dniu zabiegu w klinice Gyncentrum. Minimalna ilość plemników w nasieniu wymagana do przeprowadzania inseminacji to 10 mln na ml. Do inseminacji wykorzystuje się jedynie plemniki o odpowiedniej ruchliwości oraz morfologii.
 • Inseminacja nasieniem dawcy – w sytuacji, gdy nasienie partnera nie spełnia kryteriów wymaganych do przeprowadzenia zabiegu inseminacji (odpowiednia ilość, ruchliwość oraz prawidłowe wyniki morfologii plemników) możliwe jest wykorzystanie nasienia dawcy. Nasienie dawcy użyte do inseminacji poddawane jest okresowi karencji, podczas której wykonywane są szczegółowe badania wirusologiczne i mikrobiologiczne.
CENNIK

Cena zabiegu inseminacji w Lublinie

Interesuje Cię koszt inseminacji w Lublinie? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu +48 735 122 777.

Zwiększ swoje szanse
na poczęcie dziecka

Umów konsultację
do zabiegu inseminacji
w Gyncentrum Lublin

  Dziękujemy za wypełnienie formularza

  Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania.

  Strona główna