Cytologia płynna (LBC)

dokładniejsza i bardziej czuła od cytologii tradycyjnej.

Cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym LBC, (ang. Liquid Based Cytology) to nowa technika wykonywania przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy. Jej regularne wykonywanie znacznie zwiększa szanse pacjentki na wykrycie choroby. Eksperci podkreślają, że badane cytologiczne jest kluczowe dla profilaktyki. Dzięki niemu możliwe będzie szybkie rozpoczęcie leczenia, co pozwoli pacjentce pokonać raka!

Wykonaj test
cytologia-plynna-lbc-gyncentrum

Metoda LBC

W metodzie tej wymaz z szyjki macicy pobierany jest na specjalne podłoże płynne, a nie na szkiełko. Podłoże płynne minimalizuje ryzyko uszkodzenia komórek oraz pozwala na wyeliminowanie z pobranego materiału niepożądanych elementów tj. śluz, czerwone i białe krwinki, bakterie, które utrudniają dalszą ocenę mikroskopową. Zapewnia to wiarygodny wynik i zmniejsza liczbę próbek, które są zbyt zanieczyszczone, aby przeprowadzić badanie.

Badania kliniczne dowodzą, iż cienkowarstwowa cytologia płynna (LBC) jest czulsza i dokładniejsza od cytologii klasycznej. Badania porównawcze wykazały także wzrost wykrywalności komórek atypowych (HSIL) oraz spadek odsetka wadliwych próbek, podczas gdy zastosowana została cytologia płynna. W cytologii płynnej możliwe jest wykrycie nieprawidłowych zmian w obrębie śluzówki macicy, które w standardowej cytologii mogłyby zostać przeoczone. Próbka z tego badania może także zostać użyta do ewentualnych innych badań, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na jej podstawie wykonać możemy m.in. test HPV. W klasycznej wersji badania nie ma takiej możliwości.

KLINIKI GYNCENTRUM

Odwiedź nas w jednej z naszych klinik

Cytologię płynną (LBC) wykonasz we wszystkich Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu. Zapraszamy!

Cytologia płynna (LBC) Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Zana 32A

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Poznań

Klinika Gyncentrum Poznań
ul. Głogowska 151

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Warszawa

Klinika Gyncentrum Warszawa
ul. Rondo ONZ 1

Więcej

Cytologia płynna (LBC) Wrocław

Klinika Gyncentrum Wrocław
ul. Orląt Lwowskich 1

Więcej

Cytologia płynna (LBC) Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Zana 32A

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Poznań

Klinika Gyncentrum Poznań
ul. Głogowska 151

Więcej >>

Cytologia płynna (LBC) Warszawa

Klinika Gyncentrum Warszawa
ul. Rondo ONZ 1

Więcej

Cytologia płynna (LBC) Wrocław

Klinika Gyncentrum Wrocław
ul. Orląt Lwowskich 1

Więcej

Profilaktyka – To ważne

Wykonaj test CINtec PLUS Cytology

Czym jest cytologia płynna?

Cytologia płynna jest badaniem ginekologicznym. Przeprowadza się ją w identyczny sposób, jak klasyczną wersję tego badania – lekarz pobiera wymaz z szyjki macicy, który następnie trafia do analizy w laboratorium. W cytologii LBC wymaz pobierany jest za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej, której końcówka trafia następnie do pojemnika ze specjalnym płynem.

Podczas wykonywania cytologii płynnej pacjentka nie odczuwa żadnej zmiany w porównaniu do standardowej wersji badania. Z jej perspektywy wszystko wygląda tak samo. Badania różnią się jedynie sposobem zabezpieczania próbki.

Zalety cytologii płynnej (LBC):

 • Uzyskanie większej liczby i lepszej jakości komórek do diagnostyki
 • Zdecydowanie lepsza jakość uzyskanego preparatu, zwiększająca skuteczność i wiarygodność badania
 • Ograniczenie liczby wyników nieczytelnych oraz fałszywie negatywnych. Wiarygodność wyników potwierdzają badania kliniczne, rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz opinie zadowolonych pacjentek.
 • Dwukrotnie większa wykrywalność zmian śródnabłonkowych w stosunku do klasycznej cytologii
 • Możliwość wykonania dodatkowych badań z jednego wymazu tj.: DNA HPV, CINtec PLUS Cytology
 • Pozwala wykryć nie tylko raka szyjki macicy, ale także infekcje i inne nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych
 • Nieinwazyjność – do badania potrzebny jest jedynie wymaz z szyjki macicy, którego pobranie jest całkowicie bezbolesne

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje cytologię płynną, jako metodę zalecaną w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy. Zalecają ją szczególnie ze względu na dużo większą dokładność wyników. Eksperci z Towarzystwa zalecają lekarzom, aby swoim pacjentkom rekomendowali właśnie tę wersję badania cytologicznego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonywanie przesiewowych badań cytologicznych oraz testu na obecność DNA HPV (HR).

Kiedy wykonać cytologię płynną?

Każda kobieta po 20 roku życia badanie cytologiczne powinna wykonywać regularnie. W przypadku cytologii płynnej wystarczy robić to raz na dwa lata. Cytologię klasyczną należy powtarzać co roku. Jest to najlepsza możliwa forma profilaktyki raka szyjki macicy.

Częściej badanie cytologiczne powinny wykonywać pacjentki, w których najbliższej rodzinie wykryto raka szyjki macicy. Są one na niego dużo bardziej narażone, dlatego zaleca się im wykonywanie cytologii lbc przynajmniej raz w roku. Częściej badać powinny się także Panie, którym udało się już pokonać raka szyjki macicy. Dzięki temu potencjalny nawrót może zostać szybko wykryty i zduszony w zarodku.

wymaz-cytologia-gyncentrum

Cytologia płynna – jak się przygotować do badania?

Przygotowanie do cytologii płynnej nie różni się od tego do cytologii klasycznej. Pacjentka powinna pamiętać o następujących zaleceniach:

 • Na badanie powinnyśmy zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatniej miesiączce i nie później niż 4 dni przed ostatnią miesiączką. Badania nie wolno wykonywać również w trakcie krwawienia miesiączkowego
 • Na 4 dni przed wykonaniem badania należy zrezygnować z płukania pochwy, używania tamponów, lekarstw dopochwowych czy maści na zewnętrzne narządy rodne
 • Na dzień przed pobraniem wymazu należy zachować wstrzemięźliwość seksualną

Stosując się do powyższych zaleceń, możemy być pewne, że nic nie zakłóci wiarygodności wyniku naszego badania.

Cytologia LBC a HPV test

Cytologia płynna jest podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy, ale nie jedynym istotnym. Równie ważny jest test HPV. Jest to badanie pod kątem obecności wirusa brodawczaka ludzkiego w organizmie. Jego niektóre typy mogą znacznie zwiększać ryzyko rozwoju raka szyjki macicy u pacjentki. Test HPV również wykonuje się na podstawie wymazu z szyjki macicy.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w cytologii płynnej czy teście HPV zalecamy także wykonanie profilaktycznego badania CINtec PLUS Cytology. W badaniu tym pobrane komórki ocenia się pod kątem obecności dwóch markerów charakterystycznych dla zmian nowotworowych – białka p16 oraz Ki-67. Może ono wykryć komórki nowotworowe w bardzo wczesnym stadium, dlatego badanie to również jest niezwykle cenne dla profilaktyki raka szyjki macicy.

Wszystkie wymienione badania profilaktyczne wykonać możemy w klinice Gyncentrum. Dla naszych pacjentek przygotowaliśmy specjalne pakiety, w których znajduje się test HPV, badanie CINtec PLUS Cytology oraz cytologia płynna. Koszt wykonania wszystkich badań będzie dzięki temu mniejszy, a pacjentka tylko raz będzie musiała oddać próbkę do analizy. Jest więc to duża oszczędność czasu i pieniędzy.

To może Cię zainteresować!

Wszystkie kategorie
Zdrowie kobiety

Zadbaj o swoje zdrowie
już dziś!

Wykonaj test
cytologii płynnej (LBC)
w klinice Gyncentrum

  Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu testu.

  Umów badanie