Leczenie endometriozy

Farmakologia i sala zabiegowa jedynym „lekarstwem”.

Mimo licznych badań, nie odkryto jeszcze „leku na endometriozę”. Leczenie endometriozy polega na terapii farmakologicznej oraz operacyjnym usuwaniu zmian endometrialnych.

Leczenie endometriozy

Szukasz skutecznej metody leczenia endometriozy?
Umów się na konsultację ze specjalistą!

Terapia farmakologiczna endometriozy

Głównym celem leczenia farmakologicznego jest eliminacja, bądź zmniejszenie dolegliwości bólowych. Leki dobierane są indywidualnie, z uwzględnieniem:

  • stopnia zaawansowania endometriozy,
  • nasilenia dolegliwości bólowych,
  • planów rozrodczych oraz chorób współtowarzyszących.

Terapia farmakologiczna nie rozwiązuje jednak problemu endometriozy. Jedyną skuteczną metodą leczenia endometriozy jest operacyjne usunięcie zmian endometrialnych.

Leczenie operacyjne endometriozy

Leczenie operacyjne endometriozy ma na celu przywrócenie prawidłowych stosunków anatomicznych w obrębie miednicy poprzez zniszczenie ognisk endometriozy, usunięcie guzów endometrialnych oraz uwolnienie zrostów.

Złotym standardem leczenia endometriozy jest chirurgia laparoskopowa, pozwalająca na precyzyjne i małoinwazyjne usunięcie zmian.

W Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum stosujemy najnowocześniejszy system do cięcia tkanek. Nóż plazmowy to obecnie najlepsze narzę­­dzie, które umożliwia chirurgom precyzyjne usunięcie zmian endometrialnych, bez zbędnego marginesu. Ponadto, użycie strumienia plazmy zamiast skalpela, pozwala na usunięcie endometriozy z delikatnych miejsc np. jajników, bez ryzyka uszkodzenia rezerwy jajnikowej.

Nóż plazmowy to niezwykle precyzyjne narzę­­dzie, które znacznie ogranicza ryzyko powikłań. Tnie i koaguluje tkankę na powierzchni do 0,2 mm, przez co tkanka leżąca pod ogniskami endometriozy pozostaje nienaruszona. Usuwanie endometriozy za pomocą noża plazmowego – waporyzacja, jest mało inwazyjne, pozwala na minimalny ubytek krwi, minimalizuje ryzyko powstania zrostów. Przede wszystkim jednak nie uszkadza rezerwy jajnikowej. Metoda ta jest zdecydowanie bezpieczniejsza, niż inne techniki usuwania endometriozy. Pacjentka także szybciej wraca do normalnych aktywności.

Waporyzacja nożem plazmowym a inne metody leczenia endometriozy

PARAMETR
WAPORYZACJA NOŻEM PLAZMOWYM
ELEKTROKOAGULACJA
WYCINANIE NOŻEM/NOŻYCZKAMI
Nienaruszalność tkanki pod ogniskiem endometriozy

Tak

Nie

Nie

Ryzyko nawrotu choroby

Małe

Duże

Małe

Ryzyko powstania zrostów

Małe

Duże

Duże

Zachowanie rezerwy jajnikowej

Tak

Nie

Nie

Krwawienie podczas operacji

Nie

Nie

Tak

Możliwość usuwania zmian z delikatnych miejsc np. jajników, jelita, pęcherza moczowego

Tak

Nie

Nie

Możliwość użycia przy endometriozie głęboko naciekającej

Nie

Nie

Tak

W Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum metoda leczenia wybierana jest indywidualnie z uwzględnieniem lokalizacji, rozległości i głębokości ognisk endometriozy, a także obecności torbieli jajników oraz zrostów. Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody i najwyższej klasy sprzęt medyczny umożliwiający skuteczne leczenie endometriozy.

Innowacyjne terapie

Aktualnie, w leczeniu endometriozy, prowadzimy badanie kliniczne z użyciem nowej generacji leku z grupy antagonistów GnRH oraz z użyciem antagonisty receptora progesteronowego.

Jeżeli dotychczasowe leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, umów się na bezpłatną konsultację z naszym ginekologiem i endokrynologiem.

Przeczytaj więcej na temat innowacyjnych terapii dla osób zmagających się z endometriozą >> CZYTAJ WIĘCEJ.

Umów się na bezpłatną konsultację!

HolsäCLINICAL to wyspecjalizowany dział badań klinicznych, stanowiący integralną część Gyncentrum Poland Group. Od 5 lat poprawiamy jakość życia pacjentów poprzez wprowadzenie do ich leczenia innowacyjnych terapii.

Wszystkie badania kliniczne prowadzone w naszych placówkach zostały zatwierdzone przez Niezależną Komisję Bioetyczną oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Na każdym etapie badania, stan zdrowia pacjenta monitorowany jest przez doświadczonych specjalistów.

Nasi lekarze, pielęgniarki oraz koordynatorzy dbają o zdrowie, dobro oraz komfort każdego pacjenta, który zmaga się z przewlekłą chorobą.