ZLECENIE BADANIA PO PORONIENIU
Zlecenie badania po poronieniu pozwala poznać możliwą przyczynę utraty ciąży. Dzięki temu para ma szansę podjąć leczenie, które przybliży ją do spełnienia marzeń o zdrowym potomstwie.
Zlecenie badania po poronieniu składa się z kilku etapów i wymaga spełnienia określonych warunków formalnych związanych z odpowiednim zabezpieczeniem i dostarczeniem materiału poronnego do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. Aby wynik badania był wiarygodny, materiał poronny musi być zabezpieczony zgodnie z instrukcją i dostarczony do laboratorium (osobiście lub kurierem) nie później niż w ciągu 48 godzin od poronienia.
Jeśli poroniłaś i nie wiesz, co robić dalej lub masz problem z dostarczeniem materiału, SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZĄ INFOLINIĄ. Poniżej zamieściliśmy też wszystkie niezbędne informacje, które krok po kroku pokazują, jak prawidłowo zlecić badanie po poronieniu.
Dokumenty zlecenia badania / instrukcja pobrania materiału
Zlecenie badania po poronieniu
krok po kroku
KROK 1: Zabezpieczenie materiału poronnego
I.) Jeśli poronienie miało miejsce w szpitalu
Aby właściwie zabezpieczyć materiał do badania potrzebny jest zestaw do przechowywania i transportu materiału z poronienia. W skład takiego zestawu wchodzą:
- jałowy pojemnik na mocz,
- sól fizjologiczna (objętość zakrywająca materiał badany),
- woreczek zabezpieczający pojemnik z materiałem.
Jeśli szpital nie został zaopatrzony w zestaw do przechowywania materiału z poronienia, można go skompletować samodzielnie (elementy zestawu dostępne są w każdej aptece). Lekarz, podczas zabiegu łyżeczkowania jamy macicy po poronieniu, zabezpiecza materiał do badania. Materiał umieszczany jest w pojemniku z solą fizjologiczną, zakręca go szczelnie i opisuje danymi pacjentki. Materiał do badania powinien być przechowywany w temperaturze 2-8 °C.
II.) Jeśli do poronienia doszło w domu
Jeśli poronienie miało miejsce w domu, należy w podobny sposób zabezpieczyć materiał – tzn. w jałowym pojemniku na mocz (dostępnym w każdej aptece). Materiał powinien być zatopiony w soli fizjologicznej (objętość zakrywająca materiał badany) i szczelnie zakręcony. Materiał należy przechowywać w temperaturze 2-8°C do czasu odebrania go przez kuriera. Pamiętaj, że właściwe zabezpieczenie materiału w istotny sposób wpływa na wiarygodność otrzymanego wyniku.
KROK 2: Wypełnienie formularza zlecenia badania
Łącznie z materiałem z poronienia do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum należy dostarczyć prawidłowo wypełniony formularz zlecenia badania. Dokument powinien być podpisany przez jednego z rodziców.
KROK 3: Opłacenie badania
Opłatę za badanie należy uregulować w dniu dostarczenia materiału poronnego do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. Można to zrobić w następujący sposób: przelewem albo gotówką lub kartą na miejscu w klinikach Gyncentrum. Potwierdzenie przelewu należy wysłać na maila: lab.sosnowiec@gyncentrum.pl lub dostarczyć w wersji papierowej do punktu, do którego przynoszony był materiał.
KROK 4: Dostarczenie materiału do laboratorium
Materiał do badania genetycznego można dostarczyć na 2 sposoby:
1. OSOBIŚCIE do jednego z oddziałów Gyncentrum:
- Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego 8a | pn-nd: 24h | płatność: tylko przelew
- Katowice, ul. Żelazna 1 | pn-pt: 07:00-18:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
- Kraków, ul. Mehoffera 10 | pn-pt: 07:00-19:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
- Bielsko-Biała, ul. Komorowicka 140 | pn-śr: 07:00-17:30, cz: 07:00-18:30, pt: 07:00-14:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
- Częstochowa, ul. Kozielewskiego 9 | pn-wt: 08:00-19:30, śr-cz: 07:00-17:30, pt: 08:00-15:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
2. KURIEREM – chcąc zamówić kuriera, należy skontaktować się z Doradcą Pacjenta pod nr telefonu: +48 735 122 777.
KROK 5: Odbiór wyniku
Wynik badania jest gotowy do odbioru maksymalnie w ciągu 10 dni roboczych. Można się po niego zgłosić osobiście w Laboratorium Genetycznym Gyncentrum lub otrzymać mailowo na wskazany przez pacjenta adres.
Skonsultuj wynik badania
Wynik badania warto omówić ze specjalistą medycyny rozrodu Gyncentrum. Konsultacja jest bezpłatna dla tych z pacjentów, którzy wykonali badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu w naszym laboratorium.
Sprawdź, ile kosztują badania
1 800 zł
820 zł
397 zł
397 zł
Jakie choroby wykrywają badania genetyczne po poronieniu?
Poronieniem kończy się ok. 15-20% wszystkich rozpoznanych klinicznie ciąż [1]. Najczęściej do straty dochodzi już w pierwszym. Za główną przyczyną poronień samoistnych we wczesnym okresie ciąży uznaje się czynniki genetyczne, przede wszystkim występujące u zarodka liczbowe aberracje chromosomowe, zwane aneuploidiami. Przykładem takiej aberracji chromosomowej może być zespół Downa (trisomia chromosomu 21), zespół Edwardsa (trisomii chromosomu 18), zespół Patau (trisomii chromosomu 13), zespół Turnera (monosomia chromosomu X w kariotypie dziewczynki), zespół Klinefeltera (najczęściej 47, XXY).
Zarodek z nieprawidłową liczbą chromosomów w kariotypie nie rozwija się prawidłowo i najczęściej dochodzi do poronienia. Wady tego typu powstają zupełnie spontanicznie (najczęściej już na etapie łączenia się materiału genetycznego komórki jajowej i plemnika), co oznacza, że dziecko nie dziedziczy ich po rodzicach.
[1] Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży, M. Lewicka, M. Sulima, M. Pyć, B. Stawarz, Annales Academiae Medicae Stetinensis 2013, vol. 59 nr 1, s. 123-129.
Dlaczego warto wykonać badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu?
- Choroby genetyczne są najczęstszą przyczyną poronień, dlatego w pierwszej kolejności warto wykluczyć aneuploidie u płodu.
- Badanie pozwala ukierunkować dalszą diagnostykę poronienia.
- Badanie umożliwia oszacowanie ryzyka poronień w przyszłości lub urodzenia dziecka z wadą genetyczną.
- Znając przyczynę poronienia, można lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.
- Łatwiej jest pogodzić się z utratą ciąży, kiedy wiadomo, że nie wynikała ona z zaniedbania i nie można było jej zapobiec.
- Wynik badania genetycznego przyczyn poronienia, wykonanego w Laboratorium Genetycznego Gyncentrum, można skonsultować z lekarzem medycyny rozrodu Gyncentrum.
Badanie płci płodu po poronieniu
Określenie płci dziecka podczas badania USG jest możliwe najwcześniej w okolicach 16 tygodnia ciąży, gdy u płodu wykształcają się narządy rozrodcze. Jednak nie każdej kobiecie udaje się donosić ciążę do tego momentu. W takiej sytuacji jedynym sposobem, aby poznać płeć nienarodzonego dziecka, jest przeprowadzenie badania genetycznego materiału z poronienia. Pozwala ono ustalić płeć płodu ze 100% pewnością, bez względu na czas trwania ciąży. Znajomość płci dziecka jest wymagana, jeśli rodzice chcą skorzystać z praw przysługujących im po poronieniu.
Rodzice po poronieniu mają prawo do:
- urlopu macierzyńskiego (56 dni)
- zasiłku pogrzebowego (4 000 zł)
- odszkodowania, jeśli rodzice mieli dodatkową polisę ubezpieczeniową
O powyższe świadczenia można ubiegać się w odpowiednich urzędach.
Chciałabyś wykonać badania genetyczne materiału z poronienia?
Skontaktuj się z nami już teraz!
Czytaj więcej
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu konsultacji.