ZLECENIE BADANIA PO PORONIENIU

DIAGNOSTYKA PRZYCZYN PORONIEŃ

Zlecenie badania po poronieniu pozwala poznać możliwą przyczynę utraty ciąży. Dzięki temu para ma szansę podjąć leczenie, które przybliży ją do spełnienia marzeń o zdrowym potomstwie.

Zlecenie badania po poronieniu składa się z kilku etapów i wymaga spełnienia określonych warunków formalnych związanych z odpowiednim zabezpieczeniem i dostarczeniem materiału poronnego do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. Aby wynik badania był wiarygodny, materiał poronny musi być zabezpieczony zgodnie z instrukcją i dostarczony do laboratorium (osobiście lub kurierem) nie później niż w ciągu 48 godzin od poronienia.

Jeśli poroniłaś i nie wiesz, co robić dalej lub masz problem z dostarczeniem materiału, SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZĄ INFOLINIĄ. Poniżej zamieściliśmy też wszystkie niezbędne informacje, które krok po kroku pokazują, jak prawidłowo zlecić badanie po poronieniu. 

Zadzwoń: +48 735 122 777
zlecenie badania po poronieniu

Dokumenty zlecenia badania / instrukcja pobrania materiału

PRZEBIEG BADANIA

Zlecenie badania po poronieniu
krok po kroku

Zabezpiecz materiał
do badania
Wypełnij formularz
zlecenia badania
Zapakuj materiał
Opłać badanie (gotówką,
przelewem lub kartą)
Zamów kuriera lub
dostarcz materiał osobiście
Odbierz wynik badania
ZLECENIE BADANIA KROK PO KROKU

KROK 1: Zabezpieczenie materiału poronnego

I.) Jeśli poronienie miało miejsce w szpitalu

Aby właściwie zabezpieczyć materiał do badania potrzebny jest zestaw do przechowywania i transportu materiału z poronienia. W skład takiego zestawu wchodzą:

 • jałowy pojemnik na mocz,
 • sól fizjologiczna (objętość zakrywająca materiał badany),
 • woreczek zabezpieczający pojemnik z materiałem.

Jeśli szpital nie został zaopatrzony w zestaw do przechowywania materiału z poronienia, można go skompletować samodzielnie (elementy zestawu dostępne są w każdej aptece). Lekarz, podczas zabiegu łyżeczkowania jamy macicy po poronieniu, zabezpiecza materiał do badania. Materiał umieszczany jest w pojemniku z solą fizjologiczną, zakręca go szczelnie i opisuje danymi pacjentki. Materiał do badania powinien być przechowywany w temperaturze 2-8 °C.

II.) Jeśli do poronienia doszło w domu 

Jeśli poronienie miało miejsce w domu, należy w podobny sposób zabezpieczyć materiał – tzn. w jałowym pojemniku na mocz (dostępnym w każdej aptece). Materiał powinien być zatopiony w soli fizjologicznej (objętość zakrywająca materiał badany) i szczelnie zakręcony. Materiał należy przechowywać w temperaturze 2-8°C do czasu odebrania go przez kuriera. Pamiętaj, że właściwe zabezpieczenie materiału w istotny sposób wpływa na wiarygodność otrzymanego wyniku.

 

Zobacz instrukcję
zabezpieczenie materiału poronnego
ZLECENIE BADANIA KROK PO KROKU

KROK 2: Wypełnienie formularza zlecenia badania

Łącznie z materiałem z poronienia do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum należy dostarczyć prawidłowo wypełniony formularz zlecenia badania. Dokument powinien być podpisany przez jednego z rodziców.

Pobierz formularz
wypełnienie formularza zlecenia badania
ZLECENIE BADANIA KROK PO KROKU

KROK 3: Opłacenie badania

Opłatę za badanie należy uregulować w dniu dostarczenia materiału poronnego do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. Można to zrobić w następujący sposób: przelewem albo gotówką lub kartą na miejscu w klinikach Gyncentrum. Potwierdzenie przelewu należy wysłać na maila: lab.sosnowiec@gyncentrum.pl lub dostarczyć w wersji papierowej do punktu, do którego przynoszony był materiał.

Sprawdź cennik
opłata zlecenia badania po poronieniu
ZLECENIE BADANIA KROK PO KROKU

KROK 4: Dostarczenie materiału do laboratorium

Materiał do badania genetycznego można dostarczyć na 2 sposoby:

1. OSOBIŚCIE do jednego z oddziałów Gyncentrum:

 • Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego 8a | pn-nd: 24h | płatność: tylko przelew
 • Katowice, ul. Żelazna 1 | pn-pt: 07:00-18:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
 • Kraków, ul. Mehoffera 10 | pn-pt: 07:00-19:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
 • Bielsko-Biała, ul. Komorowicka 140 | pn-śr: 07:00-17:30, cz: 07:00-18:30, pt: 07:00-14:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
 • Częstochowa, ul. Kozielewskiego 9 | pn-wt: 08:00-19:30, śr-cz: 07:00-17:30, pt: 08:00-15:30 | płatność: gotówka, karta, przelew

2. KURIEREM – chcąc zamówić kuriera, należy skontaktować się z Doradcą Pacjenta pod nr telefonu: +48 735 122 777.

dostarczenie materiału z poronienia
ZLECENIE BADANIA KROK PO KROKU

KROK 5: Odbiór wyniku

Wynik badania jest gotowy do odbioru maksymalnie w ciągu 10 dni roboczych. Można się po niego zgłosić  osobiście w Laboratorium Genetycznym Gyncentrum lub otrzymać mailowo na wskazany przez pacjenta adres.

Skonsultuj wynik badania

Wynik badania warto omówić ze specjalistą medycyny rozrodu Gyncentrum. Konsultacja jest bezpłatna dla tych z pacjentów, którzy wykonali badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu w naszym laboratorium. 

Umów konsultację
odebranie wyniku
CENNIK

Sprawdź, ile kosztują badania

Amniopunkcja z badaniem mikromacierzy klinicznej

1 800 zł

Badanie materiału z poronienia wraz z identyfikacją płci płodu met. FISH

820 zł

Badanie materiału z poronienia w kierunku ustalenia płci płodu met. PCR

397 zł

Badanie materiału z poronienia w kierunku ustalenia płci płodu met. FISH

397 zł

O BADANIU

Jakie choroby wykrywają badania genetyczne po poronieniu?

Poronieniem kończy się ok. 15-20% wszystkich rozpoznanych klinicznie ciąż [1]. Najczęściej do straty dochodzi już w pierwszym. Za główną przyczyną poronień samoistnych we wczesnym okresie ciąży uznaje się czynniki genetyczne, przede wszystkim występujące u zarodka liczbowe aberracje chromosomowe, zwane aneuploidiami. Przykładem takiej aberracji chromosomowej może być zespół Downa (trisomia chromosomu 21), zespół Edwardsa (trisomii chromosomu 18), zespół Patau (trisomii chromosomu 13), zespół Turnera (monosomia chromosomu X w kariotypie dziewczynki), zespół Klinefeltera (najczęściej 47, XXY).

Zarodek z nieprawidłową liczbą chromosomów w kariotypie nie rozwija się prawidłowo i najczęściej dochodzi do poronienia. Wady tego typu powstają zupełnie spontanicznie  (najczęściej już na etapie łączenia się materiału genetycznego komórki jajowej i plemnika), co oznacza, że dziecko nie dziedziczy ich po rodzicach.

[1] Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży, M. Lewicka, M. Sulima, M. Pyć, B. Stawarz, Annales Academiae Medicae Stetinensis 2013, vol. 59 nr 1, s. 123-129.

Dlaczego warto wykonać badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu?

 • Choroby genetyczne są najczęstszą przyczyną poronień, dlatego w pierwszej kolejności warto wykluczyć aneuploidie u płodu.
 • Badanie pozwala ukierunkować dalszą diagnostykę poronienia.
 • Badanie umożliwia oszacowanie ryzyka poronień w przyszłości lub urodzenia dziecka z wadą genetyczną.
 • Znając przyczynę poronienia, można lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.
 • Łatwiej jest pogodzić się z utratą ciąży, kiedy wiadomo, że nie wynikała ona z zaniedbania i nie można było jej zapobiec.
 • Wynik badania genetycznego przyczyn poronienia, wykonanego w Laboratorium Genetycznego Gyncentrum, można skonsultować z lekarzem medycyny rozrodu Gyncentrum.
O BADANIU

Badanie płci płodu po poronieniu

Określenie płci dziecka podczas badania USG jest możliwe najwcześniej w okolicach 16 tygodnia ciąży, gdy u płodu wykształcają się narządy rozrodcze. Jednak nie każdej kobiecie udaje się donosić ciążę do tego momentu. W takiej sytuacji jedynym sposobem, aby poznać płeć nienarodzonego dziecka, jest przeprowadzenie badania genetycznego materiału z poronienia. Pozwala ono ustalić płeć płodu ze 100% pewnością, bez względu na czas trwania ciąży. Znajomość płci dziecka jest wymagana, jeśli rodzice chcą skorzystać z praw przysługujących im po poronieniu.

Rodzice po poronieniu mają prawo do: 

 • urlopu macierzyńskiego (56 dni)
 • zasiłku pogrzebowego (4 000 zł)
 • odszkodowania, jeśli rodzice mieli dodatkową polisę ubezpieczeniową

O powyższe świadczenia można ubiegać się w odpowiednich urzędach.

Chciałabyś wykonać badania genetyczne materiału z poronienia?
Skontaktuj się z nami już teraz!

Odebrałaś wynik badań genetycznych po poronieniu?

Skonsultuj go ze specjalistą Gyncentrum.

  Dziękujemy za wypełnienie formularza

  Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu konsultacji.

  Umów konsultację