W Gyncentrum od ponad 20 lat spełniamy marzenia o dziecku. Specjalizujemy się w kompleksowej diagnostyce i leczeniu niepłodności. Metody leczenia, które oferujemy naszym pacjentom to m.in. in vitro, AneVivo czy inseminacja.


Leczenie niepłodności
Kiedy można podejrzewać u siebie niepłodność?
O niepłodności mówmy wówczas, gdy para nie może zajść w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3–4 razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Kobiety, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, dzięki obserwacji swojego ciała mogą rozpoznać symptomy niepłodności.

Gdzie można umówić się na konsultację niepłodności?
Konsultację niepłodności odbędziesz we wszystkich Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu! Zapraszamy!

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140
Jak leczyć niepłodność u par?
Niektórym pacjentom mimo trudności udaje się zajść w ciążę bez żadnej terapii. Zwykle jednak konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia niepłodności. Niepłodność może być skutkiem wielu różnych czynników. Powodować mogą ją m.in. wady genetyczne, nieprawidłowa budowa narządów płciowych, zaburzenia jakości nasienia czy czynniki immunologiczne. W trakcie diagnostyki konieczne jest więc wykonanie wielu badań. Najlepiej rozpocząć od tych najbardziej podstawowych. Jeśli nie wykażą one przyczyny problemu, to diagnostykę można rozszerzyć.
Metody leczenia niepłodności
Anevivo to metoda zapłodnienia, w której najważniejsze etapy rozwoju zarodka, w tym zapłodnienie, mają miejsce w ciele kobiety – in vivo, czyli wewnątrz żywego organizmu.
Inseminacja jest to metoda wspomaganego rozrodu. Polega na bezpośrednim podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia wcześniej pobranego od mężczyzny.
In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe to metoda polegająca na zapłodnieniu komórek jajowych w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety oraz przeniesieniu zarodka do macicy.
Pierwsze kroki do in vitro
Wielofazową procedurę in vitro rozpoczyna się od stymulacji owulacji, która ma na celu zwiększenie ilości komórek jajowych. Następnie przeprowadzana jest punkcja, w trakcie której komórki są pobierane. W tym samym dniu partner kobiety poprzez masturbację oddaje potrzebne do zapłodnienia nasienie. W klinice Gyncentrum może zrobić to komfortowo w specjalnie przygotowanym pokoju.
Procedura In vitro
Po pobraniu komórki jajowe i plemniki są odpowiednio przygotowywane do zapłodnienia. Następnie za pomocą jednej z dostępnych metod są ze sobą łączone i umieszczane w macicy. Transfer zarodków zwykle odbywa się po około czterech dniach od pobrania komórek jajowych. Jest on całkowicie bezbolesny. Pacjentka przez kilka dni po transferze powinna przyjmować progesteron, który zwiększy szanse na zajście w ciążę.
Na czym polega metoda Anevivo?
Metoda Anevivo polega na pobraniu komórek jajowych i plemników, a następnie umieszczeniu ich w specjalnej silikonowej kapsule. Jest ona następnie wkładana do kobiecej macicy, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Po 24 godzinach kapsuła jest wyjmowana. Lekarze wyjmują z niej zdrowe zarodki, które po dwóch-czterech dniach ponownie są ponownie umieszczane w macicy kobiety. Jeśli zagnieżdżą się w macicy, to zaczyna rozwijać się ciąża.
Pierwsi w Polsce!
Metoda Anevivo jest aktualnie dostępna w niewielu miejscach na świecie. Gyncentrum jest pierwszą kliniką w Polsce, która włączyła ją do swojej oferty. Metoda ta jest polecana szczególnie osobom, dla których ważne jest, aby do zapłodnienia doszło w ciele kobiety. Procedura jest niezwykle zbliżona do zapłodnienia naturalnego, dlatego ta metoda leczenia niepłodności jest dla nich idealna.
Inseminacja
Inseminacja to najprostsza metoda wspomagania rozrodu, dlatego jest tak często stosowana. Jest to prosty i bezbolesny zabieg. Polega on na wyselekcjonowaniu i przygotowaniu nasienia mężczyzny, a następnie umieszczeniu go w macicy kobiety poprzez silikonowy cewnik. Użyte może zostać do tego nasienie partnera kobiety lub anonimowego dawcy. Przed wykonaniem inseminacji, konieczna może być stymulacja hormonalna. Dzięki niej zwiększymy ilość dojrzewających komórek jajowych, które mogą zostać zapłodnione w trakcie zabiegu. Nie jest to jednak niezbędne w każdym przypadku. O konieczności zastosowania stymulacji hormonalnej decyduje lekarz.
Rozpoznanie niepłodności
Obserwacja organizmu
Przyczyn niepłodności jest wiele, jednak najczęstszą jest brak owulacji, czyli momentu jajeczkowania, w którym powinno dojść do uwolnienia z jajników gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. Charakterystycznym dla dni płodnych jest podwyższona temperatura ciała oraz przezroczysty, śliski i rozciągliwy śluz. Kobiety, u których takie zmiany nie występują, powinny mieć powody do niepokoju.
Szczególną uwagę należy zwrócić na długość cyklu. Powinien on wynosić co najmniej 24 dni i nie być dłuższy niż 31. – Nie należy bagatelizować również upławów, które mogą świadczyć o infekcjach. Nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji, np. stanów zapalnych dróg rodnych oraz przydatków, a to może być skutkiem powstania zrostów zapalnych, które często są przyczyną niepłodności – mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska z Klinki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.
Należy również zwrócić szczególną uwagę na bolesne miesiączki, bóle podczas współżycia, bóle podbrzusza oraz bóle odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa – często są to to objawy endometriozy, choroby narządów płciowych bardzo ograniczającej płodność. Dodatkowo mogą towarzyszyć tym objawom wzdęcia, zaparcia, biegunki i krwawienia z odbytu. Innymi przyczynami trudności zajścia w ciążę mogą być: mięśniaki macicy, przebyte operacje narządu rodnego, a nawet choroby: nerek, serca, tarczycy, wrzodowa, alergie, astma, cukrzyca i jaskra.
Obserwuj siebie!
-Najważniejszą rzeczą jest obserwowanie całego ciała, nie tylko okolic intymnych. Na przykład trądzik i przetłuszczające się włosy mogą świadczyć o zwiększonej produkcji testosteronu, który powoduje m.in. brak owulacji. Warto również zwrócić uwagę na problem wypadania włosów, pocące się dłonie i przyspieszone bicie serca. To oznaki, że tarczyca nieprawidłowo funkcjonuje – tłumaczy dr Anna Bednarska-Czerwińska.

Z wiekiem coraz trudniej zajść w ciążę
Na poziom płodności kobiecej wpływa też wiek. – W latach 90. większość kobiet rodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 20-24 lat. W dzisiejszych czasach coraz więcej pań rozważa macierzyństwo w późniejszym wieku, co w konsekwencji niesie za sobą wiele trudności z zajściem w ciążę, ponieważ szczyt płodności u kobiet przypada między 20. a 24. rokiem życia. Po 30. roku życia szanse na urodzenie dziecka stopniowo się zmniejszają – wyjaśnia specjalistka.
Komórki jajowe, które powstają w okresie życia płodowego, określa się mianem rezerwy jajnikowej, która wynosi ok. 400 tys. pęcherzyków. Liczba ta zmniejsza się z wiekiem, a proces ten przyspieszają: stres, złe nawyki żywieniowe, choroby. Kobiecie w wieku 30 lat pozostaje ok. 12 proc. rezerwy jajnikowej, a w wieku 40 lat – zaledwie 3 proc.

Leczenie niepłodności - od czego zacząć?
Zacznij od diagnostyki
Pary doświadczające problemów z zajściem w ciążę od razu szukają informacji o tym, jak leczyć niepłodność. Jest to niestety bezcelowe, ponieważ nie do końca wiadomo, co właściwie ma być leczone. Co więc zrobić? Przede wszystkim zdiagnozować przyczynę problemu. Tylko po diagnostyce niepłodności jesteśmy w stanie dobrze ukierunkować leczenie. W ten sposób realnie zwiększymy swoje szanse na dziecko. Leczenie bez wcześniejszej diagnostyki prawdopodobnie nie przyniesie żadnego efektu.
Często podstawowa diagnostyka wystarczy do zdiagnozowania przyczyny problemu i rozpoczęcia leczenia niepłodności. Niestety nie w każdym przypadku. Mimo wykonania badań wiele par wciąż nie wie, skąd biorą się ich problemy z poczęciem dziecka. W takim przypadku diagnostykę warto rozszerzyć o badania genetyczne i immunologiczne.
Więcej o diagnostyce niepłodnościDiagnostyka w niepłodności
Na początku diagnostyki kobieta powinna wykonać przede wszystkim badanie ginekologiczne i USG, Wykryją one ewentualne wady w obrębie narządów rodnych. Zalecane są także badania hormonalne, takie jak AMH, prolaktyna, TSH, estradiol, testosteron, FSH i LH. Mężczyzna z kolei diagnostykę rozpocząć powinien on podstawowego badania nasienia, posiewu nasienia oraz testu SCD, czyli badania fragmentacji plemników. Partnerzy wykonać powinni także morfologię krwi i ogólne badanie moczu.
Skonsultuj wyniki
Wszystkie wyniki wykonanych badań powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności. Zinterpretuje on ich wyniki oraz zaleci ewentualne kolejne badania. Gdy zdobędzie wszystkie potrzebne informacje, oceni szanse pary na dziecko i dobierze metodę leczenia niepłodności.

Dziękujemy za wypełnienie formularza
Już niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin konsultacji niepłodności.