Leczenie niepłodności

Kiedy można podejrzewać u siebie niepłodność?

O niepłodności mówmy wówczas, gdy para nie może zajść w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3–4
razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Kobiety, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, dzięki obserwacji swojego ciała mogą rozpoznać symptomy niepłodności.

Leczenie niepłodności

Obserwacja organizmu

Przyczyn niepłodności jest wiele, jednak najczęstszą jest brak owulacji, czyli momentu jajeczkowania, w którym powinno dojść do uwolnienia z jajników gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. Charakterystycznym dla dni płodnych jest podwyższona temperatura ciała oraz przezroczysty, śliski i rozciągliwy śluz. Kobiety, u których takie zmiany nie występują, powinny mieć powody do niepokoju.

Szczególną uwagę należy zwrócić na długość cyklu. Powinien on wynosić co najmniej 24 dni i nie być dłuższy niż 31. – Nie należy bagatelizować również upławów, które mogą świadczyć o infekcjach. Nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji, np. stanów zapalnych dróg rodnych oraz przydatków, a to może być skutkiem powstania zrostów zapalnych, które często są przyczyną niepłodności – mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska z Klinki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na bolesne miesiączki, bóle podczas współżycia, bóle podbrzusza oraz bóle odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa – często są to to objawy endometriozy, choroby narządów płciowych bardzo ograniczającej płodność. Dodatkowo mogą towarzyszyć tym objawom wzdęcia, zaparcia, biegunki i krwawienia z odbytu. Innymi przyczynami trudności zajścia w ciążę mogą być: mięśniaki macicy, przebyte operacje narządu rodnego, a nawet choroby: nerek, serca, tarczycy, wrzodowa, alergie, astma, cukrzyca i jaskra.

Włosy oraz cera

-Najważniejszą rzeczą jest obserwowanie całego ciała, nie tylko okolic intymnych. Na przykład trądzik i przetłuszczające się włosy mogą świadczyć o zwiększonej produkcji testosteronu, który powoduje m.in. brak owulacji. Warto również zwrócić uwagę na problem wypadania włosów, pocące się dłonie i przyspieszone bicie serca. To oznaki, że tarczyca nieprawidłowo funkcjonuje – tłumaczy dr Anna Bednarska-Czerwińska.

Z wiekiem coraz trudniej zajść w ciążę

Na poziom płodności kobiecej wpływa też wiek. – W latach 90. większość kobiet rodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 20-24 lat. W dzisiejszych czasach coraz więcej pań rozważa macierzyństwo w późniejszym wieku, co w konsekwencji niesie za sobą wiele trudności z zajściem w ciążę, ponieważ szczyt płodności u kobiet przypada między 20. a 24. rokiem życia. Po 30. roku życia szanse na urodzenie dziecka stopniowo się zmniejszają – wyjaśnia specjalistka.

Komórki jajowe, które powstają w okresie życia płodowego, określa się mianem rezerwy jajnikowej, która wynosi ok. 400 tys. pęcherzyków. Liczba ta zmniejsza się z wiekiem, a proces ten przyspieszają: stres, złe nawyki żywieniowe, choroby. Kobiecie w wieku 30 lat pozostaje ok. 12 proc. rezerwy jajnikowej, a w wieku 40 lat – zaledwie 3 proc.

Staracie się o dziecko, lecz mimo regularnego współżycia nadal udało się zajśc w ciążę? To czas na konsultację ze specjalistą leczenia niepłodności.

Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1
tel. 32 506 57 77
e-mail: info@gyncentrum.pl

Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10
tel. 12 306 73 77
e-mail:infokrakow@gyncentrum.pl

Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Sobieskiego 89/49
tel. 32 506 57 77
e-mail: infobielsko@gyncentrum.pl

Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9
tel. 32 506 57 77
e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl