Leczenie niepłodności
Kiedy można podejrzewać u siebie niepłodność?
O niepłodności mówmy wówczas, gdy para nie może zajść w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3–4
razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Kobiety, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, dzięki obserwacji swojego ciała mogą rozpoznać symptomy niepłodności.

Anevivo to metoda zapłodnienia, w której najważniejsze etapy rozwoju zarodka, w tym zapłodnienie, mają miejsce w ciele kobiety – in vivo, czyli wewnątrz żywego organizmu.
Inseminacja jest to metoda wspomaganego rozrodu. Polega na bezpośrednim podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia wcześniej pobranego od mężczyzny.
In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe to metoda polegająca na zapłodnieniu komórek jajowych w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety oraz przeniesieniu zarodka do macicy.
Obserwacja organizmu
Przyczyn niepłodności jest wiele, jednak najczęstszą jest brak owulacji, czyli momentu jajeczkowania, w którym powinno dojść do uwolnienia z jajników gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. Charakterystycznym dla dni płodnych jest podwyższona temperatura ciała oraz przezroczysty, śliski i rozciągliwy śluz. Kobiety, u których takie zmiany nie występują, powinny mieć powody do niepokoju.
Szczególną uwagę należy zwrócić na długość cyklu. Powinien on wynosić co najmniej 24 dni i nie być dłuższy niż 31. – Nie należy bagatelizować również upławów, które mogą świadczyć o infekcjach. Nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji, np. stanów zapalnych dróg rodnych oraz przydatków, a to może być skutkiem powstania zrostów zapalnych, które często są przyczyną niepłodności – mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska z Klinki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.
Należy również zwrócić szczególną uwagę na bolesne miesiączki, bóle podczas współżycia, bóle podbrzusza oraz bóle odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa – często są to to objawy endometriozy, choroby narządów płciowych bardzo ograniczającej płodność. Dodatkowo mogą towarzyszyć tym objawom wzdęcia, zaparcia, biegunki i krwawienia z odbytu. Innymi przyczynami trudności zajścia w ciążę mogą być: mięśniaki macicy, przebyte operacje narządu rodnego, a nawet choroby: nerek, serca, tarczycy, wrzodowa, alergie, astma, cukrzyca i jaskra.
Włosy oraz cera
-Najważniejszą rzeczą jest obserwowanie całego ciała, nie tylko okolic intymnych. Na przykład trądzik i przetłuszczające się włosy mogą świadczyć o zwiększonej produkcji testosteronu, który powoduje m.in. brak owulacji. Warto również zwrócić uwagę na problem wypadania włosów, pocące się dłonie i przyspieszone bicie serca. To oznaki, że tarczyca nieprawidłowo funkcjonuje – tłumaczy dr Anna Bednarska-Czerwińska.
Z wiekiem coraz trudniej zajść w ciążę
Na poziom płodności kobiecej wpływa też wiek. – W latach 90. większość kobiet rodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 20-24 lat. W dzisiejszych czasach coraz więcej pań rozważa macierzyństwo w późniejszym wieku, co w konsekwencji niesie za sobą wiele trudności z zajściem w ciążę, ponieważ szczyt płodności u kobiet przypada między 20. a 24. rokiem życia. Po 30. roku życia szanse na urodzenie dziecka stopniowo się zmniejszają – wyjaśnia specjalistka.
Komórki jajowe, które powstają w okresie życia płodowego, określa się mianem rezerwy jajnikowej, która wynosi ok. 400 tys. pęcherzyków. Liczba ta zmniejsza się z wiekiem, a proces ten przyspieszają: stres, złe nawyki żywieniowe, choroby. Kobiecie w wieku 30 lat pozostaje ok. 12 proc. rezerwy jajnikowej, a w wieku 40 lat – zaledwie 3 proc.
Staracie się o dziecko, lecz mimo regularnego współżycia nadal udało się zajśc w ciążę? To czas na konsultację ze specjalistą leczenia niepłodności.
Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1
tel. 32 506 57 77
e-mail: info@gyncentrum.pl
Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10
tel. 12 306 73 77
e-mail:infokrakow@gyncentrum.pl
Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Sobieskiego 89/49
tel. 32 506 57 77
e-mail: infobielsko@gyncentrum.pl
Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9
tel. 32 506 57 77
e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl