Echo serca płodu (echokardiografia)

Wczesna diagnostyka wad serca u dziecka

Echokardiografia płodu (echo serca) umożliwia ocenę anatomii serca, ocenę ruchu mięśnia sercowego i zastawek, a także przepływu krwi przez serce dziecka. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wielu wad serca oraz nieprawidłowości w budowie i funkcji układu krążenia. Jest to badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla matki i dziecka. 

Gyncentrum jako jedna z niewielu placówek medycznych w Polsce południowej posiada lekarza z certyfikatem uprawniającym do oceny serca płodu (badania echokardiograficznego serca płodu).

echo serca echokardiografia płodu

Zadbaj o zdrowie dziecka od pierwszych dni!
Umów się na echo serca płodu!

Echo serca płodu – czym jest?

Echokardiografia (potocznie echo serca) to badanie, które umożliwia wykrycie wielu zaburzeń układu krążenia u dziecka jeszcze na etapie prenatalnym. Są to przede wszystkim zaburzenia rytmu serca oraz wady anatomiczne serca, np.:

Echo serca płodu najczęściej przeprowadza się w okolicach 28 – 32 tygodnia ciąży. Można wykonać także wczesne echo serca, w okolicach 12 – 17 tygodnia ciąży. Pełna ocena tego narządu możliwa jest jednak dopiero od 18 tygodnia. Co ważne, badanie to jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka.

W Gyncentrum oprócz badania echokardiograficznego oferujemy:

Echo serca płodu – dlaczego warto wykonać to badanie?

Echo serca płodu – wskazania

Echo serca jest podstawowym badaniem kardiologicznym. Może się na nie umówić każda ciężarna, której zależy na dokładniejszej ocenie serca dziecka. Badanie to wykonuje się jednak najczęściej ze wskazań medycznych. Do najważniejszych należą:

Echo serca płodu – jak przebiega?

Echo serca płodu wygląda w zasadzie tak samo, jak tradycyjne USG (wykonywane kilkukrotnie w trakcie ciąży). Pacjentka kładzie się na plecach. Lekarz nanosi na głowicę aparatu oraz brzuch ciężarnej żel przewodzący fale ultradźwiękowe. Następnie przykłada głowicę ultrasonografu i delikatnie przesuwa ją brzuchu pacjentki. Na czas trwania badania wpływają takie czynniki, jak: otyłość pacjentki, stopień zagazowania jelit czy jakość sprzętu. Najczęściej jednak wykonanie echa serca nie zajmuje więcej niż 10-30 minut.

Voluson Expert E 10 – doskonałe obrazowanie, najwyższa rozdzielczość

W Gyncentrum dysponujemy najnowszym aparatem Voluson Expert E 10 dającym doskonałe obrazowanie i rozdzielczość. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie badań prenatalnych na najwyższym poziomie diagnostycznym, dotychczas niemożliwym do osiągnięcia przy użyciu starszego sprzętu USG.

WAŻNE!
Echo serca zawsze powinno być wykonywane przez lekarza certyfikowanego przez krajowe i zagraniczne towarzystwa echokardiografii. W naszej klinice takim lekarzem jest dr n. med. Wioletta Rozmus – Warcholińska, która jako jedna z nielicznych na Śląsku posiada odpowiedni certyfikat. Pani Doktor może pochwalić się prawie 20-letnim doświadczeniem w wykonywaniu echa serca płodu.

Echo serca płodu – jak wygląda przygotowanie do badania?

Echo serca nie jest badaniem, do którego kobieta musi się specjalnie przygotowywać. Kobieta nie musi być też na czczo. Kilka dni przed badaniem warto jednak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, wypijając 2-3 litry wody dziennie oraz nie smarować brzucha oliwką czy kremem. By brzuch nie był zbyt napięty, ok. 30 minut przed badaniem zaleca się spacer po korytarzu.

Echo serca płodu – gdzie można wykonać to badanie?

Echo serca płodu Katowice
ul. Żelazna 1
tel. 32 506 57 77
e-mail:info@gyncentrum.pl

Echo serca płodu Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9
tel. 32 506 57 77
e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl

Echo serca płodu cena

Interesuje Cię koszt echa serca płodu? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu 32 506 57 77.