Sono-HSG

Diagnostyka trudności z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem

Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia) to najmniej inwazyjna metoda oceny jamy macicy i jajowodów. Metoda ta wykorzystywana jest w diagnostyce niepłodności w celu oceny drożności jajowodów oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych kobiety (zrostów, przegród, mięśniaków, guzów, polipów, endometriozy), które mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Nie możesz zajść w ciążę?
Sprawdź drożność jajowodów

Jak wygląda badanie Sono-HSG?

Zabieg odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Wstępnie przeprowadza się podstawowe badanie ultrasonograficzne w celu wykluczenia znacznych patologii macicy i przydatków oraz nieprzewidzianej ciąży. Następnie lekarz, za pomocą wziernika, rozszerza ściany pochwy, przemywa szyjkę macicy roztworem odkażającym i wprowadza jednorazowy, sterylny cewnik zakończony balonikiem. Po wypełnieniu balonika, przez drugi kanał cewnika, podaje się roztwór soli fizjologicznej, który wypełnia jamę macicy, a następnie dostaje się do jajowodów. Wszystkie czynności wykonywane są pod stałą kontrolą sonograficzną. Na monitorze aparatu USG lekarz obserwuje kształt i wielkość jamy macicy oraz przepływ płynu przez jajowody. Zabieg zwykle trwa ok. 15 – 20 minut. Badanie jest zwykle bezbolesne, jednak na życzenie pacjentki można zastosować znieczulenie ogólne.

Kiedy należy wykonać badanie?

Badanie należy wykonać w pierwszej połowie cyklu – między 8. a 12. dniem, po całkowitym ustąpieniu krwawienia i plamienia. Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego, nawet w przypadku śladowego plamienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.

Jak przygotować się do badania?

W cyklu poprzedzającym badanie SONO-HSG pacjentka powinna mieć wykonane badania wirusologiczne – (HIV, HCV, HBS, HBC, VDRL) oraz badania w kierunku badanie w kierunku Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Ureoplasma urealitycum, aby wykluczyć stan zapalny w obrębie narządów rodnych. Do kliniki należy zgłosić się 15 minut przed planowaną godziną zabiegu. Przed zabiegiem pacjentka otrzyma środek przeciwbólowy.

Rekonwalescencja po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może udać się do domu. Ewentualny ból podbrzusza można uśmierzyć przyjmując leki przeciwbólowe.

Sono-HSG cena

Interesuje Cię koszt Sono-HSG? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu 32 506 57 77.