Profil cytokin Th1/Th2

DIAGNOSTYKA NIEPŁODNOŚCI I PORONIEŃ

Profil cytokin Th1/Th2 jest badaniem wykonywanym w przypadku powtarzających się poronień oraz trudności z zajściem w ciążę. Stanowi także ważny element przygotowania do in vitro.

Cytokiny to białka produkowane przez leukocyty, inaczej białe krwinki, wpływające na wzrost, proliferację (mnożenie się) i pobudzenie komórek uczestniczących w odpowiedzi immunologicznej. Coraz więcej badań naukowych podkreśla rolę cytokin Th1/Th2 w prawidłowym przebiegu ciąży. Dlatego też jest to badanie zalecane wszystkim parom bezskutecznie starającym się o dziecko, parom po poronieniach oraz przystępującym do procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

W klinice Gyncentrum badanie profilu cytokin Th1/Th2 wykonywane jest metodą procentową, która umożliwia procentowe oznaczenie cytokin produkowanych przez limfocyty Th1 i Th2 oraz wyznaczenie stosunku Th1/Th2.

Umów badanie
profil cytokin th1/th2
KLINIKI GYNCENTRUM

Gdzie wykonać profil cytokin Th1/Th2?

Profil cytokin Th1/Th2 oznaczysz we wszystkich Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie oraz Lublinie. A już niebawem także w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Zapraszamy!

Profil cytokin Th1/Th2 Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Profil cytokin Th1/Th2 Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Profil cytokin Th1/Th2 Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Profil cytokin Th1/Th2 Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

Profil cytokin Th1/Th2 Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Zana 32A

Więcej >>

Profil cytokin Th1/Th2 Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Profil cytokin Th1/Th2 Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Profil cytokin Th1/Th2 Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Profil cytokin Th1/Th2 Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

Profil cytokin Th1/Th2 Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Zana 32A

Więcej >>

CEL BADANIA

Co to są cytokiny?

Cytokiny to substancje białkowe pełniące w organizmie człowieka wiele funkcji. Przede wszystkim wpływają one jednak na wzrost, proliferację i pobudzenie komórek biorących udział w odpowiedzi immunologicznej (odpornościowej). Ponadto regulują pracę komórek hematopoetycznych, czyli krwiotwórczych. W połączeniu ze sobą cytokiny tworzą skomplikowaną, ale i niezwykle czułą sieć powiązań pomiędzy komórkami układu immunologicznego.

 

Umów badanie

Wszystkie poznane dotąd cytokiny (jest ich ponad 100) wytwarzane są przez białe krwinki, czyli leukocyty. Te zaś dzielą się na kilka podgrup, wśród których możemy wyróżnić limfocyty T. One także dzielą się na kolejne rodzaje: limfocyty Tc, Th, Treg, Tγδ oraz NKT.

Limfocyty Th wspomagają odpowiedź immunologiczną i wydzielają cytokiny, m.in. Th1 i Th2. Pierwsze z wymienionych odpowiadają za komórkową odpowiedź immunologiczną, drugie za humoralną. Aby organizm mógł dobrze funkcjonować cytokiny Th1 i Th2 muszą występować względem siebie we właściwych proporcjach. Badanie ocenia te proporcje.

WSKAZANIA

Kiedy zaleca się zbadanie profilu cytokin Th1/Th2?

Zaburzenia proporcji cytokin Th1 i Th2 mogą być przyczyną powikłań w trakcie ciąży, z poronieniem włącznie. Brak równowagi pomiędzy Th1 i Th2 może ponadto utrudnić lub wręcz uniemożliwić zajście w ciążę. W takich przypadkach niezbędna jest odpowiednio poprowadzona diagnostyka. Badanie może służyć również jako narzędzie monitorujące przebieg farmakologicznego leczenia niepłodności. Stanowi również jeden z ważniejszych elementów przygotowania kobiety do procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Główne wskazania do oznaczenia profilu cytokin Th1 i Th2 to:

  • Trudności z zajściem w ciążę,
  • Nieprawidłowy przebieg ciąży,
  • Poronienia,
  • Przygotowanie do in vitro.
Umów badanie
profil cytokin th1/th2 wskazania
FAQ

Najczęściej zadawane pytania dotyczące
badania profilu cytokin Th1/Th2

Na czym polega badanie profilu cytokin Th1/Th2?

Analiza profilu cytokin Th1/Th2 polega na wyznaczeniu względnych proporcji pomiędzy pomocniczymi limfocytami T typu Th1 oraz Th2 jako stosunek Th1/Th2. Rozróżnienie pomiędzy limfocytami Th1 i Th2 odbywa się na podstawie oznaczenia wewnątrzkomórkowej produkcji cytokin IFN-γ i TNF-α (Th1) oraz IL-4 i IL-10 (Th2) przez limfocyty poddane stymulacji podczas hodowli. Oznaczenie przeprowadzane jest metodą procentową, a wynik stanowi procentową ocenę limfocytów Th1 i Th2 wśród wszystkich limfocytów pomocniczych wykazujących ekspresję powierzchniowej cząsteczki CD4. Badanie nie obejmuje ilościowego oznaczenia stężenia poszczególnych cytokin w pg/ml.

Jak przygotować się do badania profilu cytokin Th1/Th2?

Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo, tj. z zachowaniem ok. 8. – 12. – godzinnego odstępu od ostatniego posiłku. Przed badaniem może przyjąć jedynie niewielką ilość wody. Na wiarygodność wyniku wpływ może mieć pora dnia, w której badanie zostało przeprowadzone. Dlatego zaleca się, aby oddanie krwi odbyło się w godzinach porannych, najlepiej między 7:00-10:00 oraz przed zażyciem porannej porcji leków. Pacjent powinien poinformować personel medyczny o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach czy preparatach ziołowych.

Ile czeka się na wynik badania profilu cytokin Th1/Th2?

Na wynik badania czeka się 14 dni roboczych.

Przygotowujesz się do procedury in vitro?
Wykonaj badanie profilu cytokin TH1/ TH2

Chcesz zwiększyć
swoje szanse na ciążę?

Wykonaj badanie
profilu cytokin TH1/TH2

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu badania.