Endokrynologia rozrodu

Równowaga hormonalna zwiększa szanse na ciążę

Endokrynologia rozrodu to dziedzina zajmująca się hormonalnymi zaburzeniami płodności. Hormony pełnią ważną rolę w organizmie. Hormony odpowiadają za niemal wszystkie procesy zachodzące w organizmie (metabolizm, wzrost, dojrzewanie płciowe, a także zdolność do rozmnażania). Zaburzenia gospodarki hormonalnej są częstą przyczyną problemów z płodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mogą one znacznie utrudniać zajście w ciążę. Na szczęście z takimi problemami możemy sobie poradzić poprzez leczenie. Wcześniej jednak musimy przeprowadzić diagnostykę w obrębie endokrynologii rozrodu. Dzięki niej dowiemy się, czy to na pewno hormony są przyczyną naszych problemów z płodnością.

Umów konsultację
endokrynologia_rozrodu_gyncentrum

Endokrynologia rozrodu a leczenie niepłodności

Hormonalne zaburzenia płodności można leczyć. Terapia polega zwykle na stosowaniu preparatów zawierających potrzebne hormony. Są one podawane w tabletkach lub zastrzykach. Leczenie hormonalne musi być stosowane przynajmniej przez kilka miesięcy. W jego trakcie kilkukrotnie wykonywać trzeba badania, aby sprawdzić, czy terapia skutkuje. U większości par leczenie hormonalne przynosi efekty, co prowadzi do powitania na świecie wymarzonej pociechy.

Zrób pierwszy krok! Czytaj dalej lub umów się na konsultację w Gyncentrum!
+48 735 122 777
KLINIKI GYNCENTRUM

Gdzie można umówić się na badanie endokrynologiczne?

Na badanie umówisz się we wszystkich Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu oraz Warszawie. A już niebawem także we Wrocławiu!

Endokrynologia rozrodu Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Zana 32A

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Poznań

Klinika Gyncentrum Poznań
ul. Głogowska 151

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Warszawa

Klinika Gyncentrum Warszawa
ul. Rondo ONZ 1

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Wrocław

Wkrótce otwarcie!

Endokrynologia rozrodu Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Zana 32A

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Poznań

Klinika Gyncentrum Poznań
ul. Głogowska 151

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Warszawa

Klinika Gyncentrum Warszawa
ul. Rondo ONZ 1

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Wrocław

Wkrótce otwarcie!

Zaburzenia hormonalne u kobiet

Specjaliści twierdzą, że 30-40% przypadków niepłodności spowodowanych jest zaburzeniami hormonalnymi. Układ hormonalny kobiety odpowiedzialny jest m.in. za prawidłowe funkcjonowanie jajników oraz wydzielanie substancji potrzebnych do zagnieżdżenia się zarodka i utrzymania ciąży. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego dotyczą kobiet w każdym wieku. Badania hormonalne są zatem pierwszym krokiem w diagnostyce niepłodności kobiety.

Podstawowa diagnostyka hormonalna opiera się na ocenie stężenia następujących hormonów:

  • FSH (hormon folikulotropowy) i LH (hormon luteinizujący) – są to hormony wytwarzane przez przysadkę mózgową. Ich zadaniem jest stymulowanie dojrzewania komórki jajowej oraz rozwój ciałka żółtego niezbędnego do utrzymania ciąży.
  • Estradiol – hormon ten reguluje cykle miesiączkowe u kobiet i rozwój ich narządów płciowych. Jego odpowiedni poziom warunkuje utrzymanie ciąży.
  • Progesteron – główną funkcją tego hormonu jest przygotowanie śluzówki na przyjęcie zarodka oraz utrzymanie ciąży. Jego niewłaściwe stężenie prowadzić może do zaburzeń owulacji i niewydolności jajników.
  • Prolaktyna – hormon ten stymuluje ciałko żółte do produkcji progesteronu. Jej nadmiar nazywa się hiperprolaktynemią.
  • TSH (hormon tarczycy) – niedobór tego hormonu prowadzi do niedoczynności tarczycy. Jest to choroba, która objawiać może się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, co prowadzi do zaburzeń owulacji.
  • AMH (hormon antymüllerowski) – jest on wskaźnikiem kobiecej rezerwy jajnikowej. Im mniejsza jest owa rezerwa, tym mniejsze są nasze szanse na zajście w ciążę. U zdrowych kobiet poziom AMH powinien spadać wraz z wiekiem. Wykonanie tego badania pozwala również zdiagnozować takie schorzenia jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy przedwczesne wygasanie czynności jajników.

Testy hormonalne w walce z zburzeniami płodności

Aby sprawdzić, czy hormonalne zaburzenia płodności nas nie dotyczą, należy wykonać następujące badania:

  • Testosteron – jego zbyt niskie stężenie może obniżać jakość nasienia
  • FSH – jego zadaniem jest wzmaganie produkcji plemników poprzez pobudzanie nabłonka plemnikotwórczego. Zaburzenia poziomu FSH mogą więc zmniejszyć ilość plemników w nasieniu.
  • LH – reguluje on funkcje jąder. Zaburzenia jego stężenia mogą więc wskazywać na nieprawidłowości w obrębie tego narządu.
  • Prolaktyna – badanie tego hormonu wykryć może hiperprolaktynemię.
Umów badanie
hormony_endokrynologia_rozrodu_gyncentrum

Najczęstsze problemy hormonalne u kobiet

Wśród najczęstszych problemów natury hormonalnej powodujących niepłodność lub obniżoną płodność u kobiety są:

  • Zaburzenia owulacji – bez jajeczkowania zapłodnienie nie jest możliwe. Powinno pojawić się ono w każdym cyklu miesiączkowym, konkretnie na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Niestety nie zawsze do techo dochodzi. Zaburzenia owulacji mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są one spowodowane zespołem policystycznych jajników i chorobami tarczycy. Problem ten dotyczy tak wielu kobiet, że problemy z owulacją są najczęściej diagnozowanym hormonalnym zaburzeniem płodności.
  • Zespół policystycznych jajników (ang. PCOS – Polycystic Ovarian Syndrome) – jest to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń w endokrynologii rozrodu. W przebiegu tej choroby jajniki kobiety produkują komórki jajowe, ale nie wydostają się one do jajowodu. W konsekwencji owulacja nie występuje w każdym cyklu miesiączkowym, co znacznie utrudnia zajście w ciążę.
  • Hiperprolaktynemia, czyli podwyższony poziom prolaktyny. Stan ten prowadzi m.in. do zaburzeń cyklu miesiączkowego, braku owulacji i niewydolności ciałka żółtego.
  • Niedoczynność tarczycy – jest to choroba, która objawiać może się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, co prowadzi do zaburzeń owulacji.
  • Przedwczesne wygasanie czynności jajników/obniżona rezerwa jajnikowa – jest to schorzenie spowodowane małą liczbą pęcherzyków jajnikowych. Powoduje to zaburzenie cykli miesiączkowych, które w większości przypadków są bezowulacyjne.
  • Niewydolność przysadki – przysadka jest gruczołem produkującym hormony wpływające na płodność (prolaktyna, LH, FSH). Jej niewydolność może znacznie obniżyć stężenie owych hormonów, co prowadzi do problemów z zajściem w ciążę.
  • Zespół hipoandrogenowy, czyli schorzenie spowodowane zbyt wysokim poziomem androgenów. Prowadzi ono do zaburzeń cyklu miesiączkowego i problemów z owulacją.

Zrób pierwszy krok
Umów się na konsultację!

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Hormony u mężczyzn odpowiedzialne są za spermatogenezę, czyli proces powstawania i dojrzewania męskich komórek rozrodczych – plemników. Zaburzenia równowagi hormonalnej zwykle są wynikiem niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego, który reguluje wydzielanie hormonów istotnych dla produkcji plemników przez jądra.

Przyczyną zaburzeń układu hormonalnego u mężczyzn mogą być:

  • Zaburzenia w wydzielaniu gonadotropiny – hormonu odpowiedzialnego za stymulację syntezy testosteronu i wytwarzanie plemników.
  • Zaburzenia w produkcji przez przysadkę mózgową wystarczającej ilości hormonu luteinizującego (LH) odpowiedzialnego za produkcję testosteronu oraz hormonu folikulotropowego (FSH) odpowiedzialnego za przebieg spermatogenezy. Niski poziom LH i FSH prowadzi do zatrzymania rozwoju plemników, a także stopniowego zaniku komórek plemnikowych w jądrach.
  • Komórki Leydiga, produkujące testosteron, nie reagują na obecność hormonu luteinizującego.
  • Inne hormony zaburzające gospodarkę hormonów płciowych mężczyzny.

Problemy te mogą prowadzić do takich zaburzeń jak:

  • Hiperprolaktynemia, czyli podwyższone stężenie prolaktyny we krwi mężczyzny. Jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Hiperprolaktynemia u mężczyzn może powodować wtórną niewydolność jąder, co prowadzi do zmniejszenia produkcji plemników, zaburzeń erekcji i spadku libido.
  • Niedoczynność tarczycy spowodowana niedoborem hormonu TSH. Schorzenie to obniża jakość nasienia i zaburza erekcję. Jest to jedno z najczęstszych hormonalnych zaburzeń płodności u mężczyzn.
  • Wrodzony przerost nadnerczy, czyli narządów produkujących hormony odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu (kortyzol, aldosteron, androgeny). Schorzenie to powoduje małą ilość i zmniejszoną ruchliwość plemników w nasieniu mężczyzny.

Zaburzenia równowagi hormonalnej u mężczyzn często są przyczyną obniżonej płodności lub niepłodności u mężczyzn. Ważne jest zatem wczesne wykrycie nieprawidłowości, zanim zmiany okażą się nieodwracalne np. gdy komórki plemnikowe zanikną przed rozpoczęciem leczenia.

Czytaj więcej

Diagnostyka niepłodności
Leczenie niepłodności
Ciąża
Historie pacjentów

Zrób pierwszy krok
Umów się na konsultację!

Wykonaj badania hormonalne
w klinice Gyncentrum

    Dziękujemy za wypełnienie formularza!

    Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu konsultacji endokrynologicznej rozrodu.

    Umów konsultację