Badania genetyczne po poronieniu
Na tej stronie znajdziesz:
- Dokumenty zlecenia badania / instrukcja pobrania materiału
- Zlecenie badania po poronieniu krok po kroku
- Zabezpiecz materiał do badania
- Wypełnij formularz zlecenia badania
- Opłać badanie
- Dostarcz materiał do laboratorium
- Odbierz wynik
- Sprawdź, ile kosztują badania
- O badaniu – Badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu
- O badaniu – Badanie płci płodu po poronieniu
Masz pytania dotyczące badań po poronieniu?
Zlecenie badania po poronieniu krok po kroku
Zabezpiecz materiał do badania
I.) Jeśli poroniłaś lub czekasz na poronienie w szpitalu
Zestaw do zabezpieczenia i transportu materiału po poronieniu składa się z :
- jałowego pojemnika na mocz,
- soli fizjologicznej (objętość zakrywająca materiał badany),
- woreczka zabezpieczającego pojemnik z materiałem.
Lekarz, podczas zabiegu łyżeczkowania jamy macicy po poronieniu, zabezpiecza materiał do badania. Materiał umieszczany jest w pojemniku z solą fizjologiczną, zakręca go szczelnie i opisuje danymi pacjentki. Materiał do badania powinien być przechowywany w temperaturze 2-8 °C.
II.) Jeśli poroniłaś w domu
W przypadku poronienia w domu należy w podobny sposób zabezpieczyć materiał- tzn. w jałowym pojemniku na mocz (dostępnym w każdej aptece). Materiał powinien być zanurzony w soli fizjologicznej (objętość zakrywająca materiał badany) i szczelnie zakręcony. Do czasu odebrania materiału przez kuriera materiał należy przechowywać w temperaturze 2-8°C. Pamiętaj, że prawidłowe zabezpieczenie materiału ma istotny wpływ na wiarygodność uzyskanego wyniku.
Wypełnij formularz zlecenia badania
Wraz z materiałem z poronienia do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum należy dostarczyć prawidłowo wypełnione zlecenie badania. Formularz powinien zostać podpisany przez jednego z rodziców.
Badanie należy opłacić w dniu dostarczenia materiału poronnego do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. Za badanie zapłacić można przelewem albo gotówką lub kartą na miejscu w klinikach Gyncentrum. Potwierdzenie przelewu należy wysłać na maila: lab.sosnowiec@gyncentrum.pl lub dostarczyć w wersji papierowej do punktu, w którym deponowany jest materiał do badania.
Dostarcz materiał do laboratorium
Materiał do badania genetycznego można dostarczyć na 2 sposoby:
1. OSOBIŚCIE do jednej z placówek Gyncentrum:
- Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego 8a | pn-pt: 6-22, sob: 6-14, nd: 6-14 | płatność: tylko przelew
- Katowice, ul. Żelazna 1 | pn-pt: 07:00-18:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
- Kraków, ul. Mehoffera 10 | pn-pt: 07:00-19:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
- Bielsko-Biała, ul. Komorowicka 140 | pn-śr: 07:00-17:30, cz: 07:00-18:30, pt: 07:00-14:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
- Częstochowa, ul. Kozielewskiego 9 | pn-wt: 08:00-19:30, śr-cz: 07:00-17:30, pt: 08:00-15:30 | płatność: gotówka, karta, przelew
2. KURIEREM – aby zamówić kuriera, należy skontaktować się z Doradcą Pacjenta pod nr telefonu: +48 735 122 777.
Wynik badania jest dostępny w ciągu maksymalnie 10 dni roboczych. Można go odebrać osobiście w Laboratorium Genetycznym Gyncentrum lub mailowo na wskazany przez pacjenta adres.
Skonsultuj wynik badania
Wynik badania można skonsultować ze specjalistą medycyny rozrodu Gyncentrum. Konsultacja jest bezpłatna dla tych z pacjentów, którzy wykonali badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu w naszym laboratorium.
1 800 zł
820 zł
397 zł
397 zł
Badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu
15-20% rozpoznanych ciąż kończy się wczesnym obumarciem płodu [1]. Do poronień samoistnych dochodzi przeważnie w pierwszym trymestrze ciąży. Najczęstszą przyczyną poronień samoistnych we wczesnym okresie ciąży są czynniki genetyczne, których większość stanowią zaburzenia w obrębie ich liczby. W genetyce takie zjawisko nazywamy aneuploidią, a jej przykładem może być zespół Downa (trisomia chromosomu 21), zespół Edwardsa (trisomii chromosomu 18), zespół Patau (trisomii chromosomu 13), zespół Turnera (monosomia chromosomu X w kariotypie dziewczynki), zespół Klinefeltera (najczęściej 47, XXY).
Konsekwencją tych wad są nieprawidłowości w rozwoju zarodka, co zwykle prowadzi do poronienia. Wady te powstają zazwyczaj już na etapie łączenia się materiału genetycznego komórki jajowej i plemnika. Błędy genetyczne w komórkach rozrodczych są najczęściej przypadkowe i występują przy zupełnie prawidłowym kariotypie obojga partnerów.
[1] Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży, M. Lewicka, M. Sulima, M. Pyć, B. Stawarz, Annales Academiae Medicae Stetinensis 2013, vol. 59 nr 1, s. 123-129.
Dlaczego warto wykonać badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu?
- Choroby genetyczne są najczęstszą przyczyną poronień, dlatego w pierwszej kolejności warto wykluczyć aneuploidie u płodu.
- Badanie pozwala ukierunkować dalszą diagnostykę poronienia.
- Badanie umożliwia oszacowanie ryzyka poronień w przyszłości lub urodzenia dziecka z wadą genetyczną.
- Znając przyczynę poronienia, można lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.
- Łatwiej jest pogodzić się z utratą ciąży, kiedy wiadomo, że nie wynikała ona z zaniedbania i nie można było jej zapobiec.
- Wynik badania genetycznego przyczyn poronienia, wykonanego w Laboratorium Genetycznego Gyncentrum, można skonsultować z lekarzem medycyny rozrodu Gyncentrum.
Badanie płci płodu po poronieniu
Często do poronienia dochodzi na wcześniejszym etapie ciąży, kiedy określenie płci w badaniu obrazowym jest niemożliwe. Wówczas jedynym sposobem, aby poznać płeć nienarodzonego dziecka, jest wykonanie badania genetycznego materiału z poronienia. Badanie to pozwala określić płeć płodu ze 100% pewnością, bez względu na czas trwania ciąży. Określenie płci płodu jest niezbędne, jeśli rodzice chcą skorzystać z praw przysługujących im po poronieniu.
Rodzicom, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia przysługuje prawo do:
- urlopu macierzyńskiego
- zasiłku pogrzebowego
- odszkodowania, jeśli rodzice mieli dodatkową polisę ubezpieczeniową
O powyższe świadczenia można ubiegać się w odpowiednich urzędach.
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu konsultacji.