Badania genetyczne po poronieniu

Badanie chorób genetycznych płodu, określenie płci płodu

 

Poznaj przyczynę poronienia. Wykonaj badania genetyczne w celu ustalenia przyczyny poronienia. Wykonujemy badania genetyczne płci płodu oraz aneuploidii chromosomów 13 (zespół Patau), 15, 16, 18 (zespół Edwardsa), 21 (zespół Downa) oraz chromosomów płci X, Y (Zespół Turnera, Zespół Klinefeltera). Materiał poronny do badania odbieramy z każdego miejsca w Polsce.

badania genetyczne po poronieniu

Masz więcej pytań dotyczących badań po poronieniu?
Zapraszamy do kontaktu

Kompleksowa diagnostyka genetyczna po poronieniu

10-15% rozpoznanych ciąż kończy się wczesnym obumarciem płodu. Do poronień samoistnych dochodzi najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży.

Najczęstszą przyczyną poronień samoistnych we wczesnym okresie ciąży są czynniki genetyczne, których większość stanowią zaburzenia w obrębie liczby lub struktury chromosomów. Konsekwencją tych wad są nieprawidłowości w rozwoju zarodka, co zwykle prowadzi do poronienia. Wady te powstają zazwyczaj już na etapie łączenia się materiału genetycznego komórki jajowej i plemnika (ok. 20-30% komórek jajowych i ok. 10% plemników ma nieprawidłową liczbę chromosomów). Błędy genetyczne w komórkach rozrodczych są najczęściej przypadkowe i występują przy zupełnie prawidłowym kariotypie obojga partnerów.

Badanie genetyczne płodu wykonujemy z fragmentu kosmówki, pobranej podczas łyżeczkowania jamy macicy. Do badania nie przyjmujemy fragmentów tkanek poronnych innych niż kosmówka, ani całych płodów. Materiałem do badania może być również bloczek parafinowy. Pobieranie krwi matki do badania techniką FISH nie ma zastosowania.

W jakim celu wykonuje się badania genetyczne materiału poronnego?

  • Wynik badania pozwala określić, czy przyczyną poronienia była aberracja chromosomowa płodu.
  • Na jego podstawie można oszacować ryzyko poronienia kolejnej ciąży lub urodzenia dziecka w wadą genetyczną.
  • Umożliwia określenie płci dziecka bez względu na wiek ciąży.

Badanie płci płodu po poronieniu

Narządy rozrodcze płodu zaczynają być widoczne około 15 tygodnia ciąży. Jeśli do poronienia dojdzie po 16. tygodniu ciąży, lekarz zwykle jest już w stanie określić płeć dziecka. Często jednak do poronienia dochodzi na wcześniejszym etapie ciąży, bądż określenie płci jest niemożliwe. Wówczas jedynym sposobem, aby poznać płeć nienarodzonego dziecka, jest wykonanie badania genetycznego materiału z poronienia. Badanie genetyczne pozwala określić płeć płodu ze 100% pewnością, bez względu na czas trwania ciąży.

Rodzicom, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia, przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego (56 dni) oraz zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 zł. O te świadczenia należy ubiegać się w ZUS-ie przedkładając akt urodzenia dziecka wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego. Aby go uzyskać, warunkiem koniecznym jest określenie płci dziecka. Taką możliwość daje wykonanie badania genetycznego.

Badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu

Obumarcie zarodka i poronienie jest często konsekwencją aberracji chromosomowych u rozwijającego się płodu. W większości przypadków dochodzi do zaburzeń w liczbie chromosomów tzw. aneuploidii. Skutkiem tych nieprawidłowości jest m.in. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Pataua.

Aberracje chromosomowe u płodu są przyczyną ponad 60% poronień samoistnych. Diagnostykę przyczyny poronienia warto więc rozpocząć od badania w kierunku chorób genetycznych u poronionego płodu.

Badanie materiału poronnego to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, czy bezpośrednią przyczyną poronienia była wada genetyczna płodu.

Dlaczego warto wykonać badanie wad genetycznych płodu po poronieniu?

  • Choroby genetyczne są najczęstszą przyczyną poronień, dlatego w pierwszej kolejności warto wykluczyć aberrację chromosomową płodu.
  • Badanie pozwala ukierunkować dalszą diagnostykę poronienia.
  • Badanie umożliwia oszacowanie ryzyka poronień w przyszłości.
  • Znając przyczynę poronienia, można lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.
  • Łatwiej jest pogodzić się z utratą ciąży, kiedy wiadomo, że nie wynikała ona z zaniedbania i nie można było jej zapobiec.
  • Wynik badania genetycznego przyczyn poronienia, wykonanego w Laboratorium Genetycznego Gyncentrum, można skonsultować z lekarzem medycyny rozrodu Gyncentrum.

Materiał do badania można dostarczyć samodzielnie

Rodzice mają możliwość samodzielnego dostarczenia materiału z poronienia do jednej z naszych klinik. Dostarczony materiał zostanie następnie przekazany do laboratorium.

Sprawdź, ile kosztują badania

Badanie płci płodu po poronieniu

397 zł 

Badanie wad genetycznych płodu po poronieniu

820 zł 

Gdzie można dostarczyć materiał poronny?

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum Sosnowiec
ul. Wojska Polskiego 8a
tel. 32 506 50 86

godziny otwarcia:
pn-nd: 24/7

Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1
tel. 32 506 57 77
e-mail: info@gyncentrum.pl

godziny otwarcia:
pn-pt: 7:00-19:00
sb:  materiał poronny należy dostarczyć do Laboratorium Genetycznego w Sosnowcu
nd: zamknięte

Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10
tel. 12 306 73 77
e-mail:infokrakow@gyncentrum.pl

godziny otwarcia:
pn-pt: 7:00-20.00
sb-nd: zamknięte

Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140
tel. 32 506 57 77
e-mail: infobielsko@gyncentrum.pl

godziny otwarcia:
pn-śr: 7:00-18:00
czw: 7:00-19:00
pt: 7:00-15:00
sb-nd: zamknięte

Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9
tel. 32 506 57 77
e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl

godziny otwarcia:
pn-wt: 8:00-20:00
śr-czw: 7:00-18:00
pt: 8:00-16:00
sb-nd: zamknięte​