kobieta w ciąży uzyskanej dzięki inseminacji

Inseminacja

Inseminacja to najprostsza metoda wspomagania rozrodu. Zwiększa szanse pary na zajście w ciąże poprzez dostarczenie plemników bezpośrednio do narządów rodnych kobiety w najbardziej optymalnym momencie cyklu – w trakcie owulacji.

Wykonaj inseminację w klinice Gyncentrum! 

INSEMINACJA

Na czym polega inseminacja?

Inseminacja polega na bezpośrednim podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego wcześniej nasienia pobranego od partnera lub anonimowego dawcy. Nasienie podawane jest za pomocą cieniutkiego cewnika, co pozwala pominąć barierę śluzu szyjkowego i znajdujących się w nim przeciwciał, bakterii oraz grzybów. Inseminację przeprowadza się w trakcie naturalnej owulacji lub owulacji stymulowanej hormonalnie. Skuteczność inseminacji wynosi według różnych szacunków od 10 do 25% na cykl w zależności od wieku kobiety, jakości nasienia partnera oraz liczby pęcherzyków jajnikowych uzyskanych podczas stymulacji.

W Klinice Gyncentrum przeprowadzamy inseminację domaciczną nasieniem partnera lub anonimowego dawcy wraz z oznaczeniem beta hCG po 14. dniach od procedury. Dodatkowo korzystamy z innowacyjnej metody selekcji plemników Fertile Chip, która umożliwia wybór plemników o najwyższym potencjale do zapłodnienia.

lekarka wyjaśniająca pacjentce na czym polega inseminacja

Już teraz wypełnij formularz,
a oddzwonimy,
by umówić dla Ciebie konsultację do inseminacji

  KLINIKI GYNCENTRUM

  Gdzie wykonać inseminację?

  Inseminację wykonasz we wszystkich Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu! Zapraszamy!

  Inseminacja Katowice

  Klinika Gyncentrum Katowice
  ul. Żelazna 1

  Więcej >>

  Inseminacja Kraków

  Klinika Gyncentrum Kraków
  ul. Mehoffera 10

  Więcej >>

  Inseminacja Częstochowa

  Klinika Gyncentrum Częstochowa
  ul. Kozielewskiego 9

  Więcej >>

  Inseminacja Bielsko-Biała

  Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
  ul. Komorowicka 140

  Więcej >>

  Inseminacja Lublin

  Klinika Gyncentrum Lublin
  ul. Zana 32A

  Więcej >>

  Inseminacja Poznań

  Klinika Gyncentrum Poznań
  ul. Głogowska 151

  Więcej >>

  Inseminacja Warszawa

  Klinika Gyncentrum Warszawa
  ul. Rondo ONZ 1

  Więcej >>

  Inseminacja Wrocław

  Klinika Gyncentrum Wrocław
  pl. Orląt Lwowskich 1

  Więcej >>

  Inseminacja Katowice

  Klinika Gyncentrum Katowice
  ul. Żelazna 1

  Więcej >>

  Inseminacja Kraków

  Klinika Gyncentrum Kraków
  ul. Mehoffera 10

  Więcej >>

  Inseminacja Częstochowa

  Klinika Gyncentrum Częstochowa
  ul. Kozielewskiego 9

  Więcej >>

  Inseminacja Bielsko-Biała

  Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
  ul. Komorowicka 140

  Więcej >>

  Inseminacja Lublin

  Klinika Gyncentrum Lublin
  ul. Zana 32A

  Więcej >>

  Inseminacja Poznań

  Klinika Gyncentrum Poznań
  ul. Głogowska 151

  Więcej >>

  Inseminacja Warszawa

  Klinika Gyncentrum Warszawa
  ul. Rondo ONZ 1

  Więcej >>

  Inseminacja Wrocław

  Klinika Gyncentrum Wrocław
  pl. Orląt Lwowskich 1

  Więcej >>

  WSKAZANIA DO INSEMINACJI

  Dla kogo jest zabieg inseminacji

  Podstawowym wskazaniem do inseminacji jest niepłodność, czyli zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemożność uzyskania ciąży przez okres 12. miesięcy, pomimo regularnego współżycia bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych. Niepłodność może być spowodowana wieloma czynnikami, jednak nie wszystkie będą wskazaniem do inseminacji.

  Zabieg ten jest proponowany parom, u których:

  • występuje niemożność odbycia stosunku pochwowego,
  • występuje niepłodność o podłożu immunologicznym, spowodowana tzw. wrogim śluzem szyjkowym (w śluzie znajdują się przeciwciała działające plemnikobójczo),
  • występują obniżone parametry nasienia (mała liczba, mała ruchliwość plemników),
  • występuje endometrioza I i II stopnia,
  • występuje niepłodność idiopatyczna.
  PRZECIWWSKAZANIA DO INSEMINACJI

  Kiedy zabiegu inseminacji nie wykonujemy?

  Aby procedura mogła zakończyć się sukcesem, muszą zostać z spełnione określone warunki. W przeciwnym razie inseminacja może okazać się zupełnie nieskuteczna i lekarz podejmie decyzje o odstąpieniu od procedury.

  Inseminacji nie wykonuje się w przypadku:

  • niedrożnych jajowodów – drożne jajowody są warunkiem koniecznym do przeprowadzenia inseminacji,
  • mięśniaków macicy,
  • polipów,
  • stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych,
  • zaburzeń błony śluzowej macicy,
  • parametrów nasienia niespełniających wymogów (koncentracja i ruchliwość plemników znacząco poniżej normy),
  • występowania choroby nowotworowej,
  • obecności bakterii w nasieniu partnera.
  Przebieg inseminacji

  Czy inseminacja boli?

  Nie, inseminacja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla kobiety. Wykonuje się go na fotelu ginekologicznym i trwa zaledwie 15 minut. Bezpośrednio po zabiegu inseminacji kobieta może udać się do domu. Powinna jednak dużo odpoczywać, unikać stresu i wysiłku fizycznego oraz dobrze się odżywiać.  Niewskazane są również gorące kąpiele i wizyty w saunie.

  Inseminacja na cyklu stymulowanym lub naturalnym

  Stymulacja owulacji przed inseminacją polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek hormonów. Kobieta zażywa je doustnie lub w formie zastrzyków i mają one za zadanie zwiększyć liczbę dojrzewających komórek jajowych (oocytów) i tym samym zwiększyć szansę na zapłodnienie. Ich liczbę ocenia lekarz przy pomocy dopochwowego USG. Inseminacji nie musi oczywiście poprzedzać stymulacja jajeczkowania, może się ona odbyć również w naturalnym cyklu. Podczas indukcji jajeczkowania można uzyskać nawet do 3 dojrzałych pęcherzyków.

  Na ok. dobę przed inseminacją, gdy pęcherzyki w jajnikach osiągną średnicę ok. 18-20 mm, kobiecie podaje się lek wywołujący owulację. Dzięki temu z pęcherzyka jajnikowego uwalnia się gotowa do zapłodnienia komórka jajowa.

  ETAPY ZABIEGU

  Inseminacja krok po kroku

  Umów konsultację ze specjalistą
  Stymulacja hormonalna

  Stymulacja hormonalna owulacji ma za zadanie doprowadzić do zwiększenia ilości dojrzewających komórek jajowych i uzyskania prawidłowych oocytów. W celu określenia liczby oraz wielkości pęcherzyków antralnych w 2-3 dniu cyklu wykonuje się dopochwowe badanie ultrasonograficzne. Inseminacja nie zawsze musi być poprzedzona stymulacją hormonalną, może odbywać się również na cyklu naturalnym.

  Pobranie nasienia męża/partnera

  Oddanie nasienia powinno nastąpić w dniu inseminacji w Klinice Gyncentrum. Przed oddaniem nasienia należy zachować 2-7 dni wstrzemięźliwości seksualnej. Wpływa to na ilość i jakość nasienia. Przed podaniem nasienie jest odpowiednio przygotowywane – oddziela się spermę od płynu nasiennego, a następnie biolog wybiera najbardziej wartościowe plemniki.

  Podanie plemników do jamy macicy.

  Zabieg inseminacji przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz za pomocą cieniutkiego cewnika umieszcza nasienie w jamie macicy kobiety. Zabieg trwa ok. 15 min i jest zupełnie bezbolesny. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu.

  Umów konsultację ze specjalistą

  Rodzaje inseminacji

  W zależności od pochodzenia nasienia oraz miejsca jego podania wyróżnia się kilka rodzajów inseminacji. Najczęściej stosowaną metodą podania nasienia jest inseminacja domaciczna. Jeśli nasienie partnera jest dobrej jakości, wówczas zostaje ono podane partnerce. Jeśli nasienie jest słabej jakości lub niemożliwe jest jego pobranie, wówczas proponowane jest skorzystanie z nasienia anonimowego dawcy.

  Podział ze względu
  na miejsce podania nasienia

  • Inseminacja domaciczna – nasienie mężczyzny trafia do jamy macicy. Najczęściej wykonywana i najbardziej skuteczna.
  • Inseminacja doszyjkowa – nasienie mężczyzny trafia do szyjki macicy.
  • Inseminacja dojajowodowa – nasienie mężczyzny trafia do jajowodu. Obecnie ten rodzaj inseminacji jest wykonywany najrzadziej.

  Podział ze względu
  na pochodzenie nasienia

  • Inseminacja nasieniem partnera – nasienie do inseminacji oddawane jest w dniu zabiegu w klinice Gyncentrum. Minimalna ilość plemników w nasieniu wymagana do przeprowadzania inseminacji to 10 mln na ml. Do inseminacji wykorzystuje się jedynie plemniki o odpowiedniej ruchliwości oraz morfologii.
  • Inseminacja nasieniem dawcy – w sytuacji, gdy nasienie partnera nie spełnia kryteriów wymaganych do przeprowadzenia zabiegu inseminacji (odpowiednia ilość, ruchliwość oraz prawidłowe wyniki morfologii plemników) możliwe jest wykorzystanie nasienia dawcy. Nasienie dawcy użyte do inseminacji poddawane jest okresowi karencji, podczas której wykonywane są szczegółowe badania wirusologiczne i mikrobiologiczne.

   Inseminacja - badania przed zabiegiem dla kobiet

   Jakie badania przed inseminacją powinna wykonać kobieta?

   Podczas wizyty kwalifikującej do inseminacji pacjentka ma wykonywane badanie ginekologiczne oraz przezpochwowe USG, które mają ocenić stan jej narządów rodnych i wykluczyć lub potwierdzić obecność takich patologii jak mięśniaki macicy, polipy czy endometrioza. Ważnym elementem diagnostyki przed inseminacją są ponadto badania hormonalne: AMH (hormon antymüllerowski), E2 (estradiol), testosteron, LH (hormon luteinizujący), FSH (hormon folikulotropowy), PRL (prolaktyna), hormony tarczycy (TSH, fT3, fT4). Lekarz może zlecić ponadto takie badania jak:

   • cytologia
   • grupa krwi
   • HIV
   • HBc
   • różyczka
   • toksoplazmoza
   • VDRL (kiła)
   • chlamydia trachomatis
   • stopień czystości pochwy
   • HCV
   • HBsAg,
   • VDRL (kiła)
   • Sono-HSG (badanie drożności jajowodów)
   portret kobiety
   Inseminacja - badania przed zabiegiem dla mężczyzn

   Jakie badania przed inseminacją powinien wykonać mężczyzna?

   Mężczyzna, którego partnerka będzie miała wykonywaną inseminację z wykorzystaniem jego nasienia, powinien poddać się następującym badaniom:

   • oznaczenie grupy krwi
   • antygen HBs oraz VDRL (WR)
   • przeciwciała anty-HBc
   • przeciwciała przeciwko cytomegalii w klasie IgG i IgM
   • przeciwciała anty-HCV
   • przeciwciała anty-HIV 1,2

   Dodatkowo lekarz może zlecić mężczyźnie następujące testy: posiew bakteriologiczny nasienia, badanie w kierunku chlamydia trachomatis, badanie w kierunku przeciwciał przeciwplemnikowych (test MAR).

   FAQ

   Najczęściej zadawane pytania
   dotyczące inseminacji

   Czym różni się inseminacja od in vitro?

   W inseminacji wykorzystujemy naturalny potencjał rozrodczy partnerów. Plemniki (po odpowiednim ich przygotowaniu i podaniu do macicy) same dążą do zapłodnienia komórki jajowej. Zabieg ma pomóc jedynie w pominięciu barier, które mogłyby uniemożliwić zapłodnienie i ułatwić plemnikom drogę do komórki jajowej. Zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro) jest już bardziej zaawansowaną i złożoną procedurą. Najpierw kobieta musi przejść stymulację owulacji, by możliwe było pozyskanie jak największej ilości pęcherzyków jajnikowych z komórkami jajowymi w środku. W kolejnym etapie na drodze punkcji komórki jajowe są pobierane i przekazywane do laboratorium, gdzie dochodzi już do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Zapłodnienie odbywa się więc poza organizmem kobiety, a nie jak w przypadku inseminacji w organizmie. Gotowe zarodki są następnie hodowane przez kilka dni i podawane do macicy – etap ten nazywamy transferem zarodka.

   Jakie badania należy wykonać przed inseminacją?

   Przed przystąpieniem do inseminacji, poza podstawowym badaniem ginekologicznym, kobieta powinna mieć wykonane następujące badania:

   • ocena rezerwy jajnikowej (AMH, AFC, FSH, Estradiol)
   • Sono-HSG (badanie drożności jajowodów)
   • badanie cytologiczne
   • badania wirusologiczne (HIV, HCV, HBS, HBC, VDRL, Rubella IgG i IgM, Toxoplazmoza IgG )
   • badanie w kierunku Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Ureoplasma urealitycum

   W przypadku mężczyzn, których partnerki poddawane są inseminacji, zaleca się wykonanie takich badań jak:

   • oznaczenie grupy krwi
   • antygen HBs oraz VDRL (WR)
   • przeciwciała anty-HBc
   • przeciwciała przeciwko cytomegalii w klasie IgG i IgM
   • przeciwciała anty-HCV
   • przeciwciała anty-HIV 1,2

   Dodatkowo lekarz może zlecić mężczyźnie następujące testy: posiew bakteriologiczny nasienia, badanie w kierunku chlamydia trachomatis, badanie w kierunku przeciwciał przeciwplemnikowych (test MAR).

   Jaka jest skuteczność inseminacji?

   Skuteczność inseminacji zależy od przyczyny problemów, z jakimi boryka się para. Jeśli kobieta i mężczyzna są zdrowi, a powodem wykonania inseminacji są zaburzenia seksualne i niemożność odbycia stosunku pochwowego, wówczas szanse na uzyskanie ciąży drogą inseminacji domacicznej będą wynosić ok. 25 – 30%, czyli mniej więcej tyle samo, ile wynoszą u młodych, zdrowych par, współżyjących w najbardziej płodnym momencie cyklu. Trzeba jednak pamiętać, że pary korzystają z inseminacji domacicznej także z zupełnie innych wskazań – obniżonych parametrów nasienia, łagodnej endometriozy, zaburzeń immunologicznych. W takim przypadku nie możemy spodziewać się maksymalnej skuteczności zabiegu – będzie ona wynosiła od kilku do kilkunastu procent.

   Kiedy inseminacja nie jest wskazana?

   Inseminacji nie wykonuje się w przypadku:

   • niedrożnych jajowodów – drożne jajowody są warunkiem koniecznym do przeprowadzenia inseminacji,
   • mięśniaków macicy,
   • polipów,
   • stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych,
   • zaburzeń błony śluzowej macicy,
   • parametrów nasienia niespełniających wymogów (koncentracja i ruchliwość plemników znacząco poniżej normy),
   • występowania choroby nowotworowej,
   • obecności bakterii w nasieniu partnera.
   Czy inseminację można powtórzyć?

   Zabieg inseminacji można powtarzać wielokrotnie, jednak nie zaleca się więcej niż 6. prób inseminacji. Jeśli inseminacja nie przynosi rezultatu w postaci ciąży, parze proponowana jest inna forma leczenia.

   Jak przygotować się do inseminacji?

   Zabieg inseminacji nie wymaga od partnerów szczególnych przygotowań. Kobieta powinna mieć wypełniony pęcherz, gdyż ułatwia to wprowadzenie cewnika. W tym celu przed zabiegiem powinna wypić ok. 1,5 l wody. Partner kobiety przed oddaniem nasienia do inseminacji powinien z kolei zachować 3-dniową wstrzemięźliwość seksualną, nie spożywać alkoholu i innych używek oraz unikać wysiłku fizycznego. Oddanie nasienia odbywa się w przeznaczonym do tego pokoju, w intymnych i komfortowych warunkach.

   Już teraz wypełnij formularz,
   a oddzwonimy,
   by umówić dla Ciebie konsultację do inseminacji

    Zwiększ swoje szanse
    na poczęcie dziecka

    Umów konsultację
    do zabiegu inseminacji
    w Gyncentrum 

     Dziękujemy za wypełnienie formularza

     Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania.

     Umów konsultację