Endometrioza

Nowoczesne metody leczenia endometriozy

Szacuje się, że w Polsce na endometriozę chorować może nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym. To znaczy, że co najmniej 1 na 10 Polek może cierpieć z powodu bólu, który nie pozwala jej normalnie funkcjonować. Endometriozę rozpoznaje się u ponad połowy Pacjentek skarżących się na dolegliwości bólowe zlokalizowane w obrębie miednicy mniejszej.

Umów wizytę
Skontaktuj się z nami!

phone 32 724 10 12


  Czym jest endometrioza?

  Endometrioza to przewlekła choroba, w przebiegu której tkanka wyścielająca macicę – endometrium – obecna jest poza jamą macicy. Może być umiejscowiona na jajowodzie, jajnikach, otrzewnej, jelitach, pęcherzu moczowym, a nawet w miejscach tak odległych od układu rozrodczego, jak płuca, oko czy mózg. Jednocześnie tkanka ta zachowuje się tak, jakby cały czas była w macicy, czyli zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. W normalnych warunkach pod wpływem hormonów endometrium narasta, przygotowując się na przyjęcie zarodka. Proces ten trwa do owulacji – to właśnie wtedy endometrium jest najgrubsze. Jeśli do zapłodnienia jednak nie dojdzie i zarodek nie zagnieździ się w macicy, w drugiej fazie cyklu endometrium ulega złuszczeniu i wydostaje się przez drogi rodne wraz z krwią miesiączkową. Jeśli jednak endometrium występuje w miejscu innym niż macica, krew nie ma możliwości ujścia na zewnątrz, więc gromadzi się w narządach. To prowadzi z kolei do stanu zapalnego oraz powstania zrostów i torbieli.

  Endometrioza – choroba o wciąż nieustalonej przyczynie

  Bezpośredniej przyczyny endometriozy wciąż nie udało się do końca ustalić. Naukowcy mają jednak kilka teorii, które tłumaczyłyby mechanizm powstawania tej choroby. Pierwsza z nich, najpopularniejsza i najbardziej prawdopodobna, mówi o tzw. wstecznym miesiączkowaniu. Jest to stan, w którym krew miesiączkowa wraz z tkanką endometrialna nie wydostaje się na zewnątrz przez drogi rodne, a cofa się i jajowodami wraca do jamy otrzewnowej. Druga teoria to teoria tzw. metaplazji, czyli zjawiska, w którym komórki wyścielające otrzewną przekształcają się w komórki endometrium. Według naukowców znaczenie mogą mieć również czynniki genetyczne, ponieważ wiele kobiet chorujących na endometriozę ma obciążony wywiad rodzinny – endometrioza występuje lub występowała także u ich mam, sióstr czy babć. Wczesna pierwsza miesiączka, duża obfitość krwawień także mogą być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi endometriozy.

  Stopnie zaawansowania endometriozy

  Przebieg endometriozy zależy przede wszystkim od tego, gdzie znajdują się jej ogniska, a więc czy jest to endometrioza jajnikowa, otrzewnowa czy głęboko naciekająca oraz od stopnia zaawansowania samej choroby.

  STOPIEŃ
  NASILENIE I CHARAKTERYSTYKA
  I
  Minimalna - zmiany endometrialne nieprzekraczające 5 mm, umiejscowione na jajnikach oraz jajowodach.
  II
  Łagodna - zmiany osiągają średnicę powyżej 5 mm na jajnikach i jajowodach. Zrosty i torbiele endometrialne mogą być również widoczne w zagłębieniu odbytniczo-macicznym.
  III
  Umiarkowana - zmiany przekraczające 5 mm obejmują także więzadła krzyżowo-maciczne.
  IV
  Ciężka - torbiele endometrialne osiągają rozmiar kilku centymetrów. Macica jest nieruchoma, zgięta ku tyłowi, przyrośnięta do jelit. Ponadto zmiany pojawiają się na pęcherzu moczowym, pochwie, szyjce macicy, czy wyrostku robaczkowym.

  Endometrioza – objawy

  Endometrioza jest chorobą, która potrafi przybierać różne maski. Jej liczne i często bardzo nietypowe objawy sprawiają, że nawet ginekolog z dużym doświadczeniem może mieć trudności z trafnym postawieniem diagnozy. Najbardziej charakterystycznym objawem endometriozy jest pojawiający się tuż przed miesiączką i utrzymujący przez cały okres krwawienia ból podbrzusza. Kobiety często skarżą się również na bardzo obfite krwawienia oraz ból podczas stosunku. Bywa, że dolegliwości pojawiają się także podczas wypróżniania – oddawania moczu czy stolca. Jeśli ogniska endometriozy ulokują się w pobliżu pęcherza moczowego albo końcowego odcinka jelita grubego, mogą występować także krwawienia z odbytu oraz krwiomocz.

  Reasumując, w zależności od umiejscowienia ognisk endometriozy Pacjentka może zgłaszać następujące objawy:

  • stopniowo narastające, ostre bóle przedmenstruacyjne
  • bolesne miesiączki
  • obfite miesiączki
  • nieregularne cykle
  • bolesne stosunki płciowe
  • bolesne owulacje
  • przewlekły ból w obrębie miednicy mniejszej
  • bóle w obrębie okolicy krzyżowej kręgosłupa
  • bóle jamy brzusznej
  • bóle pęcherza moczowego
  • bolesne oddawanie moczu
  • biegunki, zaparcia
  • wzdęcia, nudności, wymioty
  • niepłodność
  • przewlekłe zmęczenie

  Z uwagi na długą listę objawów i nietypowy przebieg endometrioza nie jest chorobą łatwą do zdiagnozowania. Rozpoznanie często stawiane jest ze sporym opóźnieniem. Niestety wpływ ma na to również bagatelizujące podejście do objawów choroby i przekonanie, że bolesna miesiączka jest czymś zupełnie naturalnym. Dlatego rozpoznania nie stawia się wyłącznie na podstawie objawów. Choroba ta wymaga dogłębnej diagnostyki w specjalistycznym ośrodku leczenia endometriozy. >>Więcej o diagnostyce endometriozy<<

  Endometrioza a niepłodność

  Endometrioza może utrudnić zajście w ciążę. Ze statystyk wynika bowiem, że nawet 50% kobiet chorujących na to schorzenie może mieć zaburzoną płodność. Występowanie tkanki endometrialnej w jajowodach może sprawić, że staną się one niedrożne. Z kolei charakterystyczne dla endometriozy torbiele czekoladowe uszkadzają delikatną strukturę jajnika i upośledzają jego działanie. Zauważono także, że oocyty kobiet z III i IV stopniem zaawansowania endometriozy są gorszej jakości, a zarodki mają kłopoty z prawidłowym zagnieżdżeniem się w ścianie macicy.

  Miesięczny wskaźnik płodności, określany jako prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po jednym cyklu płciowym, u zdrowej kobiety wynosi 20%. U kobiet z lekką lub umiarkowaną endometriozą wynosi 4,7%. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę u pacjentek z ciężką postacią endometriozy jest minimalne.

  Reasumując, oto jak endometrioza wpływa na płodność:

  • negatywnie wpływa na komórki ziarniste oraz komórkę jajową
  • powoduje niedrożność jajowodów, zaburzając transport gamet
  • negatywnie wpływa na rezerwę jajnikową, a także czynność endokrynną jajnika
  • negatywnie wpływa na receptywność endometrium i implantację zarodka
  • powoduję zmianę stosunków anatomicznych w miednicy mniejszej
  • skutkuje zmniejszeniem częstotliwości lub brakiem stosunków płciowych z przyczyn bólowych

  Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana i właściwie leczona endometrioza nie przekreśla jednak szans na naturalne zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

  Diagnostyka endometriozy

  Diagnostyka endometriozy jest procesem wieloetapowym. W pierwszej kolejności lekarz zbiera od pacjentki szczegółowy wywiad medyczny. Następnie przystępuje do badania ginekologicznego (przez pochwę oraz per rectum) i przezpochwowego USG. Jeśli na tym etapie nie uda mu się zdiagnozować endometriozy, pacjentka dostaje skierowanie na operację. Obecnie tzw. „złotym standardem” w diagnostyce endometriozy jest małoinwazyjna laparoskopia.

  Leczenie endometriozy

  W leczeniu endometriozy stosuje się zarówno farmakoterapię jak i metody chirurgiczne. Zażywane przez pacjentkę w ramach farmakoterapii preparaty hormonalne mają przede wszystkim łagodzić ból i hamować narastanie endometrium. Istniejące ogniska endometrialne usuwa się chirurgicznie: albo przy pomocy laparoskopii, albo noża plazmowego. Drugie z rozwiązań ma tę przewagę, że pozwala chirurgowi wykonywać bardzo precyzyjne cięcia, nie narażając delikatnej rezerwy jajnikowej na uszkodzenia.

  Endometrioza – konsultacje ze specjalistami

  Endometrioza Katowice
  ul. Żelazna 1
  tel. 32 506 57 77
  e-mail:info@gyncentrum.pl

  Endometrioza Kraków
  ul. Mehoffera 10
  tel. 12 306 73 77
  e-mail:infokrakow@gyncentrum.pl

  Endometrioza Bielsko-Biała
  ul. Komorowicka 140
  tel. 32 506 57 77
  e-mail: infobielsko@gyncentrum.pl

  Endometrioza Częstochowa
  ul. Kozielewskiego 9
  tel. 32 506 57 77
  e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl