Dawstwo komórek jajowych

DAWSTWO KOMÓREK JAJOWYCH

Zostań dawczynią i zyskaj rekompensatę nawet 8 000 zł! 

Oddaj swoje komórki jajowe do Banku Nasienia i Komórek Jajowych Gyncentrum i daj szansę na rodzicielstwo osobom, które z przyczyn biologicznych nie mogą mieć dzieci.

Zobacz, co zyskasz: 

  • Rekompensatę w wysokości nawet 8 000 zł
  • Możliwość nieodpłatnego wykonania badań laboratoryjnych o wartości ponad 4 000 zł
  • Wparcie lekarzy specjalistów oraz dedykowanego opiekuna pacjenta Gyncentrum
  • Cenną informację o stanie swojego zdrowia (na temat swojej płodności i zdrowia intymnego, nosicielstwa chorób wirusowych oraz genetycznych)

 

Chcesz zostać dawczynią komórek jajowych?
Wypełnij Formularz już teraz i zgłoś się!

Masz pytania? Skontaktuj się
z Koordynatorem Programu Dawstwa!










    KatowiceKrakówLublinPoznańWarszawaWrocław


    KONTAKT

    Koordynator Programu w Katowicach

    KONTAKT

    Koordynator Programu w Krakowie

    KWALIFIKACJA

    Która kobieta może zostać dawczynią komórek jajowych?

    Dawczyniami komórek jajowych mogą zostać kobiety: 

    • Zdrowe, bez obciążeń genetycznych i wirusologicznych
    • Bez nałogów
    • W wieku 18-35 lat
    ETAPY

    Jak zostać dawczynią komórek jajowych?

    Etap I:
    Potencjalna dawczyni wypełnia FORMULARZ.

    Etap II:
    Nasz specjalista kontaktuje się z dawczynią (telefonicznie lub mailowo) w celu przeprowadzenia uzupełniającego wywiadu oraz wstępnie informuje o przebiegu procedury oddania komórek jajowych.

    Etap III:
    Po pozytywnym przejściu etapów I i II następuje pierwsza wizyta w Klinice Gyncentrum, podczas której specjalista przeprowadza wywiad medyczny i rodzinny oraz szczegółową rozmowę na temat kwestii formalnych związanych z pobraniem i przekazaniem komórek jajowych.

    Etap IV:
    Konsultacja lekarska dawczyni oraz pobranie materiału biologicznego do badań.

    Etap V:
    Zawarcie umowy dawstwa komórek jajowych pomiędzy dawczynią a Gyncentrum.

    Etap VI:
    Po uzyskaniu prawidłowych wyników wszystkich badań, następuje stymulacja hormonalna dawczyni oraz monitorowanie pęcherzyków jajnikowych, a następnie pobranie dojrzałych komórek jajowych. Cała procedura stymulacji oraz pobrania oocytów prowadzona jest pod ścisłą kontrolą lekarza.

    Dawstwo komórek jajowych – najczęściej zadawane pytania

    Czy warto oddawać komórki jajowe?

    OCZYWIŚCIE! W ten sposób pomagasz parom, które nie posiadają własnych komórek jajowych spełnić marzenie o rodzicielstwie. Ponadto zyskujesz również:

    • wsparcie ze strony lekarzy i opiekuna;
    • bezpłatne badania laboratoryjne (w tym: CFTR, kariotyp, WZW typ B/C, HIV, testy wirusologiczne, cytologię, oznaczenie grupy krwi, badania hormonów tarczycy oraz badania ogólne), dzięki którym dowiesz się więcej na temat stanu swojego;
    • rekompensatę finansową w wysokości nawet do 8 000 zł.
    Aktualnie karmię piersią – czy mogę zgłosić się do programu dawstwa komórek?

    Podczas karmienia piersią nie można zostać dawczynią komórek jajowych. Jest to podyktowane względami medycznymi oraz bezpieczeństwem kobiety i jej dziecka. Do programu dawstwa można przystąpić najwcześniej 3 miesiące po zakończeniu karmienia piersią. Należy wówczas wysłać zgłoszenie. Karmienie piersią nie wyklucza, a jedynie przesuwa w czasie możliwość zastania dawczynią komórek jajowych. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

    Byłam już dawczynią w Gyncentrum jakiś czas temu. Chcę nią zostać po raz kolejny. Co powinnam zrobić?

    Cieszymy się z Twojej decyzji! Chęć udziału w programie dawstwa to potwierdzenie, że jest on pozytywnym doświadczeniem dla dawczyń. Nasi koordynatorzy dokładają wszelkich starań, aby proces przebiegał sprawnie, szybko i w przyjaznej atmosferze. Jeżeli byłaś już w programie dawstwa komórek jajowych w naszej klinice wypełnij po raz kolejny formularz wstępny. Wszystkie informacje na Twój temat muszą zostać uaktualnione, ponieważ mogą mieć znaczenie dla nowego procesu. Liczą się poprzednio podane informacje, ale także te, które uległy zmianom, jak np. urodzenie dziecka, operacja, zmiana pracy, miejsca zamieszkania, rozpoczęcie stosowania leków, rozpoznanie choroby czy dolegliwości itd. Wszystkie te aspekty będą przez nas rozpatrywane w procesie kwalifikacji. Następnie zostaniesz poinformowana czy udział w procesie będzie możliwy.

    PAMIĘTAJ! Dla Twojego bezpieczeństwa musi minąć ok. 6 miesięcy od poprzedniej punkcji, abyśmy mogli ponownie pobrać komórki.

    Chciałabym być dawczynią, ale jestem w ciąży. Czy jest taka możliwość? Co powinnam zrobić?

    Jeśli jesteś aktualnie w ciąży nie możesz przystąpić do programu dawstwa komórek jajowych. Jest to podyktowane ważnymi względami medycznymi oraz bezpieczeństwem Twoim i Twojego dziecka. Pamiętaj jednak, że decyzja odmowna dotyczy wyłącznie stanu ciąży. Po porodzie, jak najbardziej masz szansę pomóc i zostać dawczynią w naszej klinice. Po urodzeniu dziecka Twój organizm potrzebuje czasu, aby wrócić do stanu sprzed ciąży. Dlatego też zalecamy, aby zgłoszenie wysłać po całkowitym zakończeniu okresu połogu, kiedy ponownie zaczniesz miesiączkować (min. 3 regularne cykle/ prawidłowa miesiączka) lub 3 miesiące po zakończeniu karmienia piersią. Przed wysłaniem formularza zastanów się również, czy będziesz miała możliwość zapewnienia opieki swojemu dziecku w czasie wizyt w klinice w ramach prowadzonego procesu. Czekamy na Ciebie!

    Chciałabym być dawczynią, ale od dłuższego czasu stosuję tabletki antykoncepcyjne z powodu trądziku, czy to mnie dyskwalifikuje?

    To, że w momencie wysłania formularza zgłoszeniowego stosujesz pigułki antykoncepcyjne nie dyskwalifikuje Cię z udziału w programie dawstwa komórek jajowych. Zanim wyślesz formularz zastanów się jednak, czy będziesz gotowa odstawić tabletki na około miesiąc. Koordynator programu dawstwa poinformuje Cię, kiedy dokładnie to nastąpi. Ochrona antykoncepcyjna w tym czasie nie będzie zachowana. Jeżeli antykoncepcję hormonalną stosujesz z powodów medycznych, przed zgłoszeniem porozmawiaj o tym koniecznie ze swoim lekarzem prowadzącym.

    Pamiętaj, aby w formularzu zgłoszeniowym uwzględnić wszystkie stosowane leki, również te stosowane w leczeniu trądziku.

    Jakie badania należy wykonać, aby zakwalifikować się do programu dawstwa oraz kto pokrywa ich koszty?

    Kandydatka na dawczynię komórek jajowych musi wykonać następujące badania:

    • badanie AMH
    • badania hormonalne FSH i LH
    • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh
    • badanie w kierunku HIV, WZW typu B i C oraz kiły
    • badanie w kierunku infekcji cytomegalią i chlamydią
    • kariotyp – badanie obecności mutacji CFTR
    • ewentualnie cytologia i wymazy

    Koszty wszystkich badań pokrywa Klinika Gyncentrum.

    Czy będąc dawczynią, pozostaję anonimowa?

    Tak, dawczyni komórek jajowych pozostaje w pełni anonimowa.

    Czy istnieją skutki uboczne oddania komórek jajowych?

    Oddanie komórek jajowych jest procedurą w pełni bezpieczną. Bezpośrednio po zabiegu pobrania komórek jajowych mogą jedynie wystąpić obrzmienia i bóle podbrzusza, infekcje, krótkotrwałe mdłości, które u zdrowej kobiety praktycznie nie występują. Oddanie komórek jajowych nie wpływa także w żaden sposób na płodność dawczyni. Nie musi się zatem obawiać, że w przyszłości z tego powodu będzie miała problemy z zajściem w ciążę.

    Czy mogę dowiedzieć się, kto adoptował moje komórki jajowe?

    Tak jak dawczynie, również pary adoptujące komórki jajowe pozostają anonimowe. Nie ma zatem możliwości, aby klinika udzieliła informacji, kto adoptował Pani komórki jajowe.

    Jak wygląda zabieg pobrania komórek jajowych?

    Komórki jajowe pobierane są drogą przezpochwową. Procedura odbywa się w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym. Po zabiegu, przez około 2 godziny, dawczyni pozostaje w klinice na obserwacji, a następnie może wrócić do domu.

    Czy dawczynią może zostać osoba, która jeszcze nie rodziła?

    Tak, posiadanie potomstwa nie jest konieczne, ale mile widziane.

    Byłam wcześniej dawczynią komórek jajowych, czy mogę nią zostać ponownie?

    Tak. Nie ma przeciwskazań, aby kolejny raz zostać dawczynią komórek jajowych. PAMIĘTAJ! Dla Twojego bezpieczeństwa musi minąć ok. 6 miesięcy od poprzedniej punkcji, abyśmy mogli ponownie pobrać komórki.

    Ile razy można oddać komórki jajowe?

    W Gyncentrum dopuszcza się maksymalnie trzykrotne oddanie komórek jajowych przez jedną dawczynię.

    Jaki zwrot środków przysługuje dawczyni komórki jajowej?

    Dawczyni komórek jajowych przysługuje rekompensata finansowa o wysokości do 8 000 zł.

    Czy po oddaniu komórek jajowych można zajść w ciąże?

    Tak, jak najbardziej może zajść w ciążę! Oddanie komórek jajowych nie wpływa na płodność kobiety. Nie zmniejsza też szansy na posiadanie własnego potomstwa w przyszłości.

    Czy pobieranie komórek jajowych jest bolesnym zabiegiem?

    Pobranie komórek jajowych nie jest bolesne, ponieważ odbywa się w krótkim znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą anestezjologiczną.

    Kto może zostać dawczynią komórek jajowych?

    Aby kobieta mogła zostać dawczynią komórek jajowych, musi spełniać określone kryteria. Do dawstwa kwalifikują się kobiety: 

    • w wieku 18-35 lat
    • w dobrym stanie zdrowia
    • nieobciążone chorobami o podłożu genetycznym
    • bez nałogów (alkohol, papierosy, marihuana itp.)
    • z ujemnymi wynikami testów w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową (HIV, zapalenie wątroby typu B i C, kiła lub HTLV)
    Czy istnieją skutki uboczne oddania komórek jajowych?

    Oddanie komórek jajowych jest procedurą w pełni bezpieczną. Bezpośrednio po zabiegu pobrania komórek jajowych mogą jedynie wystąpić obrzmienia i bóle podbrzusza, infekcje, krótkotrwałe mdłości, które u zdrowej kobiety praktycznie nie występują. Oddanie komórek jajowych nie wpływa także w żaden sposób na płodność dawczyni. Nie musi się zatem obawiać, że w przyszłości z tego powodu będzie miała problemy z zajściem w ciążę.

    Jak przebiega procedura stymulacji hormonalnej i kto pokrywa koszty zakupu leków do stymulacji?

    Stymulacja hormonalna polega na iniekcjach podskórnych preparatów hormonalnych przez okres około 2 tygodni. Po około 6 dniach stosowania leków dawczyni zgłasza się na pierwszą wizytę kontrolną. Podczas tej wizyty wykonywane jest badanie USG. Kolejne kontrole wykonywane są w zależności od potrzeby w odstępach 2-4 dniowych, aż do momentu punkcji, czyli pobrania komórek jajowych. Koszty zakupu leków do stymulacji hormonalnej pokrywa Klinika Gyncentrum.

    Jak wygląda zabieg pobrania komórek jajowych?

    Komórki jajowe pobierane są drogą przezpochwową w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym. Po zabiegu, przez około 2 godziny, dawczyni pozostaje w klinice na obserwacji, a następnie może wrócić do domu.

    Co dzieje się z pobranymi komórkami jajowymi?

    Komórki jajowe są poddawane procedurze in vitro w tym samym dniu lub zamrażane i przechowywane w Banku Komórek Jajowych Gyncentrum.

    KLINIKI GYNCENTRUM

    Chcesz zostać dawczynią komórek jajowych, zgłoś się do Gyncentrum

    Komórki jajowe oddasz w klinikach Gyncentrum: Katowice, Kraków. Zapraszamy!

    Dawstwo komórek jajowych
    Katowice

    Klinika Gyncentrum Katowice
    ul. Żelazna 1
    tel. 32 724 13 55
    e-mail: [email protected]

    Więcej >>

    Dawstwo komórek jajowych
    Kraków

    Klinika Gyncentrum Kraków
    ul. Mehoffera 10
    tel. 12 356 50 07
    e-mail: [email protected]

    Więcej >>

    Dawstwo komórek jajowych
    Katowice

    Klinika Gyncentrum Katowice
    ul. Żelazna 1
    tel. 32 724 13 55
    e-mail: [email protected]

    Więcej >>

    Dawstwo komórek jajowych
    Kraków

    Klinika Gyncentrum Kraków
    ul. Mehoffera 10
    tel. 12 356 50 07
    e-mail: [email protected]

    Więcej >>

    Chcesz zostać dawczynią komórek jajowych?

    Skontaktuj się z nami już teraz!

    Lub wypełnij Formularz dostępny na stronie