Dawstwo komórek rozrodczych lub adopcja zarodka to szansa dla par, które z różnych względów nie mogą począć własnego potomstwa. Dzięki temu niepłodne pary mają szansę spełnić marzenie o rodzicielstwie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dawcą komórek rozrodczych?
Dawstwo komórek rozrodczych lub adopcja zarodka to szansa dla par, które z różnych względów nie mogą począć własnego potomstwa. Podarowując takiej parze swoje komórki jajowe, plemniki lub przekazując do adopcji niewykorzystanego w procedurze in vitro zarodka, anonimowy dawca robi coś naprawdę dobrego – pomaga niepłodnej parze spełnić marzenie o rodzicielstwie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dawcą komórek rozrodczych? Jak krok po kroku przebiega ta procedura? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Podziel się tym, co masz najcenniejsze!
Każda młoda, zdrowa kobieta posiada ok. 400 000 komórek jajowych. Każdy młody, zdrowy mężczyzna produkuje natomiast ok. 3 000 plemników na sekundę, a w pojedynczej porcji spermy może znajdować się ich nawet 500 mln. Niestety nie każda kobieta i każdy mężczyzna cieszy się dobrą płodnością. Niskie parametry nasienia u mężczyzny albo brak rezerwy jajnikowej u kobiety mogą uniemożliwić posiadanie własnego, biologicznego potomstwa. Dlaczego więc osoby nie mające żadnych problemów z płodnością, miałyby nie podzielić się z innymi tym, co najcenniejsze – własnymi komórkami rozrodczymi!
Czytaj też: 3 pytania o in vitro z komórką jajową dawczyni
Kto korzysta z komórek rozrodczych od anonimowych dawców?
Z komórek jajowych dawczyń korzystają przede wszystkim kobiety, które nie posiadają własnej rezerwy jajnikowej. Czynność ich jajników przedwcześnie wygasła lub zostały usunięte, np. z powodu choroby nowotworowej. Na in vitro z komórkami jajowymi dawczyni decydują się również kobiety po przebytych poronieniach, dotknięte chorobami genetycznymi lub kobiety, które stały się niepłodne w wyniku terapii onkologicznej.
Z nasienia anonimowych dawców korzystają natomiast mężczyźni, których nasienie ma zbyt niskie parametry. Kolejnym powodem są zaburzenia genetyczne lub niepłodność spowodowana usunięciem jąder czy leczeniem onkologicznym.
Czasem problem niepłodności dotyczy obojga partnerów jednocześnie. W takiej sytuacji niepłodna para może zdecydować się na adopcję zarodka pochodzącego od innej pary, która dzięki procedurze in vitro ma już wymarzoną liczbę potomstwa i niewykorzystane zarodki pragnie oddać komuś innemu.
Dowiedz się więcej: Dawstwo komórek jajowych
Dawstwo komórek rozrodczych – jakie warunki trzeba spełnić?
Dawcy komórek rozrodczych muszą być przede wszystkim zdrowi i bez nałogów. Do programu dawstwa kwalifikuje się kobiety w wieku 18-35 lat oraz mężczyzn w wieku 18-35 lat. Warunkiem koniecznym są również prawidłowe wyniki badań genetycznych i badań w kierunku wirusów przenoszonych drogą płciową, HIV, HCV, VDRL , AntyHBc, HBs Ag i chlamydii trachomatis. Ponadto panowie oddają do badania próbkę swojego nasienia, a panie wykonują cytologię i badania hormonów tarczycowych. Potencjalni dawcy nie muszą pokrywać kosztów ww. badań z własnej kieszeni, jako uczestnicy programu otrzymują za nie zwrot w wysokości ok. 3 000 do nawet 8000 zł.
Dawstwo nasienia/ komórek jajowych krok po kroku
Kobieta
Krok 1: Potencjalna dawczyni wypełnia „Formularz dla dawczyń komórek jajowych”.
Krok 2: Nasz specjalista kontaktuje się z dawczynią (telefonicznie lub mailowo) w celu przeprowadzenia uzupełniającego wywiadu oraz wstępnie informuje o przebiegu procedury oddania komórek jajowych.
Krok 3: Po pozytywnym przejściu etapów I i II następuje pierwsza wizyta w Klinice Gyncentrum, podczas której specjalista przeprowadza wywiad medyczny i rodzinny oraz szczegółową rozmowę na temat kwestii formalnych związanych z pobraniem i przekazaniem komórek jajowych.
Krok 4: Konsultacja lekarska dawczyni oraz pobranie materiału biologicznego do badań.
Krok 5: Zawarcie umowy dawstwa komórek jajowych pomiędzy dawczynią a kliniką.
Krok 6: Po uzyskaniu pozytywnych wyników wszystkich badań, następuje stymulacja hormonalna dawczyni oraz monitorowanie pęcherzyków jajnikowych, a następnie pobranie dojrzałych komórek jajowych. Cała procedura stymulacji oraz pobrania komórek prowadzona jest pod ścisłą opieką lekarza.
Więcej informacji na temat dawstwa komórek jajowych: www.dawczynikomorek.pl
Mężczyzna
Krok 1: Mężczyzna wyraża chęć wzięcia udziału w programie dawstwa poprzez kliknięcie na stronie www.zostandawca24.pl przycisku „Chcę zostać dawcą” i wypełnia formularz zgłoszeniowy.
Krok 2: Koordynator programu kontaktuje się z potencjalnym dawcą w celu przeprowadzenia uzupełniającego wywiadu, poinformuje o przebiegu procedury oddania nasienia oraz zaprosi potencjalnego dawcę na pierwszą wizytę do kliniki w Katowicach lub Krakowie.
Krok 3: Podczas pierwszej wizyty w klinice potencjalny dawca zapoznaje się z kwestiami formalnymi związanymi z programem dawstwa i dopełnia formalności. Na tym etapie oddaje również próbki nasienia do badań.
Po pozytywnym przejściu weryfikacji parametrów nasienia, wykonamy Ci badania krwi w kierunku HIV, HCV, HBs Ag, AntyHBc, VDRL i chlamydii oraz badania genetyczne.
Kolejne wizyty w klinice następują po uzyskaniu wyników badań genetycznych. Każdorazowo oddane nasienie podlega zamrożeniu.
Więcej informacji na temat dawstwa nasienia: www.zostandawca24.pl
Bezpiecznie i…ANONIMOWO…
Polskie prawo dopuszcza jedynie anonimowe dawstwo i biorstwo komórek rozrodczych. Dawca nie wie, do kogo trafią jego komórki, tak samo biorca nie dostaje informacji od kogo pochodzą. Obie strony nie mają też możliwości spotkania się ze sobą. Przy doborze dawców klinika bierze pod uwagę cechy obojga przyszłych rodziców, zarówno ich wygląd (wzrost, kolor oczu i włosów), jak i cechy charakteru.
Przeczytaj: In vitro z komórką jajową dawczyni. Wywiad z dr. n. med. Dariuszem Mercikiem
Co zyskujesz, zostając dawcą/dawczynią komórek rozrodczych?
- Świadomość, że pomagasz niepłodnej parze spełnić marzenia o rodzicielstwie
- Zryczałtowany zwrot kosztów w wysokości od 3000 do nawet 8000 zł
- Bezcenną wiedzę na temat stanu swojego zdrowia
Reasumując, dawstwo komórek rozrodczych lub adopcja zarodka to szansa dla par, które z różnych powodów nie mogą mieć własnego potomstwa. Dzieląc się z taką parą swoimi komórkami jajowymi, plemnikami lub przekazując do adopcji niewykorzystanego w procedurze in vitro zarodka, anonimowy dawca pomaga niepłodnej parze spełnić marzenie o rodzicielstwie.