Amniopunkcja

Niskie ryzyko powikłań!

Amniopunkcja to jedno z badań prenatalnych, określane jako inwazyjne. Amniopunkcja jest obecnie najczęściej wykonywanym inwazyjnym badaniem prenatalnym, ponieważ wykazuje najniższe ryzyko powikłań. Badanie polega na pobraniu płynu owodniowego (płyn otaczający dziecko) i poddaniu go analizie laboratoryjnej pod kątem wad genetycznych płodu. Wykonuje się ją w przypadku nieprawidłowych wyników badań nieinwazyjnych w celu potwierdzenia diagnozy. Dzięki amniopunkcji rodzice jeszcze przed porodem mogą zyskać pewność co do stanu zdrowia swojego dziecka.

Umów zabieg
amniopunkcja
KLINIKI GYNCENTRUM

Jesteśmy blisko Ciebie!

Badanie amniopunkcji możesz zrealizować w placówkach należących do Grupy Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie. A już niebawem także w Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu. Zapraszamy!

Amniopunkcja Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Kościuszki 229
CH Libero, poziom +2

Więcej >>

Amniopunkcja Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Amniopunkcja Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Amniopunkcja Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA!
Amniopunkcja Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Tomasza Zana 32A

Więcej

JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA!
Amniopunkcja Poznań

Klinika Gyncentrum Poznań
ul. Głogowska 151

Więcej

JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA!
Amniopunkcja Warszawa

Klinika Gyncentrum Warszawa
ul. Rondo ONZ 1

Więcej

JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA!
Amniopunkcja Wrocław

Klinika Gyncentrum Wrocław
ul. Orląt Lwowskich 1

Więcej >>

Amniopunkcja Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Kościuszki 229
CH Libero, poziom +2

Więcej >>

Amniopunkcja Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Amniopunkcja Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Amniopunkcja Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA!
Amniopunkcja Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Tomasza Zana 32A

Więcej

JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA!
Amniopunkcja Poznań

Klinika Gyncentrum Poznań
ul. Głogowska 151

Więcej

JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA!
Amniopunkcja Warszawa

Klinika Gyncentrum Warszawa
ul. Rondo ONZ 1

Więcej

JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA!
Amniopunkcja Wrocław

Klinika Gyncentrum Wrocław
ul. Orląt Lwowskich 1

Więcej >>

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu amniopunkcji? Czytaj dalej lub skontaktuj się z Infolinią Gyncentrum.
+48 735 122 777

Czym jest amniopunkcja?

Amniopunkcja (amniocenteza) to inwazyjne badanie prenatalne wykonywane w celu zdiagnozowania wad genetycznych u płodu. Polega ona na pobraniu płynu owodniowego, w którym znajdują się komórki pochodzące m.in. ze skóry czy przewodu pokarmowego płodu. Dzięki amniopunkcji możemy dowiedzieć się wielu cennych informacji o DNA płodu.

Na czym polega amniopunkcja?

Amniopunkcja polega na nakłuciu pęcherza płodowego jałową igłą i pobraniu z niego płynu potrzebnego do badania. Pacjentce przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie. Całe badanie wykonywane jest pod kontrolą ultrasonografu. Zabieg jest dość krótki i bezbolesny. Po pobraniu próbka płynu owodniowego przenoszona jest na specjalną sztuczną pożywkę, na której zakładana jest hodowla in vitro. Dzięki temu pobrane komórki się namnażają, co ułatwia wykonanie analizy i wykrycie ewentualnych wad genetycznych.

Wskazania do amniopunkcji

Amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym, dlatego nie jest wykonywana rutynowo u każdej kobiety. Na badanie kieruje lekarz, jeśli są ku temu konkretne powody. Najczęściej wskazaniem do amniopunkcji jest wynik nieinwazyjnego badania prenatalnego, takiego jak test PAPP-a czy test NIPT. Tego typu badania diagnozują jedynie podwyższone ryzyko wystąpienia jakiejś choroby, a nie samą chorobę. Ewentualne nieprawidłowości trzeba więc potwierdzić, wykonując dalszą diagnostykę. Wskazaniem do wykonania amniopunkcji może być również wiek matki. Lekarze często zalecają ją kobietom po 35 roku życia. W tak późnej ciąży ryzyko rozwoju wad genetycznych jest większe, dlatego przeprowadzana diagnostyka musi być dokładniejsza.

Amniopunkcja wskazana jest również ciężarnym, które w przeszłości urodziły już dziecko z wadą cewy nerwowej. Są one obarczone zwiększonym ryzykiem wystąpienia tego typu wady u płodu ponownie.

Umów konsultację
amniopunkcja 2

Jakie choroby wykrywa amniopunkcja?

Amniopunkcja niestety nie wykrywa wad wrodzonych tj. wady serca, czy rozszczep wargi i podniebienia. Jest ona w stanie wykryć jedynie choroby genetyczne u płodu.

Amniopunkcja wykonana może zostać także w celu wykonania testu na ojcostwo lub pokrewieństwo oraz poznania płci dziecka. Niewiele osób jednak się na to decyduje, ponieważ tego typu badania wykonać można na podstawie krwi matki.

Materiał uzyskany w wyniku amniopunkcji służy do wykrywania:

  • zaburzeń chromosomalnych tj. zespół Downa, trisomii 13. i trisomii 18 oraz nieprawidłowości chromosomów płci m.in. zespół Turnera i Klinefeltera
  • chorób genetycznych m.in. mukowiscydozy i anemii sierpowatej

Masz więcej pytań odnośnie amnipunkcji?

Skontaktuj się z nami!

Kiedy wykonać badanie?

Badanie wykonuje się między 13 a 16 tygodniem ciąży. Wcześniejsze wykonanie amniopunkcji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka powikłań. Może to prowadzić m.in. do chorób układu oddechowego, wad stóp płodu, a nawet do poronienia.

Zdarza się, że amniopunkcja wykonywana jest w trzecim trymestrze ciąży. Robi się to jednak tylko w przypadku podejrzenia wcześniej niewykrytej wady genetycznej lub zakażenia płodu wynikającego z przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

Czy amniopunkcja to badanie bezpieczne?

Wiele przyszłych mam obawia się amniopunkcji. W końcu jest to badanie inwazyjne, więc musi wiązać się z pewnym ryzykiem. Rzeczywiście tak jest – amniopunkcja niesie za sobą ryzyko wystąpienia pewnych powikłań, ale wynosi ono zaledwie 0,2-1%.

Podczas wykonywania amniopunkcji lekarze dokładają wszelkich starań, aby ryzyko pojawienia się jakichkolwiek problemów było jak najmniejsze. Pobieraniem płynu owodniowego zajmują się jedynie doświadczeni ginekolodzy, a cała procedura kontrolowana jest przez badanie USG. Zmniejsza to szanse na pojawienie się powikłań niemal do zera.

Powikłania po amniopunkcji dotyczą zaledwie jednego na czterysta przypadków. Bardzo rzadko mogą więc pojawić się takie skutki uboczne, jak:

  • Uszkodzenie łożyska lub pępowiny
  • Krwawienie
  • Nakłucie płodu
  • Infekcja wewnątrzmaciczna
  • Pęknięcie pęcherza płodowego
  • Odpływanie wód płodowych

Dostając zalecenie amniopunkcji, nie powinniśmy jednak myśleć o wymienionych powikłaniach. W końcu chodzi tutaj o zdrowie naszego maluszka. Zaufajmy więc lekarzowi i podejdźmy do badania bez zbędnego stresu.

Jak wygląda badanie?

Zabieg trwa kilka minut. Lekarz pod kontrolą USG wprowadza przez powłoki brzuszne kobiety cienką igłę, przekłuwając pęcherz płodowy i pobiera do strzykawki płyn owodniowy. Następnie usuwa igłę, a w miejsce nakłucia zakłada opatrunek. Cała procedura wykonywana jest jedynie przez doświadczonych ginekologów. Nie ma więc powodu do obaw przed zabiegiem.

Po zabiegu pacjentka przez kilka dni powinna dużo odpoczywać oraz unikać dźwigania i intensywnego wysiłku fizycznego. W przypadku ciężarnych z grupą krwi Rh- konieczne może być także przyjęcia specjalnych leków (immunoglobulin) w celu uniknięcia konfliktu serologicznego. Po amniopunkcji nie powinny pojawić się żadne nieprzyjemne dolegliwości. Jednak w razie ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania
dotyczące amniopunkcji

Czy można uniknąć amniopunkcji?

Ciężarne często chcą uniknąć amniopunkcji za wszelką cenę, dlatego szukają alternatyw dla tego badania. Nie istnieje jednak drugie rozstrzygające badanie o takiej czułości i z tak niskim ryzykiem wystąpienia powikłań. Przesiewowe badania prenatalne z krwi matki oraz badanie USG nie jest w stanie dostarczyć nam pewnych informacji o stanie zdrowia dziecka.

Pacjentka amniopunkcję zamienić może jedynie na inne inwazyjne badanie prenatalne, takie jak biopsja kosmówki czy kordocenteza. Są one bardzo czułe, ale wiążą się z dużo większym ryzykiem wystąpienia powikłań. Amniopunkcja jest najbezpieczniejszą alternatywą.

Jaki jest koszt amniopunkcji i czy możliwe jest wykonanie jej na NFZ?

Koszty wykonania amniopunkcji wynoszą zwykle od 1 300 do 2 000 złotych. Możliwe jest jednak wykonanie jej całkowicie za darmo dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Dotyczy to jedynie ciąż wysokiego ryzyka.

Zadbaj o zdrowie
swojego dziecka
już dziś!

Wykonaj amniopunkcję
w klinice Gyncentrum

    Dziękujemy za wypełnienie formularza!

    Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu badania.

    Umów wizytę