PGT-M

Większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka

PGT-M (ang. Preimplantation Genetic Testing for monogenic/single gene disorders), znany wcześniej jako PGD dla chorób monogenowych, to test genetyczny w kierunku zaburzeń w pojedynczych genach (choroby monogenowe). Polega on na ocenie materiału genetycznego zarodków powstałych w trakcie procedury in vitro. Celem PGT-M jest zmniejszenie ryzyka przeniesienia określonej choroby genetycznej na dziecko. Identyfikacja mutacji i transfer zdrowych zarodków zwiększa szansę na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum, jako jedyne w Polsce, dysponuje najnowocześniejszą technologią sekwencjonowania genomu ludzkiego do badania zarodków. Umożliwia ona wykrycie, na bardzo wczesnym etapie rozwoju zarodka, nieprawidłowości chromosomowych w zaledwie kilkanaście godzin, z niespotykaną dotąd dokładnością.

pgt-m

Interesuje Cię badanie PGT-M?
Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły

Kto powinien wykonać test PGT-M (PGD)?

Test PGT-M zalecany jest parom, u których występuje wysokie ryzyko przeniesienia konkretnego defektu pojedynczego genu. Wykonanie testu należy zatem rozważyć szczególnie gdy:

  • Ty i Twój partner jesteście nosicielami zaburzenia autosomalnego recesywnego
  • Ty lub Twój partner jesteście nosicielami choroby sprzężonej z chromosomem płci
  • Ty lub Twój partner jesteście nosicielami choroby dziedziczonej autosomalnie dominująco
  • Ty lub Twój partner macie mutację związaną z dziedzicznym zespołem nowotworowym
  • macie dziecko z defektem pojedynczego genu
  • przyczyną poronienia był defekt pojedynczego genu u płodu

Dlaczego warto wykonać test PGT-M (PGD)?

  • Badanie umożliwia wybór zdrowego i najlepiej rokującego zarodka do transferu.
  • Transfer zdrowego zarodka zwiększa szansę na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka oraz ogranicza ryzyko poronienia.

Technologia PGT-M (PGD)?

Testy PGT-M jest unikatowy i specyficzny dla każdej rodziny. W celu zaprojektowania indywidualnego testu konieczne jest uzyskanie próbki DNA od obu partnerów, jak również członków ich rodziny. Próbki te poddawane są analizie sprzężeń w celu określenia tzw. „genetycznego odcisku palca” związanego z mutacją genu w rodzinie. Następnie badane są zarodki powstałe w trakcie procedury in vitro, w celu identyfikacji wariantu DNA związanego z prawidłowym genem lub genem z mutacją.

Test PGT-M może być przeprowadzony dla niemal każdego defektu pojedynczego genu. PGT-M identyfikuje dotknięte mutacją i zdrowe zarodki z >97% dokładnością.

Test genetyczny PGT-M (PGD) cena 

Interesuje Cię koszt testu genetycznego PGT-M? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu 32 506 57 77.