Badanie AMH Kraków

BADANIE AMH W KRAKOWIE

Gdzie wykonać badanie AMH w Krakowie?

Badanie AMH wykonasz w Klinice Gyncentrum w Krakowie przy ul. Mehoffera 10. Aby wykonać badanie AMH w Gyncentrum Kraków należy wcześniej ustalić termin badania. Można to zrobić osobiście lub kontaktując się z Infolinią Gyncentrum.

Umów badanie
Badanie AMH Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej

PAKIET

AMH oraz Inhibina B

Sprawdź stan rezerwy jajnikowej w Krakowie i świadomie zaplanuj swoje macierzyństwo.

DIAGNOSTYKA DAMSKIEJ PŁODNOŚCI KRAKÓW

Badanie rezerwy jajnikowej (AMH) jest podstawowym badaniem oceniającym kobiecą płodność. Określa liczbę oraz jakość komórek jajowych w jajnikach i jest niezbędne, gdy występują problemy z zajściem w ciążę.

Umów badanie

Ocena rezerwy jajnikowej AMH (badanie hormonu antymüllerowskiego) ocenia potencjał rozrodczy kobiety. Informuje o rezerwie jajnikowej, sygnalizuje problem przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz podaje przybliżony czas, w jakim kobieta będzie w stanie zajść w ciążę. Badanie AMH można wykonać w dowolnym dniu cyklu, także w trakcie terapii hormonalnej i przyjmowania antykoncepcji. Badanie rezerwy jajnikowej wykonuje się z krwi, nie wymaga przygotowań i jest całkowicie bezbolesne.

W klinikach Gyncentrum pacjentki mogą kompleksowo sprawdzić swoją płodność, wykonując badanie AMH, badanie poziomu inhibiny B oraz badanie ultrasonograficzne AFC.

Chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu AMH w Krakowie? Czytaj dalej lub skontaktuj się z Infolinią Gyncentrum.
Array 735 122 777
WSKAZANIA

Kto powinien wykonać
badanie AMH?

Badanie AMH powinna wykonać kobieta, która:

 • chciałaby sprawdzić swój potencjał rozrodczy
 • od pewnego czasu bezskutecznie stara się z partnerem o dziecko
 • decyzję o macierzyństwie chciałaby odłożyć na później
 • ma nieregularne miesiączki
KORZYŚCI

Dlaczego warto
wykonać badanie AMH w Krakowie?

Badanie AMH warto wykonać z następujących powodów: 

 • jest to jeden z najskuteczniejszych parametrów oceny kobiecej płodności
 • określa rezerwę jajnikową, czyli liczbę pęcherzyków zdolnych do zapłodnienia
 • wynik badania ułatwia wybór najlepszego momentu na starania o dziecko
 • umożliwia poznanie przyczyny zaniku menstruacji oraz nieregularnych miesiączek
 • pomaga w zdiagnozowaniu przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników oraz PCOS
FAQ

Najczęściej zadawane pytania
dotyczące badania AMH

Czym jest hormon antymüllerowski?

Hormon antymüllerowski (AMH), inaczej substancja lub czynnik hamujący rozwój przewodów Müllera (ang. Müllerian-inhibiting substance – MIS, ang. Müllerian-inhibiting factor – MIF) to glikoproteina produkowana przez gonady – komórki Sertolego w jądrze i komórki ziarniste (pęcherzyki preantralne i antralne) w jajnikach. Poziom hormonu AMH koreluje z liczbą komórek jajowych. Im jest ich więcej, tym wyższe stężenie hormonu i odwrotnie – im mniej komórek jajowych, tym niższy poziom AMH na wyniku badania.

Czym jest rezerwa jajnikowa?

Proces powstawania komórek jajowych jest procesem dość skomplikowanym i ma swój początek już w okresie życia płodowego. To, jak przebiega zależy od bardzo wielu czynników: środowiskowych, genetycznych oraz hormonalnych. Na etapie rozwoju zarodkowego pierwotne komórki płciowe przechodzą liczne podziały, zwiększając przy tym liczebność. To czas, kiedy liczba żeńskich komórek płciowych rośnie zamiast maleć – jedyny w całym życiu kobiety. Przypuszcza się, że w okolicach 4. miesiąca ciąży komórek jest ok. 7 milionów. Jednak już w 7. miesiącu, w wyniku zachodzących apoptoz (śmierci komórki), ich liczba spada do 2 milionów i dalej się redukuje! Wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki, gdy dziewczynka ma 13-16 lat, rezerwa jajnikowa liczy już tylko 400 tysięcy komórek. Cały okres płodności kobiety, czyli od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki do momentu wystąpienia menopauzy, wiąże się z powolnym spadkiem liczby komórek jajowych.

Co daje badanie rezerwy jajnikowej?

Stopniowe kurczenie się zapasu oocytów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, któremu nie potrafimy przeciwdziałać. Badanie AMH, oraz inne testy oceniające kobiecą płodność, pozwala nam jednak kontrolować ten proces. To z kolei stwarza możliwość świadomego rodzicielstwa i rozpoczęcia starań o dziecko w najbardziej optymalnym momencie.

Na rynku dostępnych jest też coraz więcej preparatów hormonalnych, za pomocą których możemy pobudzić jajniki do owulacji. Ten sam cel uzyskamy, ostrzykując je osoczem bogatopłytkowym – jest to zabieg coraz bardziej popularny wśród pacjentek. Ponadto kobieta może zabezpieczyć swoją płodność, zamrażając oocyty i wykorzystując je później w procedurze in vitro.

Jakie są normy poziomu AMH w organizmie?

Normy AMH są uzależnione od wieku, ponieważ wraz z upływem lat poziom hormonu naturalnie się obniża. Poziom hormonu antymüllerowskiego w danych przedziałach wiekowych powinien wynosić:

20-24 lat 1,52 – 9,95 ng/ml
25-29 lat 1,20 – 9,05 ng/ml
30-34 lat 0,71 – 7,59 ng/ml
35-39 lat 0,41 – 6,96 ng/ml
40-44 lat 0,06 – 4,44 ng/ml
45-50 lat 0,01 – 1,79 ng/ml
Kobiety z PCOS 2,41 – 17,1 ng/ml

Ile czeka się na wynik badania AMH?

W Klinice Gyncentrum wyniki badania AMH dostępne są jeszcze tego samego dnia. Laboratorium Medyczne Gyncentrum, jako jedno z pierwszych w Polsce, zastosowało najnowocześniejszą technologię umożliwiającą uzyskanie dokładnych wyników badania AMH w ciągu 20 minut.

Co oznacza niskie stężenie AMH?

Niska rezerwa jajnikowa najczęściej świadczy o przedwczesnym wygaśnięciu funkcji jajników. (ang. premature ovarian failure – POF). Mówimy o nim wtedy, gdy czynność jajników ustaje przed ukończeniem 40. roku życia, czyli przed osiągnięciem wieku uważanego  za standardowy dla menopauzy w populacji polskiej.

Co oznacza wysokie stężenie AMH?

Podwyższone stężenie AMH może sugerować, że pacjentka choruje na zespół policystycznych jajników (PCOS). Schorzenie to jest obecnie najczęstszą endokrynopatią u kobiet w wieku rozrodczym. Polega na obecności wielu maleńkich pęcherzyków w jajnikach. W przebiegu choroby mogą występować zaburzenia miesiączkowania oraz cykle bezowulacyjne, hirsutyzm oraz trądzik. Charakterystyczny dla PCOS jest również wysoki poziom hormonu AMH.

Dlaczego przed in vitro wykonuje się badanie AMH?

Wyniki badań naukowych wskazują, że szanse na uzyskanie ciąży w procedurze in vitro są większe u kobiet z wysokim poziomem AMH w porównaniu z kobietami, u których poziom tego hormonu jest niski. Istnieje korelacja pomiędzy odsetkiem prawidłowo zapłodnionych komórek a stężeniem hormonu antymüllerowskiego. Znając rezerwę jajnikową pacjentki, lekarzowi łatwiej dostosować metodę leczenia oraz przewidzieć odpowiedz jajników na stymulację hormonalną.

Zrób pierwszy krok do skutecznego leczenia!
Umów termin badania AMH w Krakowie.

Sprawdź
swoją płodność!

Umów się
na badanie AMH
w Gyncentrum Krakowie

  Dziękujemy za wypełnienie formularz

  Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania rezerwy jajnikowej w Krakowie.

  Strona główna