ENDObiome – analiza mikrobiomu endometrium

Starasz się o dziecko? Przygotowujesz się do procedury in vitro? Doświadczyłaś poronień? Masz częste infekcje intymne lub przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy? Wykonaj ENDObiome – badanie oceniające skład mikrobiomu endometrium i zyskaj szansę na skuteczne leczenie, ciążę oraz urodzenie dziecka.

ENDObiome - analiza mikrobiomu endometrium

Zbadaj mikrobiom endometrium!
Zyskaj szansę na skuteczne leczenie oraz ciążę i urodzenie dziecka

ENDObiome – analiza mikrobiomu endometrium met. NGS

ENDObiome to przesiewowe badanie, które dostarcza kompletnych informacji na temat środowiska mikrobiologicznego macicy. Zrównoważony mikrobiom endometrium jest istotnym czynnikiem zdrowia intymnego kobiety, a także udanej implantacji zarodka i prawidłowego przebiegu ciąży.

Badanie wykonywane jest techniką sekwencjonowanie nowej generacji NGS (ang. Next Generation Sequencing). Technika opiera się o sekwencjonowanie podjednostek V3 i V4 bakteryjnego genu 16s rRNA, co pozwala dokładnie określić bakterie do rodzaju i gatunku. Badanie mikrobiomu techniką NGS, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod mikrobiologicznych, umożliwia poznanie pełnego profilu bateryjnego endometrium, uwzględniając także szczepy niehodowalne oraz pozwala na określenie udziału procentowego zidentyfikowanych w próbce bakterii.

Prawidłowy mikrobiom środowiska macicy, podobnie jak pochwy, zdominowany jest przez Lactobacillus, tzw. pałeczki kwasu mlekowego. Bakteria ta stanowi ponad 30% całego mikrobiomu endometrium. Inne bakterie bytujące na powierzchni błony śluzowej macicy to: Acinetobacter (9,07%), Pseudomonas (9,09%), Sphingobium (5%) oraz Vagococcus (7,29%) [1]. Występowanie powyższych drobnoustrojów we właściwych proporcjach jest niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia i płodności kobiety.

Równowaga mikrobiologiczna zapewnia ochronę przed atakiem patogenów i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego kobiety. Dysbioza to z kolei zaburzenie stosunków ilościowych pomiędzy mikroorganizmami, często na korzyść bakterii chorobotwórczych. Nieprawidłowa mikroflora endometrium może utrudnić implantację zarodka, prowadzić do utraty ciąży i przedwczesnego porodu, a także wiązać się ze schorzeniami ginekologicznymi i położniczymi, tj. przewlekły stan zapalny endometrium, infekcje intymne, a nawet nowotwory narządów rodnych.

ENDObiome – dla kogo?

Badanie mikrobiomu endometrium zalecane jest szczególnie kobietom, które:

 • Badanie mikrobiomu endometrium zalecane jest szczególnie kobietom, które:
 • przygotowują się do procedury zapłodnienia in vitro
 • doświadczyły niepowodzeń procedury in vitro, spowodowanych problemami z implantacją zarodka
 • doświadczyły wielokrotnych poronień
 • mają trudności z zajściem w ciążę
 • doświadczyły przedwczesnych porodów
 • mają stwierdzoną endometriozę
 • cierpią z powodu częstych infekcji intymnych lub przewlekłych stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych

Dlaczego warto wykonać ENDObiome?

 • ENDObiome pozwala ocenić udział poszczególnych gatunków bakterii Lactobacillus w mikrobiocie endometrium. W sytuacji, gdy wynik wskazuje na dysbiozę lub obecność gatunków patogennych, lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie antybiotykami i/lub probiotykami.
 • ENDObiome identyfikuje obecność bakterii chorobotwórczych odpowiedzialnych za przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy, które często przebiega bezobjawowo i nie jest wykrywalne w badaniach ultrasonograficznych.
 • ENDObiome zwiększa skuteczność zapłodnienia in vitro. Badanie pozwala określić, czy środowisko mikrobiologiczne macicy jest optymalne do implantacji zarodka. Dzięki temu lekarz może świadomie podjąć decyzję o transferze zarodka lub jego odroczeniu i rozpoczęciu leczenia w celu przywrócenia prawidłowej mikrobioty.
 • ENDObiome daje pełny obraz profilu mikrobiologicznego endometrium, co umożliwia modyfikowanie mikroflory za pomocą diety, odpowiedniej suplementacji czy antybiotykoterapii. To z kolei zwiększa szansę na implantację zarodka, prawidłowy przebieg ciąży i urodzenie dziecka.

Gdzie wykonać ENDObiome – badanie mikrobiomu endometrium?

Badanie mikrobiomu endometrium możesz zrealizować w placówkach należących do Grupy Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej oraz Częstochowie.

ENDObiome – mikrobiom endometrium Katowice
ul. Żelazna 1

ENDObiome – mikrobiom endometrium Kraków
ul. Mehoffera 10

ENDObiome – mikrobiom endometrium Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

ENDObiome – mikrobiom endometrium Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Znajdź najdogodniejszą dla siebie lokalizację i zgłoś się na badanie.
Pełna lista punktów pobrań oraz godziny ich pracy >>

Źródła:
[1] B. Macura, M. Majewska-Szczepanik, A.Strzępa, M. Szczepanik, Wpływ mikrobioty macicy na zdrowie kobiety i jej potomstwa, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2020, T. 26, Nr 3, s. 230–239.