Diagnostyka endometriozy

Choroba, której nie widać na zewnątrz

Późne rozpoznanie lub jej niewłaściwe leczenie może prowadzić do wielu powikłań. Nieleczona endometrioza utrudnia, a czasem również wyklucza, zajście w ciążę.

Diagnostyka endometriozy

Endometrioza

Dotyka najczęściej młode, zdrowo wyglądające kobiety. Nie można jej stwierdzić na podstawie badań laboratoryjnych. W wielu przypadkach może być również niewidoczna w badaniach ultrasonograficznych. To znacznie utrudnia diagnozę. Od pojawienia się pierwszych symptomów choroby w wieku nastoletnim do prawidłowego rozpoznania endometriozy mija średnio 8-10 lat. To o wiele za długo. Po wielu latach choroba rozwija się do zaawan­so­wa­nych stadiów i sieje spustoszenie w organizmie kobiety.

Diagnostyka endometriozy

W diagnostyce endometriozy ważna jest ocena stanu narządów miednicy. Przy współistniejącej niepłodności także stanu macicy i drożności jajowodów.

Wiarygodną metodą diagnostyczną i terapeutyczną jest laparoskopia. Jest to metoda, która umożliwia, dokładną ocenę narządów miednicy mniejszej, ocenę drożności jajowodów oraz lokalizację ognisk endometriozy, zrostów, czy mięśniaków. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, laparoskopia daje jednoczasową możliwość usunięcia ognisk chorobowych.

Podejrzewasz u siebie endometriozę?
Umów się na konsultację ze specjalistą!

Proces diagnostyczny w Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum:

Umówienie wizyty

Aby umówić się na wizytę w Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum należy dokonać rejestracji telefonicznej: 32 506 57 77.

Pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, wykonuje badanie ginekologiczne i USG oraz analizuje historię dotychczasowego leczenia. Jeżeli wcześniej były już wykonywane zabiegi laparoskopii oraz usunięcia endometriozy, prosimy o zabranie ze sobą dokumentacji medycznej. Na tej podstawie lekarz kwalifikuje do zabiegu laparoskopii.

Zebrany wywiad medyczny oraz przeprowadzone badania mogą okazać się niewystarczające, aby zakwalifikować Pacjentkę do zabiegu laparoskopii. Wówczas lekarz może zlecić konsultację specjalistyczną np. z urologiem oraz dodatkowe badania np. rezonans magnetyczny.

Termin zabiegu

Po zakwalifikowaniu Pacjentki do badania metodą laparoskopową lekarz ustala dogodny termin zabiegu. Pacjentka otrzymuje także skierowanie na badania laboratoryjne, których wyniki konieczne są do jego przeprowadzenia.

Dowiedz się więcej: