badanie-nasienia-katowice badanie-nasienia-katowice

Badanie nasienia Częstochowa

Nasi pacjenci mogą wykonać pełną diagnostykę nasienia, począwszy od oceny podstawowych parametrów, poprzez rozszerzoną analizę, a skończywszy na zaawansowanych metodach diagnostycznych, tj. MSOME, MACS, test HBA, fragmentacja DNA plemników czy badanie w kierunku aneuploidii plemników i.in.

Sprawdź jakość swojego nasienia w klinice Gyncentrum! 

BADANIE NASIENIA W CZĘSTOCHOWIE

Po co robić badanie nasienia?

Badanie nasienia (seminogram lub spermiogram) polega na analizie ilości i koncentracji plemników, ich ruchliwości, budowy, żywotności, czasu upłynnienia ejakulatu, a także morfologii plemników. Badanie nasienia jest bezbolesne, zajmuje nie więcej niż kwadrans, za to może dostarczyć bezcennych informacji na temat zdolności rozrodczych mężczyzny oraz zdiagnozować ewentualną przyczynę niepłodności.

W Klinice Gyncentrum Częstochowa pacjenci mogą wykonać pełną diagnostykę nasienia, począwszy od oceny podstawowych parametrów, poprzez rozszerzoną analizę, a skończywszy na zaawansowanych metodach diagnostycznych, tj. MSOME, MACS, test HBA, fragmentacja DNA plemników czy badanie w kierunku aneuploidii plemników i.in.

Umów badanie
badanie nasienia katowice
badanie nasienia katowice
Badanie nasienia Częstochowa

Gdzie wykonać badanie nasienia w Częstochowie?

Badanie nasienia wykonasz w Klinice Gyncentrum w Częstochowie przy ul. Kozielewskiego 9. Sprawdź jakość swoich plemników i zwiększ swoje szanse na dziecko.

Badanie nasienia Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Sprawdź dojazd >> 

Umów badanie nasienia w Klinice Gyncentrum Częstochowa

  WARIANTY BADANIA

  Podstawowe i rozszerzone badanie nasienia w Częstochowie

  Seminogram w Częstochowie wykonujemy przy pomocy technologii CASA (ang. Computer Assisted Semen Analysis), która polega na analizie nasienia przy współpracy z automatycznym systemem komputerowym SCA (ang. Sperm Class Analyzer). Obraz mikroskopowy rejestrowany kamerą wideo jest przetwarzany i poddawany cyfrowej analizie komputerowej, a uzyskane w ten sposób wyniki pozwalają na obiektywną ocenę parametrów nasienia (parametry fizyko-chemiczne, koncentracja, ruchliwość). Komputerowa analiza nasienia w systemie CASA ogranicza do minimum możliwość pomyłki diagnostycznej.

  WARIANT BADANIA

  Podstawowe
  badanie nasienia

  Umów badanie

  Zakres podstawowego badania nasienia:

  • całkowita liczba plemników w ejakulacie
  • koncentracja plemników
  • ruchliwość plemników
  • objętość nasienia
  • upłynnienie ejakulatu
  • barwa ejakulatu
  • odczyn pH nasienia
  • lepkość ejakulatu
  • stopień aglutynacji i agregacji spermy
  WARIANT BADANIA

  Kompletne
  badanie nasienia

  Umów badanie

  Kompletne badanie obejmuje parametry podstawowego badania oraz dodatkowo:

  • morfologię plemników
  • test eozynowy służący do oceny żywotności plemników
  • test POX oceniający liczbę aktywnych leukocytów
  BADANIE NASIENIA CZĘSTOCHOWA - ZAAWANSOWANE METODY DIAGNOSTYCZNE

  Test HBA

  Test HBA jest testem oceniającym zdolność plemników do wiązania się z kwasem hialuronowym otaczającym komórkę jajową. Tylko dojrzałe plemniki, a więc zdolne do zapłodnienia komórki jajowej mają tę umiejętność. Plemniki wiążą się z kwasem hialuronowym za pomocą specjalnych receptorów znajdujących się na ich główkach.

  Dowiedz się więcej
  chromosomy
  BADANIE NASIENIA CZĘSTOCHOWA - ZAAWANSOWANE METODY DIAGNOSTYCZNE

  Badanie w kierunku obecności aneuploidii w plemnikach

  Badanie to może ujawnić zaburzenia w liczbie chromosomów plemnika prowadzące do poronień lub narodzin dziecka z zespołem wad wrodzonych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau, zespół Klinefeltera czy Turnera. W teście chromosomy badane są metodą   fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ (FISH), a wynik pokazuje w sposób procentowy, jaki odsetek plemników w analizowanej próbce nasienia ma liczbę chromosomów odbiegającą od normy.

  Dowiedz się więcej
  materiał genetyczny
  BADANIE NASIENIA CZĘSTOCHOWA - ZAAWANSOWANE METODY DIAGNOSTYCZNE

  Badanie fragmentacji DNA plemników

  Badanie to ma na celu sprawdzić, czy materiał genetyczny plemników nie jest uszkodzony. To kluczowa informacja, ponieważ uszkodzone DNA plemników po pierwsze zmniejsza szanse na zapłodnienie, a po drugie może być przyczyną nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju zarodka, które mogą prowadzić do ciążowych powikłań, np. poronienia, albo obarczyć dziecko chorobą genetyczną.  W badaniu fragmentacji DNA plemników wykorzystuje się dwa testy:

  • SCD (ang. Sperm Chromatin Dispersion) –  polegający na badaniu fragmentacji DNA plemników
  • SCSA (ang. Sperm Chromatin Structure Assay) – pozwalający określić liczebność plemników, zróżnicowanych pod względem integralności DNA oraz struktury chromatyny.
  Dowiedz się więcej
  zestresowany mężczyzna cierpiący na niepłodność z powodu stresu oksydacyjnego w plemnikach
  BADANIE NASIENIA CZĘSTOCHOWA - ZAAWANSOWANE METODY DIAGNOSTYCZNE

  Badanie stresu oksydacyjnego w plemnikach (test MiOXSYS)

  Za niepłodność męską aż w 80% odpowiada stres oksydacyjny. Pogarsza on parametry nasienia i uszkadza materiał genetyczny plemników. Do stresu oksydacyjnego dochodzi wówczas, gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy ilością szkodliwych wolnych rodników a ilością przeciwutleniaczy, które je neutralizują. Test MiOXYS pozwala zmierzyć poziom stresu oksydacyjnego w plemnikach, prowadzącego do niepłodności męskiej. Stres oksydacyjny może być uwarunkowany środowiskiem (stylem życia), jak i mieć związek z przebytymi chorobami.

  Dowiedz się więcej
  diagnosta laboratoryjny bada nasienie pacjenta metodą msome
  BADANIE NASIENIA CZĘSTOCHOWA - ZAAWANSOWANE METODY DIAGNOSTYCZNE

  Badanie nasienia metodą MSOME

  Jest to badanie, w którym plemniki oglądane są pod bardzo dużym powiększeniem mikroskopowym (powiększenie cyfrowe 6000 razy do > 8000 razy), co umożliwia dokładną ocenę morfologii organelli ruchliwych plemników w czasie rzeczywistym, szczególnie wakuoli, m.in. ich liczby, wielkości i lokalizacji.

  Dowiedz się więcej
  uśmiechnięty mężczyzna przykładający twarz do brzucha cieżarnej partnerki
  BADANIE NASIENIA CZĘSTOCHOWA - ZAAWANSOWANE METODY DIAGNOSTYCZNE

  Magnetyczne sortowanie komórek (MACS)

  Potwierdzenie wysokiej fragmentacji w DNA plemników wiąże się niestety z dużym ryzykiem, że rozwój zarodka nie będzie przebiegał prawidłowo i w którymś momencie ciąży dojdzie do poronienia. MACS (ang. Magnethic Activated Cell Sorting), czyli magnetycznie aktywowane sortowanie komórek umożliwia eliminację plemników z uszkodzonym materiałem genetycznym, dzięki czemu in vitro ma dużo większe szanse zakończyć się sukcesem.

  Dowiedz się więcej
  uśmiechnięty mężczyzna wykonujący badanie nasienia w katowicach uśmiechnięty mężczyzna wykonujący badanie nasienia w Katowicah

  Chcesz wiedzieć więcej o badaniu nasienia w Częstochowie?

  FAQ

  Najczęściej zadawane pytania
  dotyczące badania nasienia w Częstochowie

  Jak wygląda badanie nasienia?

  Pacjent zgłasza się do Kliniki Gyncentrum Częstochowa w umówionym wcześniej terminie. Oddanie nasienia odbywa się w specjalnie przystosowanym do tego celu pokoju, w którym można przebywać z partnerką. Nasienie do badania oddawane jest w wyniku masturbacji do pojemnika lub specjalnej prezerwatywy (Male-FactorPak). Prezerwatywę należy dostarczyć do laboratorium zabezpieczoną zgodnie z instrukcją producenta, do 30 min od ejakulacji w temperaturze ok. 37C. W pomieszczeniu znajdującym się w klinice nasienie można oddać wyłącznie metodą masturbacji, do jałowego pojemnika. 

  Prezerwatywa do oddawania nasienia Male-FactorPak przeznaczona jest do oddania nasienia w wyniku stosunku płciowego, bez konieczności masturbacji. Prezerwatywa wykonana jest ze specjalnego tworzywa niewykazującego działania toksycznego dla plemników, nie zawiera także substancji plemnikobójczych, ani innych które mogłyby zaburzać parametry nasienia i wpływać na wyniki badania. Zastosowanie prezerwatywy Male-FactorPak jest metodą gromadzenia nasienia dopuszczalną przez WHO. Stanowi ona alternatywę dla mężczyzn, którzy mają problem z oddaniem nasienia drogą masturbacji w warunkach klinicznych. Prezerwatywy Male-FactorPak dostępne są w Aptece PHARMCENTRUM.

   

  Jak krok po kroku przebiega badanie nasienia?

  Krok 1: Oddanie nasienia przez pacjenta
  Mężczyzna otrzymuje w rejestracji kliniki jałowy pojemnik na nasienie. Udaje się z nim do specjalnie przygotowanego pokoju, w którym w intymnych warunkach na drodze masturbacji oddaje próbkę do pojemnika.

  Krok 2: Badanie nasienia
  Nasienie najszybciej jak to tylko możliwe trafia do laboratorium, gdzie sprawdzane są jego poszczególne parametry. Ponieważ pokój, w którym pacjent oddał nasienie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie laboratorium, nie jest ono w żaden sposób narażone na działanie czynników zewnętrznych.

  Krok 3: Odebranie wyniku przez pacjenta
  Wynik badania nasienia dostępny jest zwykle tego samego dnia.

  Jak przygotować się do badania nasienia?

  Badanie nasienia nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. W celu uzyskania maksymalnej jakości nasienia należy jednak pamiętać o:

  • Zachowaniu abstynencji seksualnej na 3-5 dni przed badaniem (zbyt krótki czas abstynencji może obniżyć koncentrację plemników w ejakulacie, a zbyt długi
   zmniejszyć ruchliwość plemników);
  • Niespożywaniu alkoholu na 3-5 dni przed badaniem oraz niestosowaniu innych używek;
  • Ograniczeniu palenia tytoniu;
  • Ograniczeniu wysiłku fizycznego;
  • Niewykonywaniu badania nasienia w trakcie antybiotykoterapii.
  Czy badanie nasienia jest dyskretne? ​

  Mamy świadomość, że dla wielu mężczyzn badanie nasienia może być krępujące. Aby zminimalizować stres związany z badaniem, zapewniamy naszym pacjentom dyskretne i komfortowe warunki, oddając do dyspozycji pacjentów specjalny pokój, w którym mogą pozyskać próbkę do badania.

  Czy badanie nasienia jest bolesne?

  Nie, badanie nasienia nie boli. Próbkę ejakulatu mężczyzna pozyskuje drogą masturbacji w przeznaczonym do tego pokoju, w którym ma zapewniony komfort i pełną dyskrecję.

  Wykonałem badanie nasienia. Z jakim lekarzem powinienem go skonsultować?

  Wynik badania nasienia należy omówić z andrologiem, urologiem lub specjalistą leczenia niepłodności.

  Czy przy trudnościach z poczęciem dziecka, pojedyncze badanie nasienia wystarczy?

  W takim przypadku jednorazowe badanie nasienia najczęściej niestety nie wystarczy. Na spermatogenezę, czyli proces produkcji plemników wpływa bowiem wiele czynników. Aby wynik badania nasienia był wiarygodny, należy powtórzyć go co najmniej dwukrotnie, w odstępie minimum 3 tygodni.

  Jaki powinien być wynik badania nasienia?

  Wartości referencyjne badania nasienia wg wytycznych WHO 2021:

  Objętość ejakulatu: 1,4 ml
  Całkowita liczba plemników w ejakulacie: 39 mln
  Liczba plemników na ml: 16 mln/ml
  Ogólna ruchliwość plemników: 42%
  Progresywna ruchliwość plemników: 30%
  Żywe plemniki: 54%
  Plemniki o prawidłowej morfologii: 4%
  Wartość pH: >= 7,2

  Ile kosztuje badanie nasienia?

  Cena badania spermy w Częstochowie uzależniona jest od zakresu analizy oraz techniki badania. Interesuje Cię koszt badania nasienia? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu: +48 735 122 777.

  Sprawdź
  swoją płodność!

  Umów się
  na badanie nasienia
  w Gyncentrum Częstochowa

   Dziękujemy za wypełnienie formularz

   Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania nasienia w Częstochowie.

   Strona główna