Leczenie niepłodności Article · 15 listopada 2019

Nie tylko in vitro – czyli jak pomagamy w naturalnym poczęciu dziecka?

Zakres pracy kliniki leczenia niepłodności jest bardzo szeroki i nie ogranicza się jedynie do przeprowadzania zabiegów in vitro. Lekarz zawsze stara się wykorzystać wszystkie możliwe rozwiązania, aby para naturalnie zaszła w ciążę.

Nie tylko in vitro – czyli jak pomagamy w naturalnym poczęciu dziecka?

Zakres pracy kliniki leczenia niepłodności jest bardzo szeroki i nie ogranicza się jedynie do przeprowadzania zabiegów in vitro. Para, która trafia pod opiekę  Gyncentrum zostaje objęta szczegółową diagnostyką, a w razie potrzeby także leczeniem. Zanim padnie propozycja o zapłodnieniu pozaustrojowym, lekarz zawsze stara się wykorzystać wszystkie możliwe rozwiązania. Po in vitro sięga się w ostateczności – gdy zastosowane metody leczenia nie przynoszą rezultatu.

 

Po pierwsze diagnostyka!

 

Leczenie niepłodności jest często wieloetapowym procesem. Jednak aby niepłodna para mogła poddać się odpowiedniej terapii, musi najpierw przejść kompleksową diagnostykę. Chodzi o to, by ustalić, co powoduje u niej problemy z poczęciem dziecka. Dlatego też już w trakcie pierwszego kontaktu z niepłodną parą, lekarz stara się zdobyć jak najwięcej informacji o stanie zdrowia obojga partnerów. Rozmawia z nimi na temat przebytych chorób, zażywanych leków, pyta o dietę czy rodzaj wykonywanej pracy. Ponadto zapoznaje się z wynikami przeprowadzonych badań (jeśli para rozpoczęła już diagnostykę) lub zleca własne – np. morfologię krwi, badania hormonalne, USG narządów rodnych, podstawowe lub rozszerzone badanie nasienia. Przebieg diagnostyki zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji danej pary.

 

Klinika może zaproponować pacjentce monitoring cyklu

 

Jego celem jest dokładne wyznaczenie terminu owulacji, tak aby para mogła współżyć w czasie, gdy zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne. Taki monitoring polega na obserwacji przebiegu dojrzewania pęcherzyków jajnikowych w jajnikach. Nie gwarantuje sukcesu, ale znacznie zwiększa szanse na poczęcie dziecka w sposób naturalny.

 

Pomocna często okazuje się terapia hormonalna

 

Terapię hormonalną stosuje się przede wszystkim u kobiet, u których problemy z płodnością są wynikiem zaburzeń cyklu menstruacyjnego – cykle są nieregularne lub bezowulacyjne albo stwierdzona została niewydolność ciałka żółtego. Terapię hormonalną klinika proponuje również kobietom ze zdiagnozowaną endometriozą lub chorobą tarczycy. Celem terapii hormonalnej jest przywrócenie właściwego poziomu hormonów w organizmie. Taka terapia może trwać nawet kilka miesięcy, a hormony przyjmuje się w formie tabletek lub zastrzyków, najczęściej do samodzielnego wstrzyknięcia. Warto wspomnieć również o mężczyznach, u których niewłaściwy poziom hormonów może zaburzyć spermatogenezę, czyli proces powstawania i dojrzewania plemników. Zaburzenia hormonalne u panów są najczęściej efektem niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego. Tak samo jak u pań leczy się je farmakologicznie poprzez suplementację brakujących hormonów.

 

Czasem konieczna jest operacja

 

Polipy endometrialne, zrosty wewnątrzmaciczne, przegrody macicy, mięśniaki –  to tylko niektóre z możliwych przyczyn niepłodności. W większości przypadków schorzenia te wymagają leczenia operacyjnego. Na szczęście dzięki intensywnemu rozwojowi endoskopii, do usuwania tego typu zmian wykorzystuje się dziś techniki małoinwazyjne, np. histeroskopię lub laparoskopię. Potrafią one nie tylko zdiagnozować patologie w obrębie narządów rodnych, ale również pozwalają je usunąć.

 

Klinika może zaproponować rozmowę z psychologiem

 

Starania o dziecko bywają powodem ogromnego stresu, szczególnie gdy ciągną się miesiącami lub latami. Na początku para podchodzi do sprawy z optymizmem. Jednak, gdy kolejne próby poczęcia dziecka okazują się bezowocne, przychodzi zwątpienie i złość. Zbliżenia nie przynoszą już tyle satysfakcji. Pojawia się za to bezradność, smutek i żal. Partnerzy mają obniżone poczucie własnej wartości i obwiniają się za niepowodzenia. Najczęściej nie zdają sobie jednak sprawy, jak wielkie znaczenie podczas starań o dziecko ma stan ich psychiki. Im większą presję będą na sobie wywierać, tym trudniej im będzie począć dziecko. W takich sytuacjach mogą skorzystać ze wsparcia psychologa, który pomoże im uporać się z negatywnymi emocjami. Po serii spotkań z psychologiem pary odzyskują równowagę psychiczną i w końcu udaje im się doczekać upragnionego potomstwa.

 

Zmiana diety często rozwiązuje problem

 

Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać o istnieniu związku między sposobem odżywiania a płodnością. Racjonalna, odpowiednio zbilansowana dieta zapewnia nie tylko dobre samopoczucie, ale także wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Niedobory witamin i składników mineralnych upośledzają bowiem procesy rozrodcze, m.in. spermatogenezę i oogenezę, zapłodnienie oraz prawidłowy rozwój zarodka. Dietetyk może jednak pomóc niepłodnej parze skomponować jadłospis, który będzie sprzyjał ich płodności i zwiększy szanse na dziecko.

 

Reasumując, klinika leczenia niepłodności ma niepłodnym parom naprawdę wiele do zaoferowania, a zapłodnienie pozaustrojowe nie jest metodą, po którą sięga się w pierwszej kolejności. Zanim zapadnie decyzja o in vitro, klinika stara się wyczerpać wszystkie dostępne metody. Para odwiedza wielu specjalistów, poddaje się serii badań, korzysta z leczenia farmakologicznego albo chirurgii małoinwazyjnej. Dopiero gdy to nie pomoże, lekarz proponuje zastosowanie takich metod jak inseminacja domaciczna lub zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności