Niepłodność mogą powodować problemy hormonalne, zaburzenia jajeczkowania, wady anatomiczne narządów rodnych czy niskiej jakości nasienie. A co, jeśli długotrwałe starania o ciążę nie przynoszą rezultatów, a w podstawowych badaniach diagnostycznych nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości?

Dla pary starającej się o dziecko każdy aspekt uniemożliwiający poczęcie jest trudny do zaakceptowania. Niepłodność to problem skomplikowany i wielowymiarowy, za którym mogą stać problemy hormonalne, zaburzenia jajeczkowania, wady anatomiczne narządów rodnych czy niskiej jakości nasienie. Często też trudno wskazać jeden, konkretny powód niepłodności. A co, jeśli długotrwałe starania o ciążę nie przynoszą rezultatów, a w podstawowych badaniach diagnostycznych nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości?
Niepłodność idiopatyczna
Pary bezskutecznie starające się o dziecko doskonale wiedzą, jak trudny i obciążający fizycznie i psychicznie może być proces ustalania przyczyn niepłodności, który nie zawsze daje jednoznaczną odpowiedź. Oboje nie mieliście nigdy problemów zdrowotnych, monitorujecie cykl, owulacja przebiega prawidłowo, jakość nasienia również jest w normie, zrobiliście szereg badań, których wyniki były dobre, a ciąży jak nie było, tak nie ma. Gdy długotrwałe starania o ciąże nie przynoszą rezultatów, a przyczyny tych niepowodzeń również nie są wiadome, możliwe, że to niepłodność idiopatyczna.
Diagnoza niepłodności idiopatycznej
Płodność pary zależy od płodności obojga partnerów, dlatego diagnostyka niepłodności wymaga skrupulatnych badań zarówno kobiety jak i mężczyzny. Jeżeli staracie się o dziecko od 12 miesięcy i po mimo regularnego (co 2-3 dni), niezabezpieczonego współżycia, ciąży nie ma, a wszystkie badania hormonalne i nasienia są w normie – można podejrzewać niepłodność idiopatyczną. Tym bardziej, jeżeli owulacja przebiega prawidłowo, badanie HSG wykazało drożność jajowodów, nie występują żadne nieprawidłowości w budowie narządu rodnego, a badania kariotypu i mutacji pojedynczych genów również wyszły prawidłowe.
Jak rozpoznać niepłodność idiopatyczną?
W przypadku niepłodności niewiadomego pochodzenia, ustalenie jej konkretnej przyczyny jest trudne. Rozpoznaje się ją zwykle po wykluczeniu innych przyczyn braku ciąży, do których zaliczają się m.in.:
- Stresujący tryb życia, a tym samym podwyższona ilość wolnych rodników w organizmie
- Przebyte zakażenia
- Nieprawidłowy wzrost pęcherzyka jajnikowego
- Zespół LUF, czyli luteinizacji niepękniętego pęcherzyka jajnikowego
- Zaburzenia autoimmunologiczne u kobiety lub u mężczyzny
- Nieprawidłowe wydzielanie białek przez błonę śluzową macicy
- Nieprawidłowa morfologia, ruchliwość lub zbyt mała ilość plemników
- Przebyte przez mężczyznę operacje przepukliny pachwinowej
- Przebyte zapalenia nadjądrza lub gruczołu krokowego
- Żylaki podwrózka nasiennego
- Urazy jąder
Leczenie niepłodności idiopatycznej
Jeśli lekarz zdiagnozował u Was niepłodność idiopatyczną nie zniechęcajcie się. Mimo, że starania o dziecko mogą potrwać para powinna poddać się leczeniu. Na początku, w celu wykluczenia niepłodności spowodowanej brakiem owulacji, lekarz może zaproponować leczenie klomifenem. Celem takiej kuracji jest obserwacja wzrastania pęcherzyków w jajnikach i wywołanie owulacji, jeśli są wątpliwości, że owulacja występuje.
Innym stosowanym rozwiązaniem jest inseminacja, która polega na bezpośrednim podaniu do jamy macicy przygotowanego wcześniej nasienia partnera lub zapłodnienie in vitro. Zgodnie z wytycznymi polskich i europejskich towarzystw naukowych, w przypadku niepłodności idiopatycznej trwającej ponad dwa lata u kobiety, która ma mniej niż 35 lat i rok gdy skończyła 35 lat, jest to kwalifikacja się do zapłodnienia in vitro.
Co jeszcze można zrobić?
Stres związany z niemożnością zajścia w ciążę, brak spontaniczności w zbliżeniach, ciągłe planowanie „odpowiedniego momentu”, wyliczanie dni płodnych, mierzenie temperatury… to czynniki mające ogromny wpływ na naszą płodność i psychikę. Dlatego często „odpuszczenie” sobie może okazać się pierwszym krokiem do upragnionej ciąży.
Warto zapamiętać! Jeżeli od ponad roku staracie się bezskutecznie o dziecko – nie zwlekajcie z wizytą u lekarza. Szukanie pomocy nie jest wstydem, problem niepłodności dotyka bowiem wielu par na całym świecie. Co więcej, można sobie z nim skutecznie poradzić i cieszyć się upragnionym rodzicielstwem.