Ciąża Article · 7 lipca 2023

Ból sutków w ciąży: przyczyny, jak sobie z nim radzić i kiedy skonsultować się z lekarzem?

Ciąża to nie tylko czas pełen wzruszeń i radości z oczekiwania na narodziny dziecka. To także – niestety – liczne dolegliwości i dyskomfort. Już od pierwszych tygodni trwania ciąży Twoje ciało będzie dawać Ci sygnały o zachodzących w nim zmianach. Jednym z częstych objawów, poza zatrzymaniem miesiączki i porannymi mdłościami, jest ból sutków. Piersi przyszłej mamy mogą stać się również bardziej obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu sutków w ciąży? Kiedy jest to zjawisko fizjologiczne, a kiedy konsultacja z lekarzem w ciąży jest konieczna? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedź na wszystkie te pytania.

Kobieta w ciąży siedząca na kanapie cierpiąca na ból sutków

Dlaczego ból sutków występuje w ciąży?

 

Ból sutków oraz tkliwość i bolesność piersi w trakcie ciąży są efektem burzy hormonalnej, jaka szaleje wówczas w organizmie kobiety. Dochodzi bowiem do intensywnego wzrostu poziomu estrogenów i progesteronu. To samo dzieje się zresztą z kobiecymi piersiami przed miesiączką – też stają się bolesne i wrażliwsze na dotyk.

 

Przyczyny bólu sutków w ciąży

 

W trakcie ciąży, pod wpływem działania wspomnianych hormonów, przez piersi przepływa znacznie więcej krwi. Intensywnie rozwijają się również kanaliki mleczne, co ma przygotować piersi przyszłej mamy do ich życiowej roli – wytworzenia pokarmu dla maleństwa i jego wykarmienie. Ponadto w okolicach 6.-7. tygodnia ciąży piersi sukcesywnie zaczynają zwiększać swoje rozmiary, brodawki ciemnieją, a guzki łojowe na otoczce sutków – tzw. gruczoły Montgomery’ego – stają się bardziej widoczne.

 

Jak łagodzić ból sutków w trakcie ciąży?

 

Fakt, że ból sutków w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym, nie oznacza, że kobiecie pozostaje jedynie się z nim pogodzić. Tym, bardziej, że łagodzenie bólu sutków wcale nie musi być trudnie. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym ból może stać się mniej dotkliwy. Jak przyszła mama może sobie pomóc?

 

  • Właściwie dobierając biustonosz: najlepiej, by był wykonany z miękkiego, naturalnego materiału, który nie będzie drażnił brodawek sutkowych i zapewni odpowiednie wsparcie dla powiększających się piersi. Dobrze sprawdzi się wygodny biustonosz sportowy, pozbawiony szwów oraz fiszbin – mogą one uciskać nabrzmiałe piersi, potęgując jedynie dyskomfort.

 

  • Robiąc zimne okłady: mogą to być okłady z lodu lub przy użyciu specjalnych kompresów żelowych. Ważne jednak, by nie aplikować ich bezpośrednio na delikatną skórę piersi, tylko przyłożyć owinięte np. ściereczką.

 

Warto przeczytać: Ból brzucha na początku ciąży: przyczyny, porady, kiedy udać się do lekarza?

Masz więcej pytań?
Napisz lub zadzwoń

 

Kiedy ból sutków w ciąży może być powodem do niepokoju?

 

Będąc w ciąży, warto pamiętać, że szczególny czas, w jakim się właśnie znajdujemy, nie wyklucza możliwości wystąpienia choroby. Mitem jest, że kobieta w ciąży nie może zapaść na nowotwór piersi. Może, tak samo jak wtedy, gdy jeszcze w ciąży nie była. Mało tego! Rak piersi u ciężarnych rozpoznawany jest przeważnie w bardziej zaawansowanym stadium niż w populacji kobiet nieciężarnych. Ma to prawdopodobnie związek z faktem, że rosnący guz w piersi traktowany jest jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne charakterystyczne dla samej ciąży właśnie. Ponadto zarówno w społeczeństwie, jak i niestety wśród wielu lekarz, wciąż panuje mylne przekonanie, że rak piersi u młodej kobiety w ciąży po prostu wystąpić nie może, co oczywiście mija się z prawdą. [1] Dlatego każda niepokojąca zmiana, zaobserwowana przez przyszłą mamę, np.: zmiana kształtu piersi, owrzodzenie skóry na piersi, wciągnięcie brodawki sutkowej, powinna być niezwłocznie zgłoszona lekarzowi.

 

Pielęgnacja piersi w ciąży: jak dbać o swoje piersi?

 

W trakcie ciąży kobiece piersi wymagają szczególnej troski oraz pielęgnacji. Na przestrzeni kolejnych 9. miesięcy mogą bowiem zwiększyć swoje wymiary nawet dwukrotnie, co niestety będzie sprzyjać powstawaniu nieestetycznych rozstępów. Aby ich uniknąć, poza wspomnianym już zakupem dobrze dobranego biustonosza, warto zaopatrzyć się w kremy nawilżające i ujędrniające, które będą zapobiegać ich tworzeniu się. Kluczowe jest, aby taki preparat posiadał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. W ich składzie możemy znaleźć m.in. masło kakaowe, masło shea czy olejek ze słodkich migdałów. Panie, które w trakcie ciąży boją się korzystać z drogeryjnych kosmetyków mogą również sięgnąć po naturalne oleje roślinne.

 

A co na bolące sutki? W tym przypadku doskonale sprawdzi się krem z lanoliną, który ukoi podrażnienia. Pielęgnacja piersi w ciąży nie musi ograniczać się jednak do stosowania odpowiednich kremów. Chcąc ujędrnić biust, przyszła mamusia może z powodzeniem stosować również naprzemienne prysznice, z użyciem ciepłej i zimnej wody, które poprawiają mikrokrążenie. [2]

 

Czytaj też: Bezpieczne kosmetyki w ciąży: jakich unikać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

 

Podsumowując, ciąża to dla kobiety okres pełen zmian i kontrastów. Radość z oczekiwania na potomka często zostaje przyćmiona złym samopoczuciem i ciążowymi dolegliwościami. Jednym z takich objawów może być ból sutków w ciąży, za który odpowiadają zmiany hormonalne. Noszenie wygodnego biustonosza i stosowanie zimnych okładów może jednak pomóc w jego złagodzeniu. Warto pamiętać, że ból sutków w ciąży może być zarówno stanem fizjologicznym, jak i sygnałem o zbliżającej się chorobie. Dlatego każdą niepokojącą zmianę w obrębie piersi, przyszła mama powinna skonsultować z lekarzem. W trakcie ciąży ważna jest również odpowiednia pielęgnacja biustu, by zapobiec powstaniu rozstępów. Polega ona przede wszystkim na stosowaniu kosmetyków o działaniu ujędrniającym i nawilżającym.

Źródła:

[1] Standardy postępowania w przypadkach choroby nowotworowej u kobiety w ciąży. Część III. Rak piersi, rak tarczycy, „Varia Medica”, 2017, T. 1, nr 1.

[2] S. Bojarska-Hurnik: Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, Vol.8, 2. s. 259-262.

Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża