Od motylków w brzuchu, przez brak apetytu i suchą skórę do problemów z wagą… Na to wszystko jest wytłumaczenie – hormony. Odpowiadają one za wiele kluczowych funkcji w organizmie, a wśród nich również płodność. Dziś nietypowo – na tapetę bierzemy męskie hormony płciowe.
Od motylków w brzuchu, przez brak apetytu i suchą skórę do problemów z wagą… Na to wszystko jest wytłumaczenie – hormony. Odpowiadają one za wiele kluczowych funkcji w organizmie, a wśród nich również płodność. Dziś nietypowo – na tapetę bierzemy męskie hormony płciowe.
Zaburzenia hormonalne u mężczyzn
Hormony mają kluczowy wpływ na proces rozmnażania, stąd zaburzenia w obrębie ich wydzielania, mogą być przyczyną męskiej niepłodności, zaburzeń z erekcją oraz spadkiem libido. Z tego powodu tak niezwykle ważne są badania hormonów płciowych, dzięki którym można sprawdzić, czy ich stężenie jest prawidłowe.
Hiperprolaktynemia
Czyli stan podwyższonego stężenia prolaktyny we krwi – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. Hiperprolaktynemia może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, i może powodować hipogonadyzm hipogonadotropowy, czyli dysfunkcję gonad, w przypadku mężczyzn &ndash wtórną niewydolność jąder. Brak produkowanych przez gonady hormonów prowadzi do zaburzeń erekcji, spadku libido, zmniejszenia produkcji plemników, a nawet impotencji. Jednym z objawów choroby jest pojawienie się nadmiaru tłuszczu w okolicach piersi i bioder.
Niedoczynność tarczycy
Spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy i może mieć duży wpływ na jakość nasienia. Schorzenie to m.in. obniża libido, zaburza erekcję i może być przyczyną niepłodności. Do innych, niepokojących objawów, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, należą m.in.: uczucie zmęczenia i senności, depresja, zaburzenia pamięci, zaparcia, przyrost masy ciała, niski testosteron, zmniejszenie się owłosienia na twarzy oraz utrata masy mięśniowej. Na niedoczynność tarczycy może mieć bezpośredni wpływ m.in. dieta uboga w jod, ale aby znaleźć faktyczną przyczynę niedoczynności tarczycy należy udać się do endokrynologa.
Wrodzony przerost nadnerczy
Nadnercza to gruczoły wydzielania wewnętrznego, zlokalizowane powyżej nerek, które produkują hormony (kortyzol, aldosteron, androgeny) odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. U mężczyzn z wrodzonym przerostem nadnerczy występuje podniesiony poziom androgenów nadnerczowych. Do objawów tego schorzenia zaliczane są: mała ilość i ruchliwość plemników w nasieniu oraz duża ilość niedojrzałych plemników.
Niedoczynność przysadki mózgowej
Niedoczynność przysadki mózgowej to schorzenie, które również ma wpływ na płodność mężczyzny. Zaburzeniu temu towarzyszy niski poziom LH, czyli hormonu luteinizującego (wpływa na produkcję testosteronu) i hormonu FSH, czyli folikulotropowego (m.in. pobudza wytwarzanie plemników). Prowadzi to do wstrzymania rozwoju plemników i stopniowej utraty komórek plemnikowych w jądrach.
W sytuacji kiedy mężczyzna cierpi na niewydolność przysadki mózgowej, wśród objawów związanych z rozrodczością pojawiają się: spadek libido, wstrzymanie rozwoju plemników i stopniowej utraty komórek plemnikowych w jądrach oraz małe jądra.
Układ podwzgórzowo-przysadkowy
Układ podwzgórzowo-przysadkowy odpowiada za utrzymanie homeostazy organizmu, co jest równoznaczne z m.in. efektywną produkcją i wydzielaniem plemników przez jądra. W sytuacji gdy funkcja układu podwzgórzowo-przysadkowego ulegnie zaburzeniu, konsekwencją jest rozregulowanie układu hormonalnego. Funkcja tego układu pod może ulec zaburzeniu gdy podwzgórze przestanie wydzielać gonadoliberynę. Hormon ten, dzięki pulsacyjnemu wydzielaniu, stymuluje przysadkę mózgową do wydzielania FSH i LH. Następnie LH stymuluje komórki w jądrach do wydzielania testosteronu, który wraz z FSH stymuluje produkcję plemników.
Badania dla mężczyzny
W przypadku, gdy Wasze starania o dziecko trwają już ponad rok &ndash warto wykonać badania nasienia. Jeżeli takie badanie już wykonałeś i wskazywało ono na zbyt małą ilość plemników bądź na ich nieprawidłową budowę i ruchliwość, warto rozważyć przeprowadzenie badań hormonalnych. Obowiązkowo należy sprawdzić: poziom testosteronu, LSH, LH oraz prolaktyny, warto także wykonać USG jąder.