Leczenie niepłodności Article · 19 sierpnia 2022

Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w Polsce otwiera się coraz więcej klinik leczenia niepłodności. Obecnie mamy już kilkadziesiąt ośrodków zajmujących parami dotkniętymi tym problemem. Jak wybrać mądrze? Która z placówek zapewni nam najbardziej fachową i kompleksową opiekę?

jak wybrać klinikę leczenia niepłodności

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w Polsce otwiera się coraz więcej klinik leczenia niepłodności. Obecnie mamy już kilkadziesiąt ośrodków zajmujących parami dotkniętymi tym problemem. Jak wybrać mądrze? Która z placówek zapewni nam najbardziej fachową i kompleksową opiekę? W tym artykule podpowiemy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze kliniki leczenia niepłodności.

 

Doświadczenie kliniki

 

Wybierając klinikę leczenia niepłodności, warto zwrócić uwagę, jak długo działa ona na rynku i jaką ma renomę. Jeśli placówka funkcjonuje nieprzerwanie od kilkunastu lat, możesz być pewien, że ma za sobą tysiące procedur medycznych, a więc i duże doświadczenie, w tym co robi. Warto sprawdzić, czy ośrodek współpracuje z międzynarodowymi towarzystwami medycyny rozrodu, takimi jak np. ESHRE, czy posiada niezbędne certyfikaty i ma wdrożone systemy kontroli jakości. To daje zapewnienie, że placówka spełnia najwyższe międzynarodowe standardy.

 

Doświadczony zespół specjalistów

 

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru kliniki, sprawdź dokładnie, kto w niej pracuje. Czy zatrudnieni lekarze mają długi staż pracy i wystarczające doświadczenie zawodowe, czy nieustannie się dokształcają i podnoszą kwalifikacje. Pamiętaj że medycyna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Co chwilę słyszymy o jakimś nowym medycznym odkryciu, innowacyjnej terapii czy niestosowanej dotąd metodzie diagnozowania chorób. Zdobyta kiedyś wiedza medyczna szybko może ulec przedawnieniu. Lekarze zobowiązani są więc do jej ciągłego aktualizowania. Nie wszyscy jednak to robią. Zespół Gyncentrum tworzą wybitni specjaliści z zakresu medycyny rozrodu, regularnie uczestniczący szkoleniach i konferencjach naukowych oraz autorzy licznych publikacji. To lekarze, którzy problem niepłodności znają niejako od podszewki oraz którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomogli już niejednej niepłodnej parze spełnić marzenie o rodzicielstwie.

 

Holistyczne podejście do problemu

 

Dobra klinika leczenia niepłodności powinna być w stanie przeprowadzić pacjenta przez wszystkie etapy leczenia – od diagnostyki, poprzez zastosowanie podstawowych i zaawansowanych metod terapii, po in vitro wraz ze wszystkimi dostępnymi procedurami podnoszącymi jego skuteczność. Niezwykle ważne jest również wsparcie psychologiczne. Trudności życia codziennego i towarzyszący im stres często okazują się bowiem bezpośrednim czynnikiem niepłodności. Z drugiej strony sama procedura zapłodnienia pozaustrojowego może być dla niepłodnej pary dużym obciążeniem psychicznym. Przeglądając ofertę kliniki, warto więc zwrócić uwagę, czy obejmuje ona wsparcie psychologiczne.

Ponadto pacjent powinien mieć możliwość wykonania niezbędnych badań w jednym miejscu, bez konieczności biegania po przychodniach. W klinice powinni być dostępni również wszyscy specjaliści medycyny rozrodu, z którymi można skonsultować wyniki. Klinika Gyncentrum jest bez wątpienia takim właśnie ośrodkiem. Pracują w niej lekarze wielu specjalności – ginekolodzy, położnicy, urolodzy, embriolodzy, immunolodzy, endokrynolodzy, specjaliści genetyki klinicznej oraz andrologii. Skupieni w jednym miejscu, mogą konsultować między sobą wyniki danego pacjenta i tym samym bardziej holistycznie spojrzeć na jego problem. To z kolei przekłada się na większą skuteczność leczenia.

 

Nowoczesne zaplecze technologiczne

 

Dobra klinika leczenia niepłodności powinna dysponować wysokiej klasy aparaturą oraz zapewniać dostęp do najnowocześniejszych technik wspomagania rozrodu, takich jak: IMSI, PICSI, diagnostyka preimplementacyjna PGD czy system CASA. Powinna też oferować wszystkie możliwe badania laboratoryjne oraz dostęp do międzynarodowego banku nasienia i komórek jajowych.

 

Cena

 

Wybierając klinikę leczenia niepłodności, warto kierować się zasadą, że taniej, nie zawsze znaczy lepiej. Mało tego! Zbyt niska cena za leczenie powinna być sygnałem ostrzegawczym, że usługi świadczone w ośrodku być może nie do końca są świadczone profesjonalnie. Diagnostyka i leczenie niepłodności to długi i skomplikowany proces, wymagający cierpliwości, bogatego zaplecza technologicznego oraz ogromnej wiedzy i doświadczenia. Chcąc na nich oszczędzić, para może niestety więcej stracić niż zyskać. Jeśli np. zrezygnuje z kluczowych badań, lekarz może nie być  w stanie ustalić rzeczywistej przyczyny problemu i zaproponować leczenie, które okaże się nieskuteczne. Efekt? Całą procedurę trzeba będzie powtórzyć, wydając kolejne pieniądze. Najczęściej jest tak, że im więcej para zainwestuje już na początku leczenia, tym szybciej osiąga sukces, czyli uzyskuje upragnioną ciążę. W ten sposób oszczędza czas, nerwy i przy okazji fundusze.

 

Podsumowując, W Polsce działa obecnie kilkadziesiąt klinik leczenia niepłodności. Nic więc dziwnego, że pacjenci mają problem z wyborem tej najlepszej. Tymczasem wybór ośrodka jest kluczowym elementem całego procesu leczenia, ponieważ od tego bardzo często zależy, jak szybko kobieta i mężczyzna staną się rodzicami. Najważniejszym kryterium wyboru powinno być doświadczenie kliniki, zaplecze technologiczne, którym dysponuje oraz zatrudnieni w niej specjaliści. Równie ważne są holistyczne podejście do problemu oraz cena – niekoniecznie najniższa.

Tematyka
Leczenie niepłodności
Szukasz dobrej kliniki leczenia niepłodności? Umów się na wizytę w klinice Gyncentrum.
32 506 57 77