Pierwszy Krok Article · 13 maja 2024

Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze kliniki leczenia niepłodności w Katowicach?

Para dotknięta niepłodnością, chcąca założyć rodzinę, staje ostatecznie przed wyborem kliniki, która pomoże jej w leczeniu. Jednak znalezienie odpowiedniej placówki może być trudne, ponieważ ośrodków zajmujących się tym zagadnieniem jest w naszym kraju bardzo wiele. Po wpisaniu frazy „Klinika in vitro Katowice” do wyszukiwarki wyskakuje ogrom  wyników, co może być przytłaczające. Jak spośród tak bogatej oferty, wybrać właściwy ośrodek? Na to pytanie odpowiada nasz dzisiejszy artykuł. Podajemy w nim kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kliniki in vitro.

laboratorium in vitro gyncentrum katowice

Szukasz najlepszej kliniki in vitro? Znajdź odpowiedź na tych kilka pytań!

 

Oddając się w ręce kliniki leczenia niepłodności, oczekujemy gwarancji, że trafimy w niej na specjalistów znających się na swoim fachu. W końcu udajemy się do niej w jednym celu: by spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zadać sobie kilka prostych pytań i spróbować znaleźć na nie odpowiedź:

  • Jaki poniesiemy koszt?
  • Jakie wyniki w leczeniu osiąga klinika, z której oferty planujemy skorzystać?
  • Czy możemy skorzystać z refundacji na leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego?
  • Czy personel medyczny posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie?
  • Z jakich metod korzysta klinika, lecząc swoich pacjentów?
  • Jak przebiega w niej komunikacja z pacjentem?
  • Co o działaniu kliniki myślą inni pacjenci?
  • Czy lokalizacja kliniki jest wystarczająco dla nas dogodna?

 

Postaramy się teraz odpowiedzieć na każde z powyższych pytań.

 

Koszty in vitro – czyli, ile za to wszystko zapłacę?

 

Odpowiedź na pytanie o koszty leczenia niepłodności w klinice nie jest jednoznaczna, ponieważ każda para ma inne potrzeby i u każdej z nich niepłodność może być uwarunkowana innym czynnikiem. Budżet, jaki należy przeznaczyć na ten cel jest więc kwestią bardzo indywidualną. Niepłodność może mieć różne przyczyny, w związku z czym wymaga szerokiej diagnostyki. Dopiero po jej zakończeniu lekarz omawia z pacjentami możliwe opcje leczenia. W przypadku in vitro do kosztów diagnostyki należy doliczyć również koszt leków stymulujących jajeczkowanie, wszystkie wizyty kontrolne, punkcję jajników, zapłodnienie pozaustrojowe oraz podanie zarodka do jamy macicy pacjentki (transfer).

 

Chcąc ułatwić pacjentom sfinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego, nasza klinika in vitro w Katowicach wprowadziła 3 programy: „Dla kobiet z obniżoną rezerwą jajnikową”, „In vitro bez ryzyka finansowego” oraz Program „2+1”. O tym, czy para kwalifikuje się do któregoś z programów decyduje lekarz. Po włączeniu do programu wpłaca ona stałą opłatę, która obejmuje wszystkie niezbędne procedury i zabiegi medyczne związane z in vitro. Warto jednak pamiętać, że in vitro to tak naprawdę jedna z wielu metod wspomagania rozrodu i nie we wszystkich przypadkach jej zastosowanie jest konieczne. Klinika in vitro Katowice oferuje również inseminacje domaciczne jako prostszą i mniej inwazyjną metodę wspomagania rozrodu. Dlatego do kliniki leczenia niepłodności warto przyjść, będąc otwartym na różne rozwiązania i dopiero na miejscu, podczas konsultacji z lekarzem, ustalić, które rozwiązanie jest najlepsze. Obecnie pacjenci kliniki Gyncentrum mogą skorzystać z takich konsultacji bez żadnych dodatkowych opłat.

 

Jakie wyniki w leczeniu osiąga klinika – czyli, jakie są nasze szanse na ciążę?

 

Skuteczność terapii stanowi jedno z głównych kryteriów, na jakie zwracamy uwagę przy wyborze kliniki leczenia niepłodności. Kiedy już decydujemy się udać się do tego typu placówki, chcemy osiągnąć jeden cel: zajść w ciążę. I to właśnie odsetek cykli in vitro zakończonych ciążą powinien interesować nas najbardziej. Klinika Gyncentrum może pochwalić się skutecznością leczenia sięgającą nawet 90% w ramach programu „2+1” (dane z maja 2019 roku) oraz ponad 80% skutecznością w programach in vitro wspieranych przez samorządy (już przy pierwszej próbie). Czytelność i przejrzystość danych to kolejne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Ostatecznie chodzi przecież o to, by pacjent, widząc liczby na stronie, rozumiał, co one znaczą. Statystyki powinny być też w miarę możliwości kompletne, uwzględniające różne grupy wiekowe. Pamiętajmy, że z in vitro korzystają nie tylko osoby młode, w przypadku których szanse na powodzenie procedury in vitro są relatywnie największe, ale również te w nieco starszym wieku, z mniejszymi szansami na sukces.

Czy w danej placówce skorzystam z refundacji na leczenie metodą in vitro?

 

Nie da się ukryć, że leczenie niepłodności metodą in vitro jest dość kosztowne. Z powodu niewystarczających środków finansowych wiele niepłodnych par zmuszonych jest więc zrezygnować z marzeń o rodzicielstwie. Na szczęście od czerwca nie będą już musiały tego robić. Wchodzi bowiem ogólnopolski, a więc obejmujący także Katowice, program dofinansowania in vitro. Na jego cel rząd przewidział łącznie aż 2,5 miliarda złotych. Obecnie trwa wyłanianie klinik leczenia niepłodności, które staną się realizatorami programu. Listę placówek poznamy zapewne już niebawem.

 

Czy personel medyczny posiada kwalifikacje i doświadczenie?

 

Doświadczenie, kwalifikacje lekarzy i personelu medycznego są istotnym czynnikiem przy wyborze kliniki leczenia niepłodności. Przed zdecydowaniem się na konkretną placówkę warto upewnić się, że personel posiada niezbędne certyfikaty potwierdzające jego kompetencje. Klinika Gyncentrum w Katowicach, specjalizująca się w in vitro, może pochwalić się ogromnym doświadczeniem w tym zakresie. Wspiera bowiem niepłodne pary w dążeniu do rodzicielstwa od przeszło dwóch dziesięcioleci.

 

Jakimi metodami klinika in vitro Katowice leczy swoich pacjentów?

 

Kliniki leczenia niepłodności starają się leczyć swoich pacjentów coraz nowszymi i skuteczniejszymi metodami. Są wręcz zobligowane do znajdywania innowacyjnych rozwiązań. Ponadto oferta kliniki powinna być przygotowana tak, by pacjent nie musiał biegać między ośrodkami, by wykonać wszystkie niezbędne badania czy procedury medyczne. Cała diagnostyka oraz leczenie powinny się odbywać w ramach jednego ośrodka. I tak właśnie jest w klinice leczenia niepłodności Gyncentrum. Nasi pacjenci nie muszą korzystać z usług innych placówek, chcąc zrealizować jakieś badanie albo poddać leczeniu. Wszystko, czego potrzebują jest dostępne na miejscu.

 

Czy personel kliniki jest miły i pomocny?

 

Pacjent kliniki leczenia niepłodności powinien mieć zapewnioną pełną opiekę. Rolą personelu jest przeprowadzenie go przez wszystkie etapy diagnostyki i leczenia, tak by nie czuł się zagubiony. Personel powinien też odpowiadać na wszystkie zadane przez pacjenta pytania, wykazywać się odpowiednim poziomem empatii i zrozumienia. Standardy obsługi pacjentów w klinikach in vitro w Katowicach mogą być różne, dlatego wyboru należy dokonywać bardzo ostrożnie.

 

Jakie opinie ma klinika in vitro w Katowicach, z której usług chcę skorzystać?

 

Zanim zlecimy klinice in vitro w Katowicach jakiekolwiek badanie, czy umówimy się na wizytę, dobrze, abyśmy sprawdzili, co myślą o niej inni. Na forach internetowych czy grupach w mediach społecznościowych znajdziemy dziesiątki opinii osób, które miały z nią już jakiś kontakt. Duża liczba pozytywnych opinii to dla nas sygnał, że danej klinice warto zaufać, negatywnych – że może warto poszukać innego ośrodka.

 

Czy klinika znajduje się w dogodnej dla mnie lokalizacji?

 

Dla pary, która od lat zmaga się z problemem niepłodności, lokalizacja kliniki in vitro teoretycznie nie powinna być aż tak kluczowa. Pacjenci są gotowi pokonać znaczne odległości, aby znaleźć placówkę, która pomoże im uzyskać upragnioną ciążę. Niemniej jednak, im bliżej miejsca zamieszkania znajduje się klinika, tym mniej czasu zajmuje podróż na wizytę, a w procesie diagnostyki i leczenia niepłodności takich wizyt może być wiele. Dlatego przed podjęciem decyzji co do wyboru kliniki leczenia niepłodności, warto sprawdzić jej lokalizację i upewnić się z jak daleka będziemy musieli do niej przyjeżdżać. Klinika in vitro w Katowicach to tylko jeden z oddziałów Gyncentrum, które ma swoje placówki w 8 dużych miastach w Polsce: Katowicach, Bielsku-Białej, Krakowie, Częstochowie, Poznaniu, Lublinie we Wrocławiu oraz w Warszawie.

 

Najlepsza klinika in vitro Katowice – podsumowanie

 

Podsumowując, wyboru kliniki leczenia niepłodności należy dokonywać w oparciu o pewne kryteria. Na pewno należy brać pod uwagę koszty leczenia, doświadczenie personelu medycznego, sposób obsługi pacjenta, stosowane w klinice metody leczenia, skuteczność, jaką osiąga w leczeniu, to czy można w niej skorzystać z refundacji do in vitro, a także, gdzie klinika się znajduje i jakie zbiera opinie od pacjentów korzystających już z jej usług. Uwzględniając wszystkie te aspekty, będziemy mieli na większą pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru i że otrzymamy w niej odpowiednią pomoc.

 

Obserwuj nas
Tematyka
Pierwszy Krok

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy naszej kliniki?
Skontaktuj się z nami już teraz!