Leczenie niepłodności Article · 13 września 2018

In vitro – czynniki zwiększające szansę na sukces

Stoicie przed decyzją o rozpoczęciu procedury in vitro? A może macie już za sobą kilka nieudanych prób? Dowiedzcie się, co determinuje sukces in vitro oraz poznajcie metody zwiększające jego skuteczność.  

In vitro - czynniki zwiększające szansę na sukces

Problem niepłodności dotyka około 1,5 mln polskich par rocznie. Dla wielu z nich, jedyną metodą pozwalającą spełnić marzenia o rodzicielstwie, jest in vitro. Czego Pacjenci obawiają się najbardziej? Niepowodzenia. Na sukces in vitro wpływa bowiem szereg czynników, często niezależnych od Pary, starającej się o dziecko.

 

Stoicie przed decyzją o rozpoczęciu procedury in vitro? A może macie już za sobą kilka nieudanych prób? Dowiedzcie się, co determinuje sukces in vitro oraz poznajcie metody zwiększające jego skuteczność.

 

Wiek, jakość nasienia… co więcej?

 

Wielu Pacjentów pyta wprost: „Jakie mamy szanse na powodzenie in vitro?” Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pomyślność zapłodnienia pozaustrojowego zależy bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim od stanu zdrowia Pacjentów oraz przyczyn niepłodności. Istnieje szereg schorzeń, które obniżają rokowania in vitro, a nawet uniemożliwiają jego przeprowadzenie. Istotny jest też czas trwania niepłodności oraz stan psychiczny Pacjentów.

 

Wiele w tym przypadku zależy od wieku, w jakim jest kobieta i jakości nasienia mężczyzny. Potencjał rozrodczy kobiety, która ukończyła 35 lat drastycznie spada. Statystycznie, skuteczność in vitro jest najwyższa u Pacjentek przed 35. rokiem życia. Również panowie muszą liczyć się z tym, że wraz z wiekiem parametry ich nasienia pogarszają się (pisaliśmy już o tym tutaj: https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/mezczyzna-im-starsz-tym-mniejsze-szanse-na-dziecko.

 

Jednak nie tylko kondycja przyszłych rodziców ma wpływ na powodzenie in vitro. Niemałą rolę odgrywa wiedza i doświadczenie lekarza prowadzącego Parę oraz embriologów. To właśnie w laboratorium embriologicznym dochodzi do zapłodnienia i odbywają się najważniejsze etapy rozwoju zarodka. Znaczenie ma zarówno praca zespołu embriologów – ich umiejętności i doświadczenie, jak i wyposażenie laboratorium oraz warunki w nim panujące – temperatura, pH, stężenie tlenu, jakość powietrza, stosowane pożywki hodowlane.

 

Na część tych czynników Para przystępująca do zapłodnienia in vitro nie ma wpływu – to fakt. Może jednak świadomie wybrać klinikę leczenia niepłodności oraz lekarza prowadzącego. Od tego w dużej mierze zależy sukces ich leczenia!

 

Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

 

W Polsce istnieje kilkadziesiąt placówek zajmujących się leczeniem niepłodności w różnym zakresie. Warto więc, by Pacjenci zastanowili się, który ośrodek zapewni im najlepszą opiekę i spełni ich oczekiwania. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Diagnostykę i leczenie najlepiej prowadzić w specjalizującym się w leczeniu niepłodności ośrodku. Warto zdecydować się na taki, który posiada wieloletnie doświadczenie, kompleksową ofertę oraz zaplecze laboratoryjne. Specjalistyczne ośrodki śledzą najnowsze dokonania medycyny rozrodu i adaptują je u siebie. Dzięki temu Para zyskuje z jednej strony możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki i leczenia w ramach jednego ośrodka, z drugiej ma dostęp do najnowocześniejszych metod w tym zakresie. W takiej klinice, na miejscu, dostępni są specjaliści oraz lekarze zajmujący się szeroko pojętą medycyną rozrodu.

 

Takim miejscem niewątpliwie jest Gyncentrum – ośrodek od wielu lat specjalizujący się w kompleksowym leczeniu niepłodności. Gyncentrum Clinic współpracuje z najlepszymi specjalistami medycyny rozrodu w zakresie ginekologii i położnictwa, endokrynologii, urologii, immunologii, genetyki klinicznej, embriologii i andrologii. Pacjenci mogą także liczyć na wsparcie psychologa i dietetyka. Ośrodek posiada nowoczesne zaplecze badawcze i technologiczne. Gyncentrum  zapewnia Pacjentom szeroki wachlarz usług, począwszy od pełnej diagnostyki niepłodności, poprzez podstawowe metody leczenia, a skończywszy na kompleksowych programach in vitro oraz dodatkowych procedurach zwiększających skuteczność zapłodnienia.

 

Jeszcze większa skuteczność dzięki technologii

 

In vitro to najbardziej zaawansowana metoda leczenia niepłodności. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Czy może być jeszcze skuteczniejsze? Owszem! Specjaliści z całego świata nieustannie nad tym pracują.

 

Obecnie kliniki leczenia niepłodności dysponują wieloma technikami, które zwiększają skuteczność zapłodnienia in vitro. Poznaj je!

 

IMSI

 

IMSI (ang. Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) to metoda in vitro polegająca na docytoplazmatycznej iniekcji morfologicznie i jakościowo wyselekcjonowanych plemników. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mikroskopu optycznego z cyfrowym torem obrazowym, który umożliwia analizę plemnika na ekranie monitora w powiększeniu do 6000 razy. Dla porównania, podczas procedury ICSI wykorzystuje się 400-krotne powiększenie. Metoda IMSI zwiększa szansę na powodzenie procesu zapłodnienia in vitro i donoszenie ciąży. Zastosowanie IMSI zmniejsza również odsetek poronień u pacjentek, których partnerzy mają zdiagnozowaną teratozoospermię.

 

Assisted Hatching

 

Assisted Hatching (AH) to zabieg polegający na nacięciu osłonki przejrzystej zarodka, bezpośrednio przed transferem do jamy macicy. Ułatwia to zarodkowi opuszczenie  otaczającej go osłonki oraz zwiększa szansę na prawidłową implantację.

 

MSOME

 

MSOME (ang. Motile Sperm Organelle Morphology Examination) to badanie morfologii ruchliwych plemników. Badanie wykonywane jest pod dużym powiększeniem mikroskopowym (6000-8000 razy). Dzięki temu możliwa jest dokładna ocena struktur wewnątrzkomórkowych plemników, między innymi obecności wakuoli w główce plemnika. Plemnik o właściwej budowie decyduje nie tylko o skutecznym zapłodnieniu, ale również o prawidłowym rozwoju zarodka. Użycie do procedury in vitro plemnika wyselekcjonowanego techniką MSOME zwiększa szanse na ciążę.

 

Diagnostyka preimplantacyjna – PGD/PGD-NGS

 

Diagnostyka preimplantacyjna umożliwia ocenę materiału genetycznego oraz wykrycie nieprawidłowości w genotypie zarodka jeszcze przed podaniem go do jamy macicy. Wczesne wykrycie wad oraz transfer zdrowych zarodków znacznie zwiększa szansę na ciążę i prawidłowy jej rozwój. Pozwala także Pacjentom uniknąć sytuacji związanych z decyzją o przerwaniu ciąży, czy poronieniem.

 

EmbryoGlue

 

EmbryoGlue to podłoże charakteryzujące się wysoką koncentracją hialuronianu. Jest także źródłem wszystkich składników odżywczych potrzebnych dla optymalnego rozwoju zarodka. Dzięki wysokiej zawartości hialuronianu EmbryoGlue stwarza optymalne warunki podczas transferu zarodka. EmbryoGlue zwiększa wskaźnik implantacji zarodka oraz uzyskanych ciąż.

 

EmbryoGen

 

EmbryoGen to specjalistyczne medium hodowlane, wzbogacone o czynnik wzrostu GM-CSF (Granulocyte-Macrophage Colony-Stimulating Factor). GM-CSF produkowany jest w nabłonku wyściełającym jajowody i macicę oraz w jajniku, pod wpływem estrogenów. Jego niedobór może wywołać niekorzystne dla rozwoju zarodka efekty. EmbryoGen działa bezpośrednio na zarodek i dzięki właściwemu poziomowi GM-CSF wpływa na proces podziałów komórkowych oraz prawidłowy rozwój zarodka.

 

System monitorowania zarodków

 

Primo Vision Time Lapse pozwala na ciągłą obserwację rozwoju zarodków bez wyjmowania ich z inkubatora, co chroni je przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Specjalnie zaprojektowany mikroskop cyfrowy, umieszczony w inkubatorze, wykonuje zdjęcia zarodka z częstotliwością co 5 minut. Następnie z setek zdjęć tworzy film ukazujący przebieg jego rozwoju. Pozwala to na ciągłe monitorowanie stadium rozwoju zarodka w czasie rzeczywistym, a także ocenę częstotliwości i jakości podziału komórkowego. Ma to decydujące znaczenie przy wyborze najlepiej rokującego zarodka do transferu.

 

Decydując się na zapłodnienie metodą in vitro warto dowiedzieć się więcej o dostępnych metodach i zapytać lekarza prowadzącego o tę, która zwiększy szanse na powodzenie!

Obserwuj nas
Leczenie niepłodności

Masz więcej pytań?
Zadzwoń lub napisz!