Badania prenatalne Article · 10 grudnia 2021

Czy badania prenatalne są refundowane?

Badania prenatalne to wszystkie badania wykonywane w trakcie ciąży mające ocenić jej przebieg oraz stan zdrowia dziecka przed narodzinami. Niektóre spośród nich rzeczywiście można zrobić na NFZ, koszty pozostałych trzeba już pokryć samodzielnie.

czy badania prenatalne są refundowane

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, które badania prenatalne są refundowane, a za które będziesz musiała zapłacić z własnej kieszeni? Badania prenatalne to wszystkie badania wykonywane w trakcie ciąży mające ocenić jej przebieg oraz stan zdrowia dziecka przed narodzinami. Niektóre spośród nich rzeczywiście można zrobić na NFZ, koszty pozostałych trzeba już pokryć samodzielnie.

 

Badania USG w ciąży gwarantowane przez NFZ

 

Obecne standardy opieki okołoporodowej przewidują 3 badania USG w trakcie trwania całej fizjologicznej ciąży. Powinny się one odbyć w 11.–14. tygodniu ciąży, między 18. a 22. tygodniem i między 28. a 32. tygodniem ciąży. Dwa pierwsze kobieta może wykonać w ramach NFZ. Żeby mogła jednak skorzystać z refundacji, musi spełniać określone warunki.

 

Bezpłatne badania prenatalne – tylko w określonych przypadkach

 

Do bezpłatnych badań prenatalnych istnieje kilka wskazań. Zaliczamy się do nich: 

 

  • wiek matki powyżej 35. lat
  • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej u płodu lub u dziecka
  • zagrożenie zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną
  • monogenetycznie lub wieloczynnikową
  • nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych w czasie ciąży
  • stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u matki lub ojca dziecka

 

Młode, zdrowe mamy do 35. roku życia rutynowo skierowań na badania z NFZ nie dostają, ponieważ nie spełniają tych kryteriów, które są wylistowane we wskazaniach Narodowego Funduszu Zdrowia. Większość przychodzi jednak bez skierowań – dziewczyny umawiają się prywatnie, ustalają termin i w odpowiednich tygodniach przyjeżdżają na badanie USG. – wyjaśnia dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska, specjalista położnictwa, ginekologii i perinatologii kliniki Gyncentrum.

 

 

Aby przyszła mama mogła uczestniczyć w programie bezpłatnych badań prenatalnych, musi posiadać skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę. Zastanawiasz się pewnie, co daje zakwalifikowanie się do programu? Jakie badania można w jego ramach wykonać? Otóż w pakiecie, oprócz USG, kobieta otrzymuje testy biochemiczne oceniające alfa-fetoproteinę, białko PAPP-A oraz beta-hCG. W razie konieczności przyszła mama może też poddać się inwazyjnej diagnostyce prenatalnej, konkretnie amniopunkcji, która polega na pobraniu próbki płynu owodniowego i analizie występujących w niej komórek płodu.

 

Badania prenatalne typu NIPT – tych NFZ nie refunduje

 

Nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji NIPT (Non-invasive Prenatal Testing) nie podlegają refundacji, co oznacza, że pacjentka musi za nie zapłacić z własnej kieszeni. Testy te opierają się na analizie wolnego DNA płodowego obecnego we krwi matki. Lekarz nie musi więc ingerować w otoczenie płodu, aby pobrać próbkę do badania. Z tego powodu są to badania bezpieczne i komfortowe zarówno dla matki jak i dla dziecka. W dodatku cechuje je wysoka skuteczność w wykrywaniu takich wad jak zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua czy Turnera. Do nieinwazyjnych testów prenatalnych nowej generacji zaliczają się np. test Panorama.

 

Czytaj też: Test Panorama – czym różni się od pozostałych testów typu NIPT?

 

Reasumując, badania prenatalne to wszystkie badania wykonywane w trakcie ciąży w celu określenia jej przebiegu oraz stanu zdrowia dziecka. Niektóre spośród badań w ciąży można zrobić w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, za inne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje także program bezpłatnych badań prenatalnych dla kobiet spełniających określone kryteria, np. z obciążonym wywiadem rodzinnym. Kobieta zakwalifikowana do programu może bezpłatnie wykonać badania nie wchodzące w zakres podstawowej opieki okołoporodowej, np. test podwójny (PAPP-A i beta-hCG) czy amniopunkcję.

 

Klinika Gyncentrum jest realizatorem Programu Badań Prenatalnych realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program ma za zadanie identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu, a także ich wczesną diagnostykę oraz,  jeśli to tylko możliwe, rozpoczęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym.

 

Gdzie można wykonać badania?

 

Zapraszamy na badania prenatalne prywatnie lub w ramach NFZ do naszych ośrodków w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej i Częstochowie.

Gyncentrum Katowice
ul. Kościuszki 229
tel. 32 506 57 77
e-mail: [email protected]

 

Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10
tel. 12 306 73 77

 

Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140
tel. 32 506 57 77
e-mail: [email protected]

 

Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9
tel. 32 506 57 77
e-mail: [email protected]

Obserwuj nas
Badania prenatalne