Badania prenatalne Article · 25 listopada 2023

Bezpłatne badania prenatalne w klinice Gyncentrum w Lublinie!

Coraz więcej Polek decyduje się na pierwsze dziecko po 30., a nawet 35. roku życia. Późne macierzyństwo postrzega się jako bardziej świadome i odpowiedzialne. Nie można jednak zapominać, że im starsza mama, tym większe ryzyko pojawienia się wad genetycznych u dziecka. I właśnie dla tych kobiet Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował Program Bezpłatnych Badań Prenatalnych, których zadaniem jest wykrycie ich jeszcze w czasie ciąży.  Od 1 grudnia będzie je można wykonać również w oddziale kliniki Gyncentrum w Lublinie! Co dokładnie objęte jest refundacją i jakie kryteria, oprócz wieku, trzeba spełnić, aby zakwalifikować się do programu? Odpowiedz poniżej.

badania prenatalne na NFZ w Lublinie

Badania prenatalne na NFZ  w Lublinie – co podlega refundacji?

 

Ciężarna, która zakwalifikowała się do programu może wykonać nieodpłatnie następujące badania prenatalne:

 

  • badanie USG I trymestru – 11-13+6 tydzień ciąży,
  • badanie USG II trymestru – 18 – 23 tydzień ciąży
  • badania biochemiczne (ocena stężenia białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta-hCG)
  • amniopunkcję – jeśli badania ultrasonograficzne i biochemiczne wskażą podwyższone ryzyko choroby genetycznej.

 

Czy przysługują mi badania prenatalne na NFZ w Lublinie? Kryteria kwalifikacyjne

 

Mimo iż każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniom prenatalnym, bez względu na wiek i choroby występujące w rodzinie, to jednak nie wszystkim przyszłym mamom przysługują one bezpłatnie. Aby ciężarna mogła skorzystać z refundacji, musi spełniać minimum jedno z poniższych kryteriów:

 

  • wiek powyżej 35. lat;
  • występowanie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub ojca dziecka;
  • występowanie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
  • występowanie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej u płodu lub dziecka;
  • uzyskanie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

 

Żeby przystąpić do programu, przyszła mama musi spełnić jeszcze jeden warunek, tj. posiadać skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę z opisem zaobserwowanych nieprawidłowości oraz informacją o wskazaniach do objęcia programem.

 

Podobny artykuł: Czy badania prenatalne są refundowane?

Masz więcej pytań?
Zadzwoń lub napisz już teraz! 

Przy wyborze ośrodka badań prenatalnych warto postawić na najlepszych!

 

Wybór ośrodka badań prenatalnych wcale nie jest taki prosty. Przyszli rodzice muszą zwrócić uwagę na szereg elementów, by mieć pewność, że oddają zdrowie swojego nienarodzone dziecka w ręce kompetentnych osób. Szczególnie istotne są certyfikaty potwierdzające kwalifikacje  i umiejętności w zakresie diagnostyki prenatalnej oraz genetycznej, takie jak certyfikat FMF (certyfikat Fundacji Medycyny Płodu) oraz Certyfikaty Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (USG PTG). Niemniej ważna będzie jakość sprzętu. Najlepiej wybrać placówkę wyposażoną w możliwie najnowszą aparaturę, pozwalającą na jak najdokładniejszą ocenę struktur anatomicznych płodu. Jednak trzeba też pamiętać, że niczym byłaby aparatura bez specjalistów, którzy ją obsługują. Przed dokonaniem wyboru sprawdźmy, kto wchodzi w skład zespołu lekarzy wykonujących badania prenatalne i jakie posiadają oni doświadczenie – jak wiadomo, im większe, tym lepsze.

 

Takim ośrodkiem bez wątpienia jest Klinika Leczenia Niepłodności i  Badań Prenatalnych Gyncentrum, w której pacjenci mają dostęp do zaawansowanej technologii diagnostycznej i są pod opieką wybitnych specjalistów z zakresu ginekologii, położnictwa i medycyny matczyno-płodowej (perinatologii). Klinika Gyncentrum wykonuje badania prenatalne na NFZ już w kilku miastach w Polsce. 1 grudnia dołączy do nich również Lublin.

 

Dowiedz się więcej: Badania prenatalne Gyncentrum Lublin 

 

Podsumowując, od 1 grudnia tego roku bezpłatne badania prenatalne będą dostępne również w klinice Gyncentrum w Lublinie. Refundacja przysługuje pacjentkom spełniającym określone kryteria i obejmuje badania USG I i II trymestru oraz testy biochemiczne, a razie konieczności także diagnostyczne badania prenatalne takie jak amniopunkcja. Badania prenatalne powinny być nieodłącznym elementem każdej ciąży, jednak warto wykonać je w sprawdzonym ośrodku.

 

Obserwuj nas
Tematyka
Badania prenatalne