Zdrowie kobiety Article · 4 września 2023

Diagnostyka endometriozy – od teraz wystarczy już tylko trochę krwi!

Endometrioza jest chorobą, na którą cierpi nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym. Do tej pory „złotym standardem” w diagnostyce endometriozy była laparoskopia, podczas której chirurg pobierał wycinki do badania histologicznego. Metoda ta, choć skuteczna, znacznie opóźniała diagnostykę choroby. W efekcie mijało czasem wiele lat, zanim pacjentka usłyszała prawidłowe rozpoznanie. A były to lata cierpień, bo endometrioza jest chorobą bardzo bolesną. W dodatku u co drugiej chorej może powodować niepłodność. Na szczęście na rynku pojawiło się zupełnie nowe badanie, które nie tylko przyspiesza diagnostykę, ale też znacznie ją upraszcza, bo jest wykonywane z krwi! W Polsce pierwszym ośrodkiem, gdzie przeprowadza się to przełomowe badanie jest laboratorium Gyncentrum.

kobieta oddająca krew do testu na endometriozę

Spis treści:

Test na endometriozę z krwi – jedyny z certyfikatem IVD
Diagnostyka endometriozy nigdy nie była tak prosta!
Test na endometriozie z krwi – dla kogo jest to badanie?
Endometrioza – wciąż stanowi dla nas zagadkę
Podsumowanie

Test na endometriozę z krwi – jedyny z certyfikatem IVD

 

Tak! Jest to jedyny, potwierdzony certyfikatem IVD, nieinwazyjny test na endometriozę z krwi dostępny obecnie na rynku, co tylko potwierdza jego wartość w diagnostyce tej choroby. Ponadto wyniki badań klinicznych potwierdziły jego wysoką skuteczność.

 

Niewątpliwą zaletą testu jest także jego przystępna cena. Badanie to kosztuje bowiem 380 złotych! Technologia, którą wykorzystuje nie wymaga dużych nakładów finansowych, dzięki czemu pomimo swojej innowacyjności, test można wykonać po tak atrakcyjnej cenie.

 

Diagnostyka endometriozy nigdy nie była tak prosta!

 

Wszystko, co kobieta musi zrobić, by wykonać test i dowiedzieć się, czy choruje na endometriozę, to przyjść (na czczo) do jednej z klinik Gyncentrum w umówionym wcześniej terminie i oddać niewielką próbkę krwi. Przed badaniem zostanie jeszcze poproszona o wypełnienie krótkiej ankiety, w której padną pytania o:

 

 • dotychczasową diagnostykę endometriozy (czy była podjęta i jakie procedury obejmowała);
 • jakość współżycia;
 • charakter miesiączek i zażywane w ich trakcie leki przeciwbólowe;
 • obecność torbieli.

 

I to wszystko! Jeśli wynik testu potwierdzi obecność endometriozy u pacjentki, specjaliści z kliniki Gyncentrum, powiedzą jej, jakie kroki powinna podjąć w kierunku skutecznego leczenia, które zmniejszy ból towarzyszący chorobie oraz zwiększy szanse na zajście w ciążę (jeśli w przyszłości planuje macierzyństwo). Endometriozę leczy się obecnie zarówno farmakologicznie jak i chirurgicznie za pomocą nowoczesnego noża plazmowego.

Dzięki innowacyjnej metodzie badania test na endometriozę z krwi

wykonasz w cenie 380 zł

Sprawdź >>

 

Test na endometriozie z krwi – dla kogo jest to badanie?

 

Test na endometriozę z krwi jest dedykowany przede wszystkim tym kobietom, które zmagają się z bólami w obrębie miednicy mniejszej, bezskutecznie starają się zajść w ciążę lub z innych względów podejrzewają u siebie endometriozę.

 

Endometrioza – wciąż stanowi dla nas zagadkę

 

Pomimo coraz lepszego zrozumienia endometriozy, mechanizmy powstawania tej przewlekłej i wyniszczającej choroby wciąż pozostają dla nas niejasne. Nie do końca wiemy, dlaczego tkanka endometrialna zaczyna narastać poza miejscem, w którym narastać powinna, czyli poza macicą. Za rozwój choroby obwinia się zarówno czynniki genetyczne, jak i immunologiczne czy środowiskowe. Jednak to nie brak wiedzy na temat przyczyn endometriozy wydaje się najgorszy, najgorsze są bowiem jej objawy. Dolegliwości towarzyszące chorobie potrafią być naprawdę trudne do zniesienia. W przebiegu choroby obserwuje się m.in.:

 

 • narastające, ostre bóle przedmenstruacyjne i menstruacyjne;
 • obfite krwawienia menstruacyjne;
 • zaburzenia miesiączkowania;
 • bolesne oddawanie moczu i stolca;
 • bolesne stosunki płciowe;
 • problemy ze strony układu pokarmowego: biegunki, zaparcia, bóle i wzdęcia brzucha;
 • trudności z zajściem w ciążę.

 

Jedynie dzięki wczesnej diagnostyce i starannie zaplanowanemu leczeniu chora ma szasnę pozbyć się bólu, a w przyszłości zostać mamą. Nowy test na endometriozę z krwi może jej w tym pomóc.

 

Reasumując, dotychczas stosowana laparoskopia, choć skuteczna, znacznie opóźniała moment rozpoznania endometriozy. Problem ten rozwiązuje jednak nowy test na endometriozę z krwi, który właśnie pojawił się na naszym rynku. Badanie można zrealizować po bardzo atrakcyjnej cenie, w dodatku jest nieinwazyjne. Dzięki nowej metodzie diagnostycznej kobieta chora na endometriozę może dużo szybciej podjąć leczenie, które uwolni ją od bólu i zwiększy szansę na zajście w ciążę.

 

Obserwuj nas
Tematyka
Zdrowie kobiety