Ciąża Article · 17 czerwca 2022

Wakacje w ciąży – o czym warto pamiętać?

Chciałabyś wyjechać na wakacje, ale jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy to bezpieczne? Spokojnie! Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, a do porodu jeszcze daleko, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrała się na urlop. Zanim jednak ruszysz w drogę, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

wakacje w ciąży

Nadszedł czerwiec. Sezon urlopowy oficjalnie możemy więc uznać za otwarty! Z tej okazji chciałabyś gdzieś wyjechać, ale jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy to bezpieczne. Spokojnie! Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, a do porodu jeszcze daleko, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrała się na urlop. Odpowiednio zaplanowany wyjazd pomoże Ci się zrelaksować i nabrać sił przed trudami nadchodzącego macierzyństwa. Zanim jednak ruszysz w drogę, przeczytaj ten artykuł. Mamy dla Ciebie garść praktycznych rad, dzięki którym wakacje w ciąży będą udane!

 

Poinformuj lekarza o swoich wakacyjnych planach

 

Zanim udasz się na wakacyjne wojaże, na wszelki wypadek skonsultuj swój wyjazd z lekarzem prowadzącym ciążę, który ostatecznie oceni, czy nie ma do niego przeciwskazań. Jeśli uzna, że Twoja ciąża jest zagrożona np. przedwczesnym porodem, na pewno odradzi Ci wszelkie podróże aż do rozwiązania. Wyjeżdżając, ryzykujesz wówczas, że wakacje zamiast być okazją do odpoczynku, staną się koszmarnym wspomnieniem.

 

Starannie wybierz cel podróży i środek transportu

 

Kobieta w ciąży teoretycznie może podróżować każdym środkiem transportu – samochodem, pociągiem, a nawet samolotem! Wybierając cel podróży, weź pod uwagę swoje samopoczucie oraz wiek ciąży (najbezpieczniej jest podróżować w II trymestrze). Wielogodzinna podróż może być dla Ciebie męcząca. Dlatego jeśli do tej pory jeździłaś w najdalsze zakątki Azji czy Afryki, tym razem proponujemy wybrać bliższą destynację. W Polsce również mamy wiele uroczych miejsc, które warto zobaczyć. A jeśli bardzo zależy Ci na zagranicznej wycieczce, wybierz kraj w Europie. I pamiętaj, co się odwlecze, to nie uciecze. Na podróże w dalekie, egzotyczne kraje przyjdzie jeszcze czas!

 

Opalaj się z umiarem

 

Opalanie generalnie nie jest zdrowe – dla wszystkich, nie tylko dla przyszłych mam. Nie oznacza to jednak, że przez całe wakacje musisz uciekać przed słońcem. Kąpiele słoneczne są jak najbardziej dozwolone, ale trzeba ich zażywać z umiarem! I to z kilku powodów. Zacznijmy od tego, że ciąża sprzyja powstawaniu przebarwień skórnych. Przez cały urlop powinnaś więc bacznie obserwować swoją skórę i obowiązkowo smarować się kremem z filtrem. By nie doprowadzić do przegrzania organizmu, regularnie nawadniaj tez organizm, pijąc duże ilości niegazowanej wody (butelkowanej, nie z kranu!) oraz noś nakrycie głowy. Jeśli masz możliwość, jak najwięcej siedź pod parasolem. I UWAGA! W ciąży powinnaś też chronić oczy, ponieważ w następstwie zmian hormonalnych spada ich nawilżenie. Wychodząc na plażę, spacer czy wycieczkę, zawsze miej więc przy sobie przeciwsłoneczne okulary.

 

Sprawdź dostęp do opieki medycznej w kraju, do którego jedziesz

 

Jeszcze przed wyjazdem sprawdź adres najbliższego szpitala, do którego w razie potrzeby będziesz mogła się zgłosić. Do walizki włóż także wszystkie aktualne wyniki badań. Jeśli kraj, do którego planujesz się udać mieści się na terenie Unii Europejskiej, koniecznie wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewni Ci ona bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej. Jeśli wybierasz się na wakacje zorganizowane przez biuro podróży, rozważ wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli już wiesz, że dostęp do opieki medycznej w danym kraju może być utrudniony, dla bezpieczeństwa wybierz inną destynację.

 

Sprawdź warunki hotelowe i ofertę gastronomiczną

 

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź opinie o hotelu, w którym będziesz mieszkać. Czy jest w nim czysto, czy pokoje są wyposażone w łazienki, czy może goście hotelowi korzystają ze wspólnych. W czasie ciąży jesteś dużo bardziej narażona na wszelkiego rodzaju infekcje (intymne, pokarmowe). Jadąc za granicę w stanie błogosławionym, warto wybrać więc hotel o nieco wyższym standardzie. Dowiedz się także, jakie dania są w nim serwowane i w jakich godzinach. Jako przyszła mama musisz jeść dobrze zbilansowane posiłki o w miarę stałych porach.

 

Podobny artykuł: Na co powinna uważać przyszła mama latem?

 

Uważaj na to, co jesz w restauracjach

 

W trakcie wakacyjnego urlopu zapewne nie raz zawitasz do restauracji czy baru. Miejsce posiłku wybieraj jednak ostrożnie. Przed udaniem się do danego punktu gastronomicznego, prześledź najpierw opinię na jego temat. Jeśli po wejściu do restauracji czy baru od razu poczujesz zapach starego tłuszczu, uciekaj. Unikaj też jedzenia surowego mięsa i nabiału z niepasteryzowanego mleka, ponieważ mogą one być źródłem niebezpiecznych dla ciąży bakterii. Nie żałuj sobie natomiast świeżych warzyw, owoców oraz ryb. Wbrew powszechnej opinii w ciąży dozwolone jest także jedzenie owoców morza, jednak dopiero po obróbce technicznej. Na pewno nie mogą być surowe czy niedogotowane.

 

Pływaj w morzu i basenie, ale…

 

Pływanie jest najzdrowszą formą aktywności fizycznej w ciąży. Dlatego w czasie wakacyjnego urlopu pływaj dowoli – zarówno w morzu, jak i na basenie. Zażywając morskich kąpieli, uważaj jednak na fale, ponieważ ich uderzenie w brzuch może być niebezpieczne dla dziecka. Ponadto do wody zanurzaj się powoli, by nie doznać szoku termicznego. Jeśli natomiast korzystasz z przyhotelowego basenu, upewnij się, że woda w nim jest czysta – chyba nie chcesz przywieźć z wakacji pamiątki w postaci infekcji intymnej?

 

Na wakacje zabierz kogoś bliskiego!

 

Partnera, mamę, siostrę albo przyjaciółkę. Będziesz się czuła bezpieczniej, mając świadomość, że ktoś zaufany jest blisko i w razie potrzeby udzieli Ci pomocy. Poza tym bądźmy szczerzy, podróżowanie w towarzystwie jest dużo przyjemniejsze i ciekawsze.

 

Jesteś w ciąży i kochasz podróżować? Nie musisz rezygnować z wakacyjnych planów. Ważne jednak, by Twój wyjazd był starannie zaplanowany. Sprawdź dokładnie hotel, w którym będziesz mieszkać oraz dostęp do opieki medycznej, wybieraj tylko sprawdzone punkty gastronomiczne i nie przesadzaj z opalaniem! Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, a wakacje w ciąży będą samą przyjemnością. Jeśli jednak zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem lub udaj do najbliższego szpitala.

Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża