Ginekologia Article · 27 grudnia 2019

Antykoncepcja hormonalna – jak wpływa na płodność kobiety?

Choć antykoncepcja hormonalna uznawana jest za jedną z najpewniejszych metod zapobiegania ciąży. Wiele pań nie chce jednak jej stosować w obawie przed późniejszymi problemami zajściem w ciążę. Czy słusznie?

Antykoncepcja hormonalna – jak wpływa na płodność kobiety?

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna powstała w latach 60. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu przechodziła liczne modyfikacje, aby stać się jeszcze bardziej skuteczną i bezpieczną dla kobiety. Choć antykoncepcja hormonalna uznawana jest dziś za jedną z najpewniejszych metod zapobiegania ciąży, wiele pań nie chce jej stosować, obawiając się późniejszych problemów z zajściem w ciążę. Czy słusznie? Postarajmy się to ustalić.

 

Jak działa antykoncepcja hormonalna

 

Głównym zadaniem antykoncepcji hormonalnej jest czasowe wstrzymanie owulacji. Aby osiągnąć ten cel kobieta przyjmuje różne dawki hormonów płciowych (estrogen i progestagen lub sam progestagen). W obecnych czasach antykoncepcja hormonalna nie występuje już wyłącznie w postaci podawanych doustnie tabletek. Dostępne są także plastry antykoncepcyjne, zastrzyki domięśniowe czy krążki dopochwowe. Wszystkie te środki, pomimo różnej formy, działają na tej samej zasadzie.

 

ginekolog antykoncepcja katowice bielsko-biała kraków częstochowa

Antykoncepcja hormonalna odbiera płodność?

 

Tak, ale tylko na czas jej stosowania. Efekt antykoncepcyjny jest bowiem w pełni odwracalny, a kobieta bardzo szybko po odstawieniu tabletek odzyskuje płodność. Znajdujące się w tabletkach czy plastrach hormony nie gromadzą się w organizmie, dlatego już po niedługim czasie od ich odstawienia w zasadzie nie ma po nich śladu.

 

Badania naukowe dowiodły, że doustna antykoncepcja hormonalna może jedynie nieznacznie opóźnić powrót płodności. Ma to związek z czasowym zablokowaniem owulacji i działaniem hormonów. Jednak żaden z preparatów nie pozbawia kobiety możliwości zajścia w ciążę na zawsze. Współczesne środki antykoncepcyjne zawierają niewielkie dawki hormonów, w związku z czym nie mają aż tak znaczącego wpływu na organizm. Dotyczy to zarówno tabletek antykoncepcyjnych, jak i działających w ten sam sposób plastrów, zastrzyków czy krążków dopochwowych.

 

Antykoncepcja hormonalna a płodność – co mówią statystyki?

 

Około połowa kobiet zachodzi w ciążę w ciągu pierwszych 3 miesięcy po odstawieniu pigułek. Większości udaje się natomiast osiągnąć ten cel po 12 miesiącach (według raportu opublikowanego w czasopiśmie „Contraception and Reproductive Medicine” udaje się to przeszło 83% kobiet spośród 14.884 badanych).

 

Kiedy zacząć starać się o dziecko po odstawieniu antykoncepcji?

 

W zasadzie już w pierwszym cyklu po zaprzestaniu brania tabletek organizm kobiety jest gotowy do poczęcia. Oczywiście niektóre panie potrzebują nieco więcej czasu na odzyskanie równowagi hormonalnej. Wszystko zależy bowiem od rodzaju stosowanej antykoncepcji. Generalnie uznaje się, że para powinna zajść w ciążę właśnie do roku od jej odstawienia.

 

Ogromne znaczenie będzie miał również wiek. Kobietom, które przez wiele lat stosowały antykoncepcję hormonalną wydaje się, że przyczyną ich problemów z poczęciem dziecka jest długotrwałe przyjmowanie hormonów. Załóżmy jednak, że taka kobieta stosuje antykoncepcję przez 10 lat, począwszy od 25 roku życia. Po przerwaniu brania tabletek, czyli w wieku 35 lat jej płodność faktycznie będzie już niższa, jednak nie z powodu działania hormonów, a upływającego czasu.

 

badanie rezerwy jajnikowej katowice bielsko-biała częstochowa kraków

Większe szanse na dziecko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Czy to możliwe?

 

Tak! U wielu kobiet po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność wzrasta, ponieważ w pierwszych cyklach uwalnia się więcej niż jedno jajeczko. W ten sposób organizm próbuje „nadrobić zaległości” spowodowane czasowym brakiem owulacji. Większa liczba uwolnionych jajeczek stwarza z kolei szansę na ciążę mnogą.

 

Płodność zależna nie tylko od hormonów

 

Ludzką płodnością sterują dość skomplikowane mechanizmy. To, jak szybko zajdziemy w ciążę nie zależy jedynie od poziomu hormonów i rodzaju stosowanej antykoncepcji. Ogromny wpływ na zdolność do poczęcia dziecka mają też tryb życia (dieta, nałogi, rodzaj wykonywanej pracy), zażywane leki czy przebyte choroby. Jeśli chcemy szybko zostać rodzicami, powinniśmy mieć na uwadze wszystkie te czynniki.

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia