Ginekologia Article · 14 lutego 2018

Kochajcie się… na zdrowie i płodność

Jaką rolę seks odgrywa w związku? Jak często i w jaki sposób należy się kochać, aby szanse na poczęcie dziecka wzrosły? Za oknem zimno, a w sypialni gorąco – to idealny scenariusz na dzień zakochanych.

Kochajcie się… na zdrowie i płodność

Jaką rolę seks odgrywa w związku? Jak często i w jaki sposób należy się kochać, aby szanse na poczęcie dziecka wzrosły?

 

Długi weekend, czas wolny… wszystko budzi się do życia. Nasz temperament i libido również. Początek maja – miesiąca, który został okrzyknięty miesiącem miłości, to idealny czas, aby odpowiedzieć Wam na powyższe pytania oraz przede wszystkim zachęcić Was do regularnego i pełnego satysfakcji seksu. To sposób, który zdecydowanie zbliży Was do siebie oraz do wymarzonych dwóch kresek na teście ciążowym. Przyjemnej lektury 🙂

 

Dlaczego seks jest ważny?

 

ONA – „Dzięki zbliżeniom mogę poczuć bliskość partnera. Sama tak mogę mu okazać swoje uczucie”
ON – „Seks jest podstawą udanego związku. Pozwala mi się zrelaksować, odprężyć i odreagować”

 

Bliskość emocjonalna i fizyczna są ważnymi elementami udanego związku. Istnieje powszechne przekonanie, że seks jest ważniejszy dla mężczyzn niż dla kobiet. Czy to prawda? Można dywagować, przytaczać przykłady, argumenty. Co pewne – zawsze to sprawa indywidualna, zależna m.in. od temperamentu. Biologia po części potwierdza męskie ukierunkowanie na seks – determinuje to testosteron! Dla kobiet najważniejsza jest bliskość, intymność, czułość i poczucie bezpieczeństwa. W końcu kobiety to strażniczki domowego ogniska… najważniejsze, by spotkać się w połowie drogi – szanując potrzeby drugiej osoby. Wówczas możliwe stanie się osiągnięcie pełnej satysfakcji z życia intymnego. To wyzwanie, o czym wie niejedna para… Brak satysfakcji ze współżycia jest częstą przyczyną zdrad, a w konsekwencji rozpadu związku. Zastanów się, co sprawiłoby Ci przyjemność i nie bój się o tym rozmawiać! Już sama rozmowa pomoże Wam zrozumieć swoje potrzeby i być może odkryć kolejne karty związku, które ożywią uczucia.

 

Niech każdy się dowie, że seks to zdrowie!

 

Bliskość między kochającymi się ludźmi ma działanie prozdrowotne oraz terapeutyczne. Być może poniższe zalety „spraw łóżkowych” dodatkowo Cię przekonają… PS. Warto przeczytać je z partnerem/partnerką 🙂

 

Umacnia relację

 

Czy wiesz, że podczas współżycia nasza przysadka mózgowa wytwarza ogromne ilości oksytocyny, która jest nazywana również „hormonem przywiązania”? Kiedy rezygnujemy z regularnego współżycia poziom oksytocyny spada, a wraz z nim bliskość między Wami. Jeżeli pragniesz udanego związku, pamiętaj, że nasze neuroprzekaźniki wymagają stałego „doładowania”.

 

Pozwala zachować kondycję fizyczną

 

W żartach często mówimy, że naszą ulubioną dyscypliną sportową jest seks. Żarty powinny przybrać poważny ton, ponieważ, jak się okazuje, miłość fizyczna to najlepszy trening ogólnorozwojowy. Podczas stosunku angażujemy większość mięśni, nasze tętno się podnosi, a metabolizm gwałtownie przyśpiesza. Można to porównać do treningu interwałowego, który jest uznawany za najlepszą metodę spalania tłuszczu. Podczas przeciętnego stosunku trwającego 20 minut, mężczyzna spala ok. 100 kalorii, a kobieta 70. Zmotywowani?

 

Najlepszy antydepresant

 

Jeżeli za Twoje gorsze samopoczucie odpowiadają kompleksy to powinnaś wiedzieć, że wspólna nagość zacieśniania więzi i powoduje wzrost akceptacji własnego ciała. Kiedy zaczynasz lubić swoje ciało nabierasz pewności siebie, co bezpośrednio przekłada się na Twoje samopoczucie. Jak ty jesteś zadowolona, partner odbiera to jak częściowo swoją zasługę, co motywuje go do kontynuacji dzieła… Warto rozkręcić tę machinę! Z medycznego punktu widzenia orgazm to bodziec wyzwalający hormony szczęścia, czyli endorfiny.

 

Lekarstwo na ból głowy i bóle menstruacyjne

 

Męskie nasienie to porcja środków przeciwbólowych. Brzmi niewiarygodnie? Odpowiada za to prostaglandyna. Jednocześnie, podczas stosunku w mózgu wydzielają się wspomniane już wcześniej endorfiny, które działają jak antydepresanty i również łagodzą ból. W momencie szczytowania poziom hormonu szczęścia wzrasta dwukrotnie. Takie uderzenie szczęścia niweluje bóle miejscowe.

 

Sposób na odmłodzenie

 

To za sprawą naturalnego hormonu DHEA produkowanego w nadnerczach. Jest on nazywany również hormonem młodości. W trakcie seksu jego wydzielanie w organizmie wzrasta nawet pięciokrotnie! Co ciekawe, jedną z osławionych zalet tego hormonu jest wzrost libido. Także, jeżeli regularnie się kochasz … zmarszczki pójdą w niepamięć 🙂

 

Jak często uprawiać seks, aby zajść w ciążę?

 

Tak często jak macie ochotę, czy wtedy kiedy masz dni płodne? Rozwiejemy Twoje wątpliwości.  Bardzo dużą rolę w procesie zapłodnienia odgrywa jakość nasienia. Badania przeprowadzone przez Gyncentrum na grupie 100 mężczyzn wskazują, że najlepiej zachowywać 2-3 dniowy okres abstynencji seksualnej. Przekłada się to bezpośrednio na właściwe parametry plemników i nasienia. Po owych 2-3 dniach plemniki odznaczają się najlepszymi właściwościami biologicznymi. Są w pełni dojrzałe do wykonania „swojego zadania”. Mają największą ruchliwość (na poziomie 56,5%), płyną do przodu w ruchu postępowym, a ich koncentracja jest najwłaściwsza. W skrócie – są gotowe do akcji! Po 4 – dniowej przerwie od seksu parametry męskiej płodności znacząco spadają, a co za tym idzie, szanse na dziecko maleją. Jeżeli chodzi o kobiecą płodność, możesz prowadzić kalendarzyk płodności czy skorzystać z testów owulacyjnych. Nie mniej ważna jest sama przyjemność ze zbliżeń. Pamiętaj, że podczas starań o dziecko warto czerpać z seksu wiele przyjemności. Dlaczego?

 

Orgazm ma moc… poczęcia!

 

Szczytowanie podczas stosunku to kilka – kilkanaście sekund, które wprawiają kochanków w stan rozkoszy. Czy na tym kończy się rola orgazmu? W przypadku mężczyzn odpowiedź jest oczywista. Odnośnie kobiet, niekoniecznie. Właśnie dlatego pod lupę bierzemy damskie uniesienia… Kobiecy orgazm poza doznaniami natury psychicznej wiąże się z rytmicznymi skurczami mięśni w okolicy narządów płciowych, wzrostem częstotliwości oddechów oraz przyspieszeniem akcji serca. Natura doskonale wie co robi! Skurcze mięśni podczas kobiecego szczytowania występują z tą samą częstotliwością zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, co ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Badania potwierdzają, że kobiety które chcą zajść w ciążę podświadomie przeżywają orgazm razem z partnerem lub bezpośrednio po jego ejakulacji. Podsumowując, orgazm zwiększa szanse na zapłodnienie. Dobre nastawienie i skupienie się na przyjemności mogą okazać się bardziej opłacalne w tej materii od kalendarzyka…

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia

Chcesz wiedzieć więcej?
Zadzwoń lub napisz