Leczenie niepłodności Article · 21 grudnia 2018

10 kroków od pierwszego telefonu do in vitro

Zostaliście zakwalifikowani do programu in vitro i zastanawiacie się jak przebiegają kolejne etapy leczenia? Przedstawiamy 10 kroków, które dokładnie opisują przebieg całego leczenia.

10 kroków od pierwszego telefonu do in vitro

1. Kontakt z koordynatorem medycznym

 

 

Z naszymi medycznymi koordynatorami można skontaktować się telefonicznie, mailowo lub osobiście w klinice. Przed pierwszą wizytą lekarską pacjent uzyskuje szereg niezbędnych informacji o programie in vitro z komórką dawczyni. Koordynator w trakcie spotkanie lub rozmowy telefonicznej/mailowej odpowiada na wszelkie nurtujące pytania i wątpliwości związane z procedurą. Ustala z pacjentami termin pierwszej wizyty lekarskiej.

 

2. Wizyta lekarska kwalifikująca do programu

 

W trakcie wizyty kwalifikującej do programu lekarz ustala dla pacjentów protokół leczenia. Zaraz po wizycie koordynator wypełnia z pacjentami niezbędną dokumentację. Pacjenci wykonują zlecone badania i pozostają w stałym kontakcie ze swoim opiekunem medycznym.

 

3. Dopasowanie dawczyni

 

Koordynator wraz z lekarzem dopasowuje dla pacjentów odpowiednią Dawczynie. Po dopasowaniu dopinane są sprawy formalne – opłacenie programu i podpisanie umów.

 

4. Oczekiwania na wyniki

 

Koordynator informuje pacjentów o wynikach. Jeśli wyniki są prawidłowe umawiamy pacjentów na wizytę, podczas której lekarz rozpisuje leki przygotowujące do transferu.

 

  • jeśli wyniki są nieprawidłowych koordynator konsultuje to z lekarzem i informuje pacjenta o dodatkowych zaleceniach
  • pacjent może zadzwonić lub napisać do swojego koordynatora z każdym pytaniem i wątpliwością, jaka pojawia się w trakcie trwania leczenia.

 

5. Przygotowanie do procedury

 

Pacjentka rozpoczyna przygotowanie wg ustalonego protokołu. Informuje swojego koordynatora o rozpoczęciu zażywania leków. Koordynator ustala pacjentce wizytę kontrolną w trakcie przygotowania do transferu.

 

6. Kontrola w trakcie przygotowania do transferu

 

W trakcie wizyty kontrolnej lekarz ustala dzień zapłodnienia i transferu. Koordynator ustala szczegóły w laboratorium i informuje pacjentów.

 

7. Zapłodnienie komórek i hodowla zarodków

 

Kiedy endometrium pacjentki jest odpowiednie do wymagań procedury zapłodnione zostają komórki jajowe i postępuje hodowla uzyskanych zarodków. Pacjent uzyskuje codziennie informacje z laboratorium o postępach hodowli laboratoryjnej.

 

8. Transfer

 

Według zaleceń lekarza prowadzącego w 3 albo 5 dniu hodowli zarodków wykonywany jest transfer. Pacjenci pojawiają się w klinice i lekarz dokonuje procedury. Po zabiegu wykonywana jest konsultacja, w trakcie której zostają przekazane niezbędne informacje o stosowaniu leków, dacie wykonania badania bety HCG i stylu życia na kolejne 11 dni po transferze.

 

9. Po transferze

 

Pacjent stosuje zalecenia lekarza i koordynatora. Pacjent zawsze może zadzwonić do koordynatora jeśli pojawi się konieczność konsultacji.

 

10. Dzień badania beta HCG

 

Pacjenci informują swojego koordynatora o pierwszym wyniku bety. Koordynator przekazuje wiadomość lekarzowi i informuje pacjentów o dalszych zaleceniach lekarza. Kolejna beta powinna być wykonana po 48h od poprzedniej  i usg po 21 dniach od transferu.

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności