Ginekologia Article · 16 stycznia 2018

Planujesz ciążę po 35 roku życia? Musisz wiedzieć, że…

Polki zachodzą w ciążę znacznie później niż dekadę temu. Statystycznie pierwsze dziecko rodzą w wieku 27-28 lat, ale też coraz częściej zostają matkami po trzydziestce, a nawet po czterdziestce. Nikogo nie dziwią kobiety, którym jest dane usłyszeć słowo „mama” w czwartej dekadzie swojego życia.

Planujesz ciążę po 35 roku życia? Musisz wiedzieć, że…

Polki zachodzą w ciążę znacznie później niż dekadę temu. Statystycznie pierwsze dziecko rodzą w wieku 27-28 lat, ale też coraz częściej zostają matkami po trzydziestce, a nawet po czterdziestce. Nikogo nie dziwią kobiety, którym jest dane usłyszeć słowo „mama” w czwartej dekadzie swojego życia. Mówi się, że macierzyństwo w późnym wieku odmładza kobiety, wydłuża życie i przede wszystkim daje większą satysfakcję. Można się z tym zgadzać lub nie – to sprawa indywidualna. Trzymając się faktów, pamiętajmy, że wraz z wiekiem zmniejsza się płodność kobiety, co wiąże się z ryzykiem braku potomstwa… Dlatego, jeżeli odkładasz bycie mamą na później, zrób to świadomie i odpowiedzialnie!

 

Nie jesteś sama

 

Współczesne kobiety żyją szybko i intensywnie. Inwestują w siebie, zdobywają wykształcenie, podnoszą kwalifikacje i wspinają się po szczeblach kariery zawodowej. Dokładając do tego pasje, zainteresowania i życie towarzyskie, ciężko o jeszcze jeden element życiowej układanki, jakim jest macierzyństwo. „To jeszcze nie czas”- powtarzają panie wspominając o dziecku. „Nie mam odpowiedniego zaplecza finansowego, nie jestem pewna swojego partnera, muszę dojrzeć emocjonalnie” – to argumenty, które stoją za odkładaniem ciąży na później. Biologia jednak rządzi się swoimi prawami i reguluje kobiecą zdolność rozrodczą tak, aby priorytetem była prokreacja… Nie w tych czasach! Kobiety są silne i niezależne, wybierają dogodny dla siebie moment. Zaawansowane i skuteczne metody antykoncepcji pomagają stymulować płodność zgodnie z oczekiwaniami. Późna ciąża ma zaletę, która kusi wiele kobiet. Mowa o świadomości i spełnieniu, które towarzyszą dojrzałemu macierzyństwu. Ponadto mamy 35+ są spokojniejsze i potrafią się „delektować” macierzyństwem bardziej aniżeli 25-latki, które jednocześnie chcą w 100% poświęcić się dziecku oraz rozwojowi osobistemu.

 

Odkładanie ciąży na później wiąże się z ryzykiem

 

Największym zagrożeniem, które wynika z odkładania macierzyństwa na później jest utrata płodności, a tym samym pozbawienie się szansy na bycie mamą. Dlatego w szczególności powinnaś dopilnować, aby ten „właściwy moment” nie przyszedł zbyt późno. Po 30 roku życia płodność kobiety znacząco spada i zmniejsza się prawdopodobieństwo implantacji embrionu. Ponadto po 30 roku życia kobiecy organizm produkuje znacznie mniejsze ilości progesteronu.

 

Test płodności to podstawa

 

Zastanawia Cię, skąd dowiesz się o tym, że Twoja płodność przemija, albo wręcz przeciwnie – możesz spokojnie odłożyć macierzyństwo na później? Z pomocą przychodzi badanie stężenia AMH, czyli hormonu anty-Mülllerowskiego. Wynik badania pozwala precyzyjnie określić stan płodności kobiety oraz stan pęcherzyków jajnikowych. Badanie AMH powinny wykonać panie po 30. roku życia, a czasem zleca się je także kobietom po 20. roku życia. Wynika to z faktu, iż coraz młodsze kobiety mają problem z płodnością. Ocena rezerwy jajnikowej sygnalizuje problem przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz pozwala przewidzieć moment wejścia w okres menopauzy. Badanie wykonuje się z krwi, a w Klinice Gyncentrum na wynik czeka się 20 min. Jeżeli wynik badania wskazuje na to, że Twoja rezerwa jajnikowa wygasa, a Ty planujesz macierzyństwo, należy podjąć konkretne kroki w celu poprawy płodności.

 

amh cena katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

Możesz zabezpieczyć swoją płodność

 

…poprzez zamrożenie komórek jajowych. Jeżeli masz 30 lat bądź więcej i bardzo chcesz zostać mamą, ale w tym momencie z różnych względów nie chcesz lub nie możesz zajść w ciążę, warto pomyśleć o krioprezerwacji. W Polsce przybywa kobiet, które decydują się na tę metodę zabezpieczenia płodności. Najczęściej są to młode mężatki, ale także singielki, świadomie myślące o przyszłym macierzyństwie.

 

To również rozwiązanie zabezpieczające płodność u Pań, które są w grupie ryzyka chorób nowotworowych. Jeżeli obawiasz się choroby, bądź w twojej rodzinie istnieje obciążenie, warto zainteresować się tematyką Oncofertility. Leczenie nowotworów – chemio i radioterapia negatywnie wpływają na kobiecą płodność. Często dochodzi do uszkodzenia struktury jajników, a w konsekwencji do wyniszczenia rezerwy komórek jajowych. By móc cieszyć się macierzyństwem po zakończonej terapii ginekolodzy zalecają krioprezerwację płodności nawet bardzo młodym kobietom.

 

In vitro z komórką dawczyni to nowa nadzieja na macierzyństwo

 

A co z kobietami, które nie zdążyły zamrozić swoich komórek jajowych? Ratunkiem i nadzieją są banki gamet. Skorzystanie z komórek jajowych anonimowej dawczyni to często jedyna i ostatnia szansa na macierzyństwo. Dlatego, jeżeli masz za sobą lata starań o dziecko, a nawet nieudane próby in vitro, możesz wziąć pod uwagę jeszcze tę opcję.

 

in vitro komórka jajowa dawczyni katowice kraków częstochowa bielsko-biała

 

Późne ciąże wymagają specjalistycznych badań

 

Udało się! Jesteś w ciąży i przepełnia Cię radość. Natomiast dla bezpieczeństwa swojego i dziecka ginekolog z pewnością zaleci Ci szczególną ostrożność oraz szereg badań. Dlaczego? Z medycznego punktu widzenia późna ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka. Zwiększa się wówczas ryzyko poronienia i wystąpienia wad płodu. Ponadto, późne ciąże często wiążą się z wystąpieniem zatrucia ciążowego, cukrzycy, nadmiernej otyłości i nietolerancji węglowodanów. Nierzadko dochodzi do chorób nerek, układu krążenia czy nadciśnienia tętniczego. Dlatego tak ważne jest, abyś pozostała pod stałą kontrolą lekarza.

 

Badania zalecane dla ciężarnej powyżej 35. roku życia:

 

  • Nieinwazyjne badania genetyczne (USG i test PAPP-A między 11. a 13. tygodniem ciąży).
  • W przypadku wątpliwego wyniku, ciężarna powinna wykonać amniopunkcję, czyli analizę płynu owodniowego.

 

Późne macierzyństwo jest w modzie. Pochwalają je psychologowie, innego zdania są ginekolodzy. Wiele kobiet, które przeoczyły swój moment na zajście w ciążę, przekazałoby swoim koleżankom dobre rady… Kluczową z nich pewnie byłaby ta, abyś upewniła się, czy na pewno możesz odkładać rolę mamy na później.

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia

Chcesz świadomie zaplanować macierzyństwo?
Umów konsultację ze specjalistą Gyncentrum