Ginekologia Article · 16 stycznia 2018

Planujesz ciążę po 35 roku życia? Musisz wiedzieć, że…

Polki zachodzą w ciążę znacznie później niż dekadę temu. Statystycznie pierwsze dziecko rodzą w wieku 27-28 lat, ale też coraz częściej zostają matkami po trzydziestce, a nawet po czterdziestce. Nikogo nie dziwią kobiety, którym jest dane usłyszeć słowo „mama” w czwartej dekadzie swojego życia.

Planujesz ciążę po 35 roku życia? Musisz wiedzieć, że…

Polki zachodzą w ciążę znacznie później niż dekadę temu. Statystycznie pierwsze dziecko rodzą w wieku 27-28 lat, ale też coraz częściej zostają matkami po trzydziestce, a nawet po czterdziestce. Nikogo nie dziwią kobiety, którym jest dane usłyszeć słowo „mama” w czwartej dekadzie swojego życia. Mówi się, że macierzyństwo w późnym wieku odmładza kobiety, wydłuża życie i przede wszystkim daje większą satysfakcję. Można się z tym zgadzać lub nie – to sprawa indywidualna. Trzymając się faktów, pamiętajmy, że wraz z wiekiem zmniejsza się płodność kobiety, co wiąże się z ryzykiem braku potomstwa… Dlatego, jeżeli odkładasz bycie mamą na później, zrób to świadomie i odpowiedzialnie!

 

Nie jesteś sama

 

Współczesne kobiety żyją szybko i intensywnie. Inwestują w siebie, zdobywają wykształcenie, podnoszą kwalifikacje i wspinają się po szczeblach kariery zawodowej. Dokładając do tego pasje, zainteresowania i życie towarzyskie, ciężko o jeszcze jeden element życiowej układanki, jakim jest macierzyństwo. „To jeszcze nie czas”- powtarzają panie wspominając o dziecku. „Nie mam odpowiedniego zaplecza finansowego, nie jestem pewna swojego partnera, muszę dojrzeć emocjonalnie” – to argumenty, które stoją za odkładaniem ciąży na później. Biologia jednak rządzi się swoimi prawami i reguluje kobiecą zdolność rozrodczą tak, aby priorytetem była prokreacja… Nie w tych czasach! Kobiety są silne i niezależne, wybierają dogodny dla siebie moment. Zaawansowane i skuteczne metody antykoncepcji pomagają stymulować płodność zgodnie z oczekiwaniami. Późna ciąża ma zaletę, która kusi wiele kobiet. Mowa o świadomości i spełnieniu, które towarzyszą dojrzałemu macierzyństwu. Ponadto mamy 35+ są spokojniejsze i potrafią się „delektować” macierzyństwem bardziej aniżeli 25-latki, które jednocześnie chcą w 100% poświęcić się dziecku oraz rozwojowi osobistemu.

 

Odkładanie ciąży na później wiąże się z ryzykiem

 

Największym zagrożeniem, które wynika z odkładania macierzyństwa na później jest utrata płodności, a tym samym pozbawienie się szansy na bycie mamą. Dlatego w szczególności powinnaś dopilnować, aby ten „właściwy moment” nie przyszedł zbyt późno. Po 30 roku życia płodność kobiety znacząco spada i zmniejsza się prawdopodobieństwo implantacji embrionu. Ponadto po 30 roku życia kobiecy organizm produkuje znacznie mniejsze ilości progesteronu.

 

Test płodności to podstawa

 

Zastanawia Cię, skąd dowiesz się o tym, że Twoja płodność przemija, albo wręcz przeciwnie – możesz spokojnie odłożyć macierzyństwo na później? Z pomocą przychodzi badanie stężenia AMH, czyli hormonu anty-Mülllerowskiego. Wynik badania pozwala precyzyjnie określić stan płodności kobiety oraz stan pęcherzyków jajnikowych. Badanie AMH powinny wykonać panie po 30. roku życia, a czasem zleca się je także kobietom po 20. roku życia. Wynika to z faktu, iż coraz młodsze kobiety mają problem z płodnością. Ocena rezerwy jajnikowej sygnalizuje problem przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz pozwala przewidzieć moment wejścia w okres menopauzy. Badanie wykonuje się z krwi, a w Klinice Gyncentrum na wynik czeka się 20 min. Jeżeli wynik badania wskazuje na to, że Twoja rezerwa jajnikowa wygasa, a Ty planujesz macierzyństwo, należy podjąć konkretne kroki w celu poprawy płodności.

 

amh cena katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

Możesz zabezpieczyć swoją płodność

 

…poprzez zamrożenie komórek jajowych. Jeżeli masz 30 lat bądź więcej i bardzo chcesz zostać mamą, ale w tym momencie z różnych względów nie chcesz lub nie możesz zajść w ciążę, warto pomyśleć o krioprezerwacji. W Polsce przybywa kobiet, które decydują się na tę metodę zabezpieczenia płodności. Najczęściej są to młode mężatki, ale także singielki, świadomie myślące o przyszłym macierzyństwie.

 

To również rozwiązanie zabezpieczające płodność u Pań, które są w grupie ryzyka chorób nowotworowych. Jeżeli obawiasz się choroby, bądź w twojej rodzinie istnieje obciążenie, warto zainteresować się tematyką Oncofertility. Leczenie nowotworów – chemio i radioterapia negatywnie wpływają na kobiecą płodność. Często dochodzi do uszkodzenia struktury jajników, a w konsekwencji do wyniszczenia rezerwy komórek jajowych. By móc cieszyć się macierzyństwem po zakończonej terapii ginekolodzy zalecają krioprezerwację płodności nawet bardzo młodym kobietom.

 

In vitro z komórką dawczyni to nowa nadzieja na macierzyństwo

 

A co z kobietami, które nie zdążyły zamrozić swoich komórek jajowych? Ratunkiem i nadzieją są banki gamet. Skorzystanie z komórek jajowych anonimowej dawczyni to często jedyna i ostatnia szansa na macierzyństwo. Dlatego, jeżeli masz za sobą lata starań o dziecko, a nawet nieudane próby in vitro, możesz wziąć pod uwagę jeszcze tę opcję.

 

in vitro komórka jajowa dawczyni katowice kraków częstochowa bielsko-biała

 

Późne ciąże wymagają specjalistycznych badań

 

Udało się! Jesteś w ciąży i przepełnia Cię radość. Natomiast dla bezpieczeństwa swojego i dziecka ginekolog z pewnością zaleci Ci szczególną ostrożność oraz szereg badań. Dlaczego? Z medycznego punktu widzenia późna ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka. Zwiększa się wówczas ryzyko poronienia i wystąpienia wad płodu. Ponadto, późne ciąże często wiążą się z wystąpieniem zatrucia ciążowego, cukrzycy, nadmiernej otyłości i nietolerancji węglowodanów. Nierzadko dochodzi do chorób nerek, układu krążenia czy nadciśnienia tętniczego. Dlatego tak ważne jest, abyś pozostała pod stałą kontrolą lekarza.

 

Badania zalecane dla ciężarnej powyżej 35. roku życia:

 

  • Nieinwazyjne badania genetyczne (USG i test PAPP-A między 11. a 13. tygodniem ciąży).
  • W przypadku wątpliwego wyniku, ciężarna powinna wykonać amniopunkcję, czyli analizę płynu owodniowego.

 

Późne macierzyństwo jest w modzie. Pochwalają je psychologowie, innego zdania są ginekolodzy. Wiele kobiet, które przeoczyły swój moment na zajście w ciążę, przekazałoby swoim koleżankom dobre rady… Kluczową z nich pewnie byłaby ta, abyś upewniła się, czy na pewno możesz odkładać rolę mamy na później.

Obserwuj nas
Program in vitro ciąża lub zwrot kosztów gyncentrum
Tematyka
Ginekologia

Chcesz świadomie zaplanować macierzyństwo?
Umów konsultację ze specjalistą Gyncentrum