Biopsja gruboigłowa piersi

Biopsja gruboigłowa (oligobiopsja) piersi, to badanie umożliwiające rozpoznanie nowotworu piersi oraz ocenę jego zaawansowania.

Biopsja gruboigłowa piersi

Badanie polega na pobraniu fragmentu gruczołu piersiowego przy pomocy igły o odpowiedniej grubości pod kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym. Pozyskana w ten sposób tkanka przekazywana jest do dalszego badania histopatologicznego. Biopsja gruboigłowa najczęściej wykonywana jest, gdy biopsja cienkoigłowa nie daje możliwości określenia charakteru zmian i pewności postawienia właściwej diagnozy.

Biopsja gruboigłowa stanowi metodę z wyboru w diagnostyce zmian ogniskowych w piersi i ma kluczowe znaczenie w planowaniu leczenia nowotworów piersi.

Wskazania do biopsji gruboigłowej piersi

Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia biopsji gruboigłowej jest obecność wyczuwalnego palpacyjnie lub widocznego w badaniach obrazowych tj.: USG piersi i mammografia guza piersi. Większość zmian w piersiach, wykrytych w badaniach obrazowych, nie posiada wszystkich typowych cech zmiany łagodnej lub złośliwej, dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka w badaniu histopatologicznym. Biopsję gruboigłową wykonuje się, by wykluczyć obecność nowotworu lub określić stopień jego zaawansowania. Oznaczenie zmiany w piersi igłą lokalizacyjną pod kontrolą mammografii lub ultrasonografii jest bardzo czułym narzędziem diagnostycznym. Dzięki temu kobiety, u których wykryto niepokojące zmiany w piersi mogą uniknąć obciążającego zabiegu otwartej biopsji chirurgicznej.

Jak przebiega biopsja gruboigłowa?

Biopsja gruboigłowa przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa ok. 30 minut. Odbywa się w pozycji leżącej, na plecach lub na boku, w zależności od miejsca, z którego mają zostać pobrane wycinki. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG. Fragmenty gruczołu piersiowego pobiera się najczęściej przy pomocy igły o kalibrze 14 GA. W trakcie biopsji gruboigłowej pozyskiwanych jest od 3 do 6 cienkich wycinków tkankowych o długości od 1,5 do 2 cm. Przed wprowadzeniem igły chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w skórze, po zagojeniu zupełnie niewidoczne. Aby ułatwić obróbkę techniczną pobranych wycinków, zostają one jeszcze odpowiednio podbarwione. Następnie są krojone, umieszczane w bloczkach parafinowych i w takiej formie trafiają do patomorfologa, który bada je pod mikroskopem. Wynik badania dostępny jest zazwyczaj w ciągu 14 dni.

Czy biopsja gruboigłowa jest bolesna?

Biopsja gruboigłowa jest bezbolesna. Pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort podczas podawania znieczulenia i w momencie pobierania wycinków. Zabieg nie wymaga zakładania szwów. Po jego zakończeniu na miejsca wkłuć nakładany jest jałowy opatrunek. Bezpśrednio po badaniu Pacjenta może wrócić do domu.

Nie daj się rakowi,

zbadaj piersi!

Jak przygotować się do biopsji gruboigłowej?

Przez biopsją gruboigłową Pacjentka powinna wykonać badania laboratoryjne. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie morfologii krwi oraz oznaczenie jej grupy, jeśli nie była wcześniej oznaczana. Ponieważ przeciwskazaniem do biopsji gruboigłowej są wszelkie zaburzenia krzepnięcia, w tym małopłytkowość, INR > 1,4, wydłużenie czasu protrombinowego powyżej 16 sek., przed biopsją gruboigłową kobieta powinna oznaczyć również wskaźnik INR, czyli tzw. czas protrombinowy. Biopsja gruboigłowa nie wymaga od pacjentki żadnych szczególnych przygotowań w dniu badania.

Powikłania po biopsji gruboigłowej piersi

Biopsja gruboigłowa jest badaniem inwazyjnym, dlatego może się wiązać z powikłaniami. Do kilku dni po zabiegu może utrzymywać się niewielki ból piersi w miejscu wprowadzenia igły. Innym powikłaniem może być zasinienie, zaczerwienienie lub nawet krwiak w okolicy, z której pobrano wycinki.

Gdzie można wykonać biopsję gruboigłową?

Biopsja gruboigłowa piersi Katowice
ul. Kościuszki 229 (Libero, poziom +2)
tel. 32 506 57 77
e-mail: info@gyncentrum.pl

Biopsja gruboigłowa piersi Kraków
ul. Mehoffera 10
tel. 12 306 73 77
e-mail: infokrakow@gyncentrum.pl

Biopsja gruboigłowa piersi Katowice,Kraków cena

Interesuje Cię koszt biopsji piersi? Skontaktuj się z nami w sprawie konsultacji ze specjalistą i aktualnych cen pod numerem telefonu 32 506 57 77.