Estetyka intymna Article · 29 stycznia 2018

10 pytań o NTM

NIETRZYMANIE MOCZU (NTM) to temat, którego tabu sukcesywnie się przełamuje. Dlaczego? Jest to powszechny problem, który może dotknąć każdą z nas, niezależnie od wieku. Odpowiadamy na najczęściej zadawanie pytania w tematyce nietrzymania moczu.

10 pytań o NTM

NIETRZYMANIE MOCZU (NTM) to temat, którego tabu sukcesywnie się przełamuje. Dlaczego? Jest to powszechny problem, który może dotknąć każdą z nas, niezależnie od wieku. Wynika to między innymi z wrażliwości kobiecych narządów intymnych na zmiany hormonalne zachodzące w ciągu życia jak ciąża, poród, menopauza. Ponieważ medycyna oferuje wiele skutecznych rozwiązań problemów z NTM, nie jesteś skazana na życie z tym dyskomfortem. Odpowiadamy na najczęściej zadawanie pytania w tematyce nietrzymania moczu.

 

1. Ciąża i poród – to jeden z najczęstszych przyczyn NTM – z czego to wynika?

 

Problem nietrzymania moczu w ciąży i po porodzie dotyczy wielu kobiet. Ciąża i poród to okres, w którym zachodzą duże zmiany we wszystkich obszarach organizmu kobiety. Zmiany te dotyczą również układu moczowego. W czasie ciąży pod wpływem hormonów mięśnie dna miednicy podtrzymujące cewkę moczową pod odpowiednim kątem są rozluźnione, dodatkowo powiększona macica uciska pęcherz moczowy w skutek czego dochodzi do niekontrolowanego popuszczania moczu. W większości przypadków wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane ciążą ustępuje po ok. 6 tygodniach od porodu. Niestety jednak często podczas porodu dochodzi do rozluźnienia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy, które nie wracają do formy sprzed porodu. Do rozluźnienia mięśni dochodzi przede wszystkim podczas porodu siłami natury, zwłaszcza jeśli masa urodzeniowa dziecka wynosiła powyżej  4 kg lub jeśli kobieta wielokrotnie rodziła.

 

2. Czy już będąc w ciąży można się ustrzec przed problemem?

 

Aby zmniejszyć ryzyko problemów z nietrzymaniem moczu należy, jeszcze zanim zaczniemy planować ciążę, a później także w trakcie ciąży i po porodzie, systematycznie ćwiczyć mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia te polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni podtrzymujących cewkę moczową, pochwę i odbyt. Dzięki temu mięśnie krocza stają się bardziej elastyczne, a w efekcie w czasie porodu rzadziej dochodzi do nadwyrężenia mięśni i uszkodzeń mechanicznych pochwy.

 

3. Na czym z kolei polega problem pacjentek w okresie menopauzy?

 

Kobiety w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym szczególnie narażone są na problemy ze strony układu moczowego. Niedobór żeńskich hormonów płciowych w tym czasie prowadzi do poważnych zmian w obrębie układu moczowo-płciowego. Utrata elastyczności i zwiotczenie jest przyczyną zaburzeń funkcji mięśni dna miednicy oraz zwieracza cewki moczowej, co powoduje nasilenie skłonności do nietrzymania moczu.

 

4. Czy NTM to wstydliwa choroba? Czy pacjentki często o tym mówią, czy wręcz przeciwnie – nie chcą się badać.

 

Problem nietrzymania moczu to wciąż jeszcze bardzo wstydliwy temat. Kobiety ukrywają ten problem nawet przed najbliższymi. Często problem nasila się do tego stopnia, że rezygnują z jakiejkolwiek aktywności (sportu, spotkań towarzyskich, pracy). Na szczęście coraz częściej w mediach mówi się o profilaktyce i leczeniu nietrzymania moczu. W ten sposób kobiety dowiadują się, że nie są z tym problemem same, co więcej można skutecznie leczyć to schorzenie.

 

5. Czym skutkuje nieleczone NTM?

 

Nieleczone NTM niesie ze sobą szereg powikłań psychosomatycznych, jest także przyczyną infekcji intymnych oraz prowadzi do znacznego ograniczenia aktywności fizycznej.

 

6. Na czym polegają badania diagnostyczne w przypadku NTM?

 

Podstawowa diagnostyka nietrzymania moczu opiera się na ogólnej ocenie stanu zdrowia pacjentki, wywiadzie ginekologicznym lub urologicznym, wywiadzie dotyczącym historii i przebiegu schorzenia.

 

7. Jak leczy się NTM?

 

Przebieg leczenia nietrzymania moczu zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Czasem wystarczą odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Kolejnym etapem jest nieinwazyjny zabieg laserowy. W naszej klinice obserwujemy doskonałe efekty działania lasera MonaLisa Touch w leczeniu nietrzymania moczu. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji. Polega on na fototermicznym , nieablacyjnym obkurczeniu i wzmocnieniu ścianek pochwy, powięzi wewnątrzmacicznej oraz obszaru ujścia cewki moczowej.

 

Inną metodą leczenia nietrzymania moczu jest bulkamid. Zabieg trwa zaledwie 15 minut i polega na wstrzyknięciu w ścianę cewki moczowej specjalnej substancji wypełniającej – Bulkamidu. Wypełniona preparatem tkanka zwiększa swoją objętość (tworzy się coś w rodzaju poduszek), częściowo zamykając ujście cewki moczowej. To z kolei ułatwia utrzymanie moczu w pęcherzu w sytuacjach zwiększonego ciśnienia brzusznego, np. podczas kichania, kaszlu, śmiania się czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.

 

8. Jakie są efekty leczenia nietrzymania moczu?

 

W przypadku laserowego leczenia nietrzymania moczu dochodzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywrócenia jej prawidłowej funkcjonalności. Aby usunąć lekko lub średnio nasilone wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj wystarcza jeden zabieg (w razie potrzeby można powtórzyć zabieg  po miesiącu). Bulkamid likwiduje problem wysiłkowego nietrzymania moczu w 90-95% i także jest zabiegiem jednorazowym.

 

9. Profilaktyka – Co możesz robić, aby uniknąć zachorowania?

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć – któż nie zna tego starego porzekadła? W nawiązaniu do przyczyn NTM, nie zawsze można je wyeliminować. Natomiast profilaktyka nie zaszkodzi! Wśród głównych działań, które mogą Cię uchronić przed NTM jest:

  • stosowanie diety zapobiegającej zaparciom,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • ograniczenie alkoholu i kofeiny,
  • oraz najważniejsze – regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Szczególnie ważne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodzie, co u wielu
  • kobiet może zapobiec wysiłkowemu nietrzymaniu moczu w późniejszych latach życia.

10. Jakie są koszty leczenia NTM?

 

Wyobrażenie o cenie zabiegu zniechęca Panie na starcie. Jednakże, kiedy podczas konsultacji słyszą, że mogą pożegnać się z dyskomfortem jakim jest problem NTM w cenie 800 zł, są pełne zdumienia. Kwota ta nie jest wiele wyższa od miesięcznej terapii suplementami połączonej z miesięcznym zapotrzebowaniem na pieluchomajtki.

Obserwuj nas
Estetyka intymna

Masz problem z nietrzymaniem moczu?
Umów konsultację ze specjalistą Gyncentrum