Ciąża Article · 18 czerwca 2021

Szkoła rodzenia – dlaczego warto się zapisać?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy warto zapisać się do szkoły rodzenia? Oczywiście, że warto! Pomoże Ci ona lepiej przygotować się do porodu i późniejszej opieki nad maleństwem. Zalet uczestnictwa w szkole rodzenia jest oczywiście znacznie więcej. Jeśli chcesz poznać je wszystkie, przeczytaj nasz artykuł!

szkoła rodzenia dlaczego warto

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy warto zapisać się do szkoły rodzenia? Oczywiście, że warto! Pomoże Ci ona lepiej przygotować się do porodu i późniejszej opieki nad maleństwem. Z zajęć dowiesz się też, czym tak naprawdę jest świadome rodzicielstwo. Poza tym będziesz miała okazję porozmawiać ze specjalistami: położną, fizjoterapeutą, dietetykiem czy seksuologiem. Zalet uczestnictwa w szkole rodzenia jest oczywiście znacznie więcej. Jeśli chcesz poznać je wszystkie, przeczytaj nasz artykuł!

 

Szkoła rodzenia – po co to komu?

 

Szkoła rodzenia jest formą edukacji przedporodowej mającej jak najlepiej przygotować przyszłą mamę i przyszłego tatę na narodziny dziecka. Dla wielu rodziców szkoła rodzenia okazuje się jedynym miejscem, w którym mogą zaczerpnąć aktualnej i rzetelnej wiedzy na temat ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. W trakcie zajść w szkole rodzenia Ty oraz Twój partner będziecie mieli okazję omówić wiele ważnych kwestii oraz rozwiać ewentualne wątpliwości. Będziecie mogli podzielić się także swoimi obawami i lękami związanymi z ciążą, porodem i okresem poporodowym.

 

Szkoła rodzenia – wiedza teoretyczna zawsze poparta praktyką!

 

W trakcie zajęć w szkole rodzenia otrzymacie sporą dawkę wiedzy teoretycznej, którą później będziecie mogli sprawdzić w praktyce. Zajęcia w szkole rodzenia w dużej części mają bowiem formę warsztatów, podczas których mama i tata uczą się, jak, nosić, kąpać, przewijać, karmić czy jak dbać o skórę maleństwa.

 

W szkole rodzenia dowiesz się, jak radzić sobie z ewentualnymi problemami

 

Dzięki aktywnemu uczestnictwu w zajęciach prowadzonych przez szkołę rodzenia ograniczycie ryzyko pojawienia ewentualnych problemów, które mogą wystąpić na każdym z etapów porodu albo tuż po nim. Wiedz, że po porodzie możesz borykać się z nagłym obniżeniem nastroju. Nie martw się. Taki stan jest całkowicie normalny i wynika po pierwsze ze zmęczenia, po drugie ze zmian hormonalnych, jakie zaczną zachodzić w Twoim organizmie. Świadomość tych zmian pomoże złagodzić ich skutki i sprawi, że pierwsze dni po narodzinach malucha staną się dla Ciebie łatwiejsze.

 

Czytaj też: 5 najczęściej zadawanych pytań o szkołę rodzenia 

 

Dzięki szkole rodzenia mniej rzeczy Cię zaskoczy

 

Nie oszukujmy się, poród to zawsze jest niewiadoma. Nie ważne, ile książek przeczytasz, ile porad zasięgniesz i ile filmików w internecie obejrzysz. Możesz być niemal pewna, że zdarzy się coś, czego wcześniej nie przewidziałaś. Do porodu czy do opieki nad dzieckiem nie da się przygotować w 100%. Nie oznacza to jednak, że należy iść na żywioł. Mimo wszystko dobrze, abyś wcześniej dowiedziała się, co Cię czeka i czego możesz się spodziewać. Bo nawet jeśli coś totalnie Cię zaskoczy, to zdarzy się też masa rzeczy, na które będziesz dobrze przygotowana – właśnie dzięki szkole rodzenia. Z zajść dowiesz się bowiem wszystkiego na temat porodu i jego poszczególnych etapów. Położna powie Ci, co robić podczas skurczu i pokaże, jak prawidłowo oddychać. Uwierz, w trakcie akcji porodowej umiejętność właściwego oddychania jest nieoceniona! Oczywiście położna omówi z Tobą również objawy nadchodzącego porodu, dzięki czemu będziesz wiedziała, w którym momencie ruszyć w drogę do szpitala i co ze sobą zabrać. Jak sama widzisz, w szkole rodzenia uzyskasz więc wiele praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci przebrnięcie przez trudy, jakie niesie ze sobą ciąża, poród, połóg i pierwsze dni z dzieckiem w domu.

 

bezpłatna szkoła rodzenia

 

Co z zajęć w szkole rodzenia wyniesie przyszły tata?

 

Przede wszystkim dowie się, jak ważną rolę ma do odegrania! Jego zadaniem będzie bowiem wspieranie Cię na wszystkich etapach porodu. Oczywiście tak samo jak Ty, nauczy się prawidłowej pielęgnacji noworodka, tego jak je nosić, kąpać czy przewijać. Dla Was obojga będzie to również doskonała okazja do spędzenia czasu razem i do zacieśnienia waszej więzi. Będziecie mogli przyglądać się sobie nawzajem, dzięki czemu łatwiej będzie Wam zrozumieć emocje drugiej strony.

 

Bezpłatna szkoła rodzenia Gyncentrum

 

Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum realizuje Program „Zdrowa Matka i Dziecko” w zakresie edukacji okołoporodowej w ramach Szkoły Świadomego Rodzicielstwa. Program realizowany w trakcie zajęć w sposób spójny z najnowocześniejszymi osiągnieciami w zakresie edukacji okołoporodowej, przygotowuje przyszłych rodziców do porodu oraz odpowiedzialnego rodzicielstwa.

 

Do Szkoły Świadomego Rodzicielstwa mogą zapisać się: 

 

  • Kobiety od 20. tygodnia ciąży fizjologicznej, mieszkające na terenie województwa śląskiego wraz z partnerami lub innymi osobami towarzyszącymi.

 

  • Pacjentki oddziałów położniczo-ginekologicznych placówek medycznych z województwa śląskiego wraz z partnerami lub innymi osobami towarzyszącymi.

 

Szkoła Świadomego Rodzicielstwa Gyncentrum jest w 100% bezpłatna. Z uwagi na trwającą obecnie pandemię zajęcia odbywają w trybie zdalnym, w godzinach popołudniowych, dzięki czemu rodzice nie muszą rezygnować z codziennych obowiązków. Kurs przewiduje 8 spotkań, w ramach których uczestnicy mają zapewnione konsultacje z położną, fizjoterapeutą, dietetykiem, seksuologiem, psychologiem oraz przedstawicielem Banku Komórek Macierzystych. Program realizowany jest do końca lutego 2022 roku.

Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża