· 27 kwietnia 2020

Leczenie niepłodności w czasie epidemii – stanowisko PTMRiE

Drodzy Pacjenci,

Zdajemy sobie sprawę, jak wiele emocji towarzyszy parom bezskutecznie starającym się o dziecko i będącym pod opieką specjalisty leczenia niepłodności. Dodatkowo, obecna sytuacja epidemiologiczna związana z koronawirusem potęguje stres i obawy. Dlatego przez cały czas działamy i pozostajemy do Waszej dyspozycji zachowując wszelkie niezbędne środki ostrożności.

Jednocześnie informujemy, że od 27.04.2020 na wizyty związane z leczeniem niepłodności i badania prenatalne Pacjenci mogą przychodzić z osobą towarzyszącą.

W związku obecną z sytuacją epidemiologiczną Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, Sekcja Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości zaktualizowało stanowisko dotyczące leczenia niepłodności w okresie zagrożenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Podkreślono w nim m.in. „że niepłodność jest poważną chorobą, która wymaga leczenia i w wielu przypadkach jej terapia nie może być odraczana” a „skuteczność leczenia niepłodności zależy od tego, jak szybko może być rozpoczęte.

W związku z powyższym zaleca się m.in.: „indywidualną analizę sytuacji zdrowotnej oraz rozpoczęcie niezbędnej diagnostyki i leczenia pacjentów zdrowych, u których szanse na dziecko mogą zmniejszać się wraz z upływem czasu oraz przeprowadzanie zabiegów wspomaganego rozrodu, jeśli będą konieczne (…)

 

Pełna treść aktualnych wytycznych PTMRiE: https://spin.edu.pl/aktualizacja-z-dnia-25-kwietnia-2020-roku-koronawirus-sars-cov-2/