Niepłodność Article · 30 listopada 2022

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności – co, jak, kiedy?

Staracie się o dziecko, lecz mimo regularnego współżycia nadal nie jesteś w ciąży? Przez pierwsze miesiące myślisz sobie „nie od razu ma się udać”, po pół roku starań ogarnia Cię niepokój i pierwszy stres. Ginekolog uspokaja, a mimo to czujesz, że coś może być nie tak?

pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności

Staracie się o dziecko, lecz mimo regularnego współżycia nadal nie jesteś w ciąży? Przez pierwsze miesiące myślisz sobie „nie od razu ma się udać”, po pół roku starań ogarnia Cię niepokój i pierwszy stres. Ginekolog uspokaja, a mimo to czujesz, że coś może być nie tak? Zaczynasz szukać informacji w sieci, liczyć dni płodne, planować stosunki co do godziny….i NADAL NIC? To czas na konsultację ze specjalistą leczenia niepłodności.

Umów się na pierwszą wizytę w Klinice Gyncentrum

Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

 

Wybór kliniki to bardzo ważny etap w procesie leczenia niepłodności. W Polsce istnieje kilkadziesiąt placówek zajmujących się leczeniem niepłodności w różnym zakresie. Warto więc zastanowić się, który ośrodek zapewni Wam najlepszą opiekę. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Diagnostykę i leczenie najlepiej prowadzić w wyspecjalizowanym ośrodku leczenia niepłodności. Wybierzcie taki, który posiada wieloletnie doświadczenie, kompleksową ofertę oraz zaplecze laboratoryjne, umożliwiające przeprowadzenie pełnej diagnostyki oraz leczenie najnowocześniejszymi metodami. Ważne jest także, aby na miejscu w klinice dostępni byli specjaliści i lekarze zajmujący się medycyną rozrodu.

 

Takim ośrodkiem niewątpliwie jest klinika Gyncentrum, która od ponad 20 lat specjalizuje się w kompleksowym leczeniu niepłodności. Gyncentrum współpracuje z najlepszymi specjalistami medycyny rozrodu w zakresie ginekologii i położnictwa, endokrynologii, urologii, immunologii rozrodu, genetyki klinicznej, andrologii, embriologii. Dodatkowo zapewnia wsparcie psychologa i dietetyka. Ośrodek posiada również nowoczesne zaplecze badawcze i technologiczne. Klinika Gyncentrum  zapewnia pacjentom szeroki wachlarz usług, począwszy od pełnej diagnostyki, poprzez podstawowe metody leczenia, a skończywszy na programach in vitro oraz dodatkowych procedurach zwiększających skuteczność zapłodnienia. Wybraliście już klinikę, której powierzycie swoje leczenie? Czas na pierwszą wizytę!

gyncentrum

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności

 

Pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności zwykle towarzyszy stres i niepewność. Aby zminimalizować to napięcie, warto odpowiednio się przygotować. Chcąc ułatwić Wam pierwszy krok, zebraliśmy dla Was garść informacji o pierwszej wizycie. To odpowiedzi na najczęściej zadawane specjalistom Gyncentrum pytania pacjentów. Mamy nadzieję, że ta wiedza zachęci Was do podjęcia działań w kierunku uporania się z niepłodnością, a stres towarzyszący pierwszej wizycie będzie mniejszy. Pamiętajcie, że wczesna diagnostyka zwiększa Wasze szanse na rodzicielstwo.

 

Dowiedz się więcej: Pierwsza wizyta niepłodnościowa>> 

 

1. Czy na pierwszą wizytę powinnam przyjść z partnerem?

 

Tak. Problem niepłodności dotyczy bowiem obu partnerów. Dlatego tak ważnym jest, aby na pierwszej wizycie lekarz miał okazję porozmawiać z każdym z Was. Poza aspektem diagnostycznym, istotne jest całe spektrum zagadnień psychologicznych związanych z niepłodnością. Bezskuteczne starania o dziecko wiążą się z dużym stresem i poczuciem niespełnienia. W związku z czym istotne jest wsparcie partnera… nawet podczas tej pierwszej wizyty. Zalecenia medyczne usłyszane bezpośrednio od lekarza zostaną potraktowane przez mężczyznę z większą powagą. Pozwolą mu również lepiej zrozumieć problem i zaangażować się właściwie w jego rozwiązanie. Twój partner może mieć przed sobą niełatwą przeprawę…

 

2. Jak przebiega pierwsza wizyta?

 

Najpierw lekarz przeprowadzi wywiad medyczny oraz wykona badanie ginekologiczne i USG. Przeanalizuje także historię dotychczasowego leczenia. Zabierzcie na wizytę wszystkie aktualne wyniki badań, jeśli takie posiadacie. Na podstawie uzyskanych informacji, specjalista oceni stan Waszego zdrowia oraz omówi możliwości dodatkowej diagnostyki i metod leczenia. Pierwsza wizyta to także doskonała okazja do zadawania pytań lekarzowi i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Warto dobrze przygotować się do tego spotkania. Przemyśleć, czy nawet spisać najważniejsze fakty, które w Waszej ocenie mogą mieć znaczenia i nurtujące Was pytania.

 

3. O co lekarz może zapytać?

 

Szczegółowy wywiad medyczny na pierwszej wizycie niepłodnościowej to podstawa. Umożliwia lekarzowi wstępne rozpoznanie ewentualnych przyczyn niepowodzeń w staraniach o dziecko oraz ukierunkowanie diagnostyki. W trakcie spotkania lekarz zapyta m.in. o datę ostatniej miesiączki, regularność i długość cykli, przebieg dotychczasowego leczenia. Ponadto możecie spodziewać się następujących pytań:

 

  • czy wśród waszych bliskich wystąpił problem niepłodności (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie);
  • jakie choroby przebyliście w dzieciństwie (warto przygotować książeczkę zdrowia, zwłaszcza pod kątem przebytych chorób zakaźnych, np. świnka, różyczka);
  • jakie metody antykoncepcji stosowaliście;
  • jak wygląda Wasz styl życia (czy się stresujecie, jakie macie nawyki, nałogi itp.);
  • jak przebiegał Wasz proces dojrzewania (pierwsze miesiączkowanie itp.);
  • czy występują problemy z libido, czy współżyjecie regularnie;
  • czy chorujecie przewlekle;
  • czy jesteście pod kontrola poradni specjalistycznej, czy i jakie lekkie przyjmujecie stale.

 

Dodatkowe pytania zadawane podczas pierwszej wizyty niepłodnościowej zależą od sytuacji klinicznej pacjentów. Jeżeli są kwestie, które Was nurtują i chcecie o nich powiedzieć, nie krępujcie się. Każda informacja może być cenną wskazówką.

 

4. Czy i jakie badania powinniśmy wykonać przed pierwszą wizytą u specjalisty leczenia niepłodności?

 

Nie ma jednego, uniwersalnego zestawu badań, które należy wykonać przed pierwszą wizytą. Zawsze zależy to od konkretnego przypadku. Aby pierwsza wizyta była bardziej merytoryczna, zaleca się, aby kobieta wykonała podstawowe badania laboratoryjne, tj.: morfologia krwi, badania hormonalne TSH, AMH oraz prolaktyna.

 

Partner z kolei powinien na pierwszą wizytę dostarczyć wyniki podstawowego badania nasienia, które dotyczą ruchliwości plemników oraz parametrów fizyko-chemicznych. Dodatkowo warto zbadać morfologię i żywotności plemników oraz obecność przeciwciał przeciwplemnikowych i aktywnych leukocytów.

 

Pomocne będą także opisy uprzednich badań, podjętych prób leczenia i operacji każdego z partnerów. Są one nieocenionym źródłem wiedzy dla lekarza. Dostarczając lekarzowi taki zestaw informacji, wizyta będzie bardziej wartościowa.

 

Niepłodność to problem wielowymiarowy, za którym mogą stać problemy hormonalne, zaburzenia jajeczkowania, wady anatomiczne narządów rodnych, niskiej jakości nasienie lub choroby genetyczne i immunologiczne (o których możesz nie mieć pojęcia!). Ciężko wskazać jeden, konkretny powód niepłodności. Na szczęście medycyna oferuje szerokie spektrum diagnostyczne, które z dużym prawdopodobieństwem odpowiada na pytanie „dlaczego nie mogę mieć dzieci”. Aby je poznać, postaw na wybór doświadczonych specjalistów.

Konsultacja merytoryczna
Pracownicy Gyncentrum 18 dr n. med. Dariusz Mercik
dr n. med. Dariusz Mercik
Ginekolog położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności oraz endokrynologii rozrodu. Od wielu lat zawodowo związany z Kliniką Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.
Obserwuj nas
Tematyka
Niepłodność

Nie możesz zajść w ciążę?
Umów konsultację niepłodnościową!