In vitro Article · 29 października 2019

Jak rozmawiać z lekarzem o in vitro? 5 zasad sprawnej komunikacji

To czy in vitro zakończy się sukcesem w dużym stopniu zależy od sprawnej komunikacji między lekarzem a niepłodną parą. Oto kilka podstawowych zasad komunikacji z lekarzem w klinice leczenia niepłodności.

Jak rozmawiać z lekarzem o in vitro? 5 zasad sprawnej komunikacji

To czy in vitro zakończy się sukcesem w dużym stopniu zależy od sprawnej komunikacji między lekarzem a niepłodną parą. Co możemy zrobić, aby konsultacja ze specjalistą medycyny rozrodu przebiegła pomyślnie i abyśmy opuszczając jego gabinet czuli się  usatysfakcjonowani z wizyty? Czego powinniśmy unikać w rozmowie, a co zapytać? Oto kilka podstawowych zasad komunikacji z lekarzem w klinice leczenia niepłodności.

 

Zasada 1: Nie denerwujcie się, jeśli lekarz zasypie Was pytaniami

 

Szczegółowy wywiad medyczny na pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności jest niezbędny. Pozwala lekarzowi wstępnie ustalić, co może być przyczyną Waszych problemów z poczęciem dziecka. Umożliwia również przygotowanie planu diagnostyki i ewentualnego leczenia. Nie złośćcie się więc, jeśli lekarz zasypie Was pytaniami na temat stanu Waszego zdrowia, trybu życia, a nawet…życia seksualnego. Jakie kwestie mogą zainteresować specjalistę medycyny rozrodu? Oto pytania, które mogą pojawić się podczas rozmowy:

 

  • Czy wśród Waszych najbliższych krewnych (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo) pojawiały się już problemy z płodnością?
  • Jakie choroby zakaźne (świnka, różyczka) przebyliście w dzieciństwie?
  • Czy chorujecie na coś przewlekle?
  • Czy zażywacie jakieś leki?
  • Jak wyglądał u Was proces dojrzewania płciowego? Kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka?
  • Jaki prowadzicie styl życia? Czy macie nałogi, stresującą pracę, co jecie, czy uprawiacie jakąś aktywność fizyczną?
  • Jak wygląda Wasze życie seksualne? Jak często współżyjecie? Czy występują np. zaburzenia erekcji albo obniżone libido?
  • Jaką formę antykoncepcji stosowaliście przed podjęciem decyzji o dziecku?
  • Czy korzystacie z jakiejś poradni specjalistycznej?

 

Lista pytań może być oczywiście znacznie dłuższa. Wszystko zależy bowiem od indywidualnego przypadku. Pamiętajcie, że Wy też możecie zadawać pytania! Jeśli coś Was nurtuje, macie jakiekolwiek wątpliwości, nie miejcie oporów, aby porozmawiać o nich z lekarzem. Wy będziecie spokojniejsi, a lekarz być może dowie się jeszcze czegoś, co będzie miało istotne znaczenie.

 

Zasada 2: Mówcie szczerze

 

Szczera rozmowa to połowa sukcesu! Pamiętajcie, że lekarz jest po to, aby Wam pomóc. Jednak, aby mógł to uczynić, musi dowiedzieć się, w czym tkwi problem. Dlatego musicie rozmawiać z nim otwarcie, przyznając się do wszystkich dolegliwości, chorób oraz zdarzeń, które mogą mieć znaczenie. Nawet tych, które z Waszego punktu widzenia wydają się całkowicie nieistotne. Niepłodność to temat dość delikatny i intymny. Nic więc dziwnego, że mówiąc o nim czujecie się skrępowani. Warto jednak przełamać wstyd i szczerze porozmawiać o problemie. Tym bardziej, że taka szczera rozmowa może przynieść naprawdę  wiele dobrego – ułatwić diagnozę, przyspieszyć proces leczenia i przybliżyć Was do spełnienia marzeń o dziecku!

 

Zasada 3: Przygotujcie się do wizyty

 

Aby usprawnić komunikację z lekarzem, możecie wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na powyższe pytania oraz spisać listę własnych. Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności jest dla wielu par stresująca, a jak wiadomo w stresie wiele rzeczy umyka. Przygotowując się wcześniej, nie zapomnicie o najważniejszych kwestiach. Dobrze też, abyście na pierwszą wizytę przynieśli dokumentację medyczną na temat dotychczasowego leczenia – mogą to być np. wypisy ze szpitali, wyniki przeprowadzonych badań laboratoryjnych czy obrazowych (morfologii, badań hormonalnych, badania nasienia). Dla lekarza staną się one cennym źródłem informacji, a wizyta przebiegnie sprawniej i bardziej na niej skorzystacie.

 

Zasada 4: Jeśli nie zrozumiecie, o czym mówi lekarz, poproście aby użył prostszych słów

 

Problemy w komunikacji między lekarzem a pacjentem często są wynikiem niezrozumienia omawianych kwestii. Jako pacjenci kliniki nie musicie oczywiście znać całej medycznej nomenklatury ani przebiegu prowadzonych w niej procedur.  Nikt nie będzie tego od Was wymagał. Dlatego jeśli nie zrozumiecie jakiegoś zagadnienia, nie bójcie się do tego przyznać i poproście lekarza, aby spróbował Wam je wyjaśnić prostszymi słowami. Na pewno w żaden sposób nie poczuje się urażony, za to Wy więcej wyniesiecie ze spotkania.

 

Zasada 5: Traktujcie się z szacunkiem i zrozumieniem

 

Jako pacjenci macie prawo oczekiwać od lekarza szacunku, zrozumienia, szczerej rozmowy oraz życzliwości i indywidualnego podejścia. Powinniście mieć również dostęp do wyników wszystkich przeprowadzonych badań oraz wiedzieć o każdej wykonywanej u Was procedurze medycznej.

 

Takiego samego szacunku, zrozumienia i szczerości oczekuje lekarz. Równie ważne będzie przestrzeganie jego zaleceń. W przeciwnym razie leczenie może okazać się mniej skuteczne, a spełnienie marzeń o dziecku oddali się w czasie. Stosując się do tych kilku prostych zasad sprawnej komunikacji, sprawicie, że cały proces leczenia niepłodności przebiegnie w przyjemniej atmosferze, a Wy szybciej osiągniecie swój cel.

Obserwuj nas
Tematyka
In vitro