Diagnostyka trudności z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem
Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia) to najmniej inwazyjna metoda oceny jamy macicy i jajowodów. Metoda ta wykorzystywana jest w diagnostyce niepłodności w celu oceny drożności jajowodów oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych kobiety (zrostów, przegród, mięśniaków, guzów, polipów, endometriozy), które mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.
Jak wygląda badanie Sono-HSG?
Zabieg odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Wstępnie przeprowadza się podstawowe badanie ultrasonograficzne w celu wykluczenia znacznych patologii macicy i przydatków oraz nieprzewidzianej ciąży. Następnie lekarz, za pomocą wziernika, rozszerza ściany pochwy, przemywa szyjkę macicy roztworem odkażającym i wprowadza jednorazowy, sterylny cewnik zakończony balonikiem. Po wypełnieniu balonika, przez drugi kanał cewnika, podaje się roztwór soli fizjologicznej, który wypełnia jamę macicy, a następnie dostaje się do jajowodów. Wszystkie czynności wykonywane są pod stałą kontrolą sonograficzną. Na monitorze aparatu USG lekarz obserwuje kształt i wielkość jamy macicy oraz przepływ płynu przez jajowody. Zabieg zwykle trwa ok. 15 – 20 minut. Badanie jest zwykle bezbolesne, jednak na życzenie pacjentki można zastosować znieczulenie ogólne.
Kiedy należy wykonać badanie?
Badanie należy wykonać w pierwszej połowie cyklu – między 8. a 12. dniem, po całkowitym ustąpieniu krwawienia i plamienia. Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego, nawet w przypadku śladowego plamienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.
Jak przygotować się do badania?
W cyklu poprzedzającym badanie SONO-HSG pacjentka powinna mieć wykonane badania wirusologiczne – (HIV, HCV, HBS, HBC, VDRL) oraz badania w kierunku badanie w kierunku Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Ureoplasma urealitycum, aby wykluczyć stan zapalny w obrębie narządów rodnych. Do kliniki należy zgłosić się 15 minut przed planowaną godziną zabiegu. Przed zabiegiem pacjentka otrzyma środek przeciwbólowy.
Rekonwalescencja po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może udać się do domu. Ewentualny ból podbrzusza można uśmierzyć przyjmując leki przeciwbólowe.
Najczęściej zadawane pytania
dotyczące Sono-HSG
Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym. Lekarz rozszerza przy pomocy wziernika ściany pochwy, uwidaczniając szyjkę macicy, a następnie umieszcza w jamie macicy specjalny cewnik zakończony balonikiem. Następnie wprowadza sondę USG, a przez cewnik specjalny środek kontrastujący. Obserwując przepływ kontrastu przez jamę macicy do jajowodów, jest w stanie ocenić, czy macica ma prawidłowy kształt i wielkość, a jajowody są drożne.
Koszt badania Sono-HSG wynosi 1050 zł
Całe badanie trwa ok. 15 minut.
Badanie Sono-HSG powinno być przeprowadzone w pierwszej połowie cyklu, najlepiej między 8. a 12. dniem, czyli już po ustaniu krwawienia miesiączkowego, ale jeszcze przed wystąpieniem owulacji.
Sonohisterosalpingografia nie wymaga rekonwalescencji. Bezpośrednio po badaniu pacjentka może udać się do domu. Ewentualny dyskomfort w podbrzuszu (przypominający ból menstruacyjny) może łagodzić za pomocą dostępnych w aptekach środków przeciwbólowych
Nasze oddziały