· 24 października 2023

In vitro z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI, ang. artificial intelligence) w Klinikach Gyncentrum!

Naukowcy Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków najlepiej rokujących w procedurze in vitro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procedurach zapłodnienia pozaustrojowego to innowacja mająca na celu zwiększenie ich skuteczności. W Gyncentrum dążymy do tego, by w przyszłości algorytm stał się standardowym narzędziem dodatkowej oceny każdego zarodka przed transferem, tak aby jak najwięcej par z Polski i zagranicy mogło spełnić swoje marzenie o dziecku.

Dlaczego sztuczna inteligencja (AI)?

Do piątej doby od zapłodnienia komórki jajowej w laboratorium embriologicznym, zanim zarodek trafi do macicy lub zostanie zamrożony w ciekłym azocie, przebywa on w specjalnym inkubatorze, a jego rozwój obserwowany jest za pomocą kamer. Powstaje wówczas seria ponad półtora tysiąca zdjęć dokumentujących jego kolejne etapy rozwoju. W zdjęciach zapisane są dane, które stanowią o tym, czy z danego zarodka może rozwinąć się zdrowe dziecko. Embriolog ocenia m.in. jego wygląd czy tempo podziału komórki. Niestety nie wszystko da się dostrzec ludzkim okiem. Tu wkracza sztuczna inteligencja, dla której takie ograniczenia nie istnieją.

Testy algorytmu opracowanego przez naukowców Gyncentrum, który rozpoznaje, jakie cechy i wzorce powinien posiadać zdrowy, dobrze rokujący zarodek, zakończyły się sukcesem. Od teraz możliwe jest w pełni zautomatyzowane, precyzyjne ocenianie zarodków gotowych do transferu. Dzięki nowym technologiom zwiększamy w Gyncentrum szansę na zdrową ciążę.